Zaradi bolezni sta bila letos razumljivo daleč največje pozornosti deležna kralj, ki se še zdravi, čeprav opravlja večino dolžnosti že od aprila, in valižanska princesa Catherine, ki je nedavno v prikupnem družinskem videu sporočila, da je »naposled končala devetmesečno kemoterapijo« in se veseli (do nadaljnjega občasne) vrnitve na delo. Monarha Britanci vse več videvajo, oktobra pa se s kraljico Camillo podajata na obisk v Avstralijo in Samoo, kjer bo vrhunsko srečanje Commonwealtha.
Objem? Zakaj pa ne?
Obiskal naj bi tudi Novo Zelandijo, pa je med srečanjem z novozelandsko žensko ragbijsko ekipo v Buckinghamski palači dejal, da mu je zdravnik to odsvetoval. Sproščeno srečanje z monarhom, ki naj bi bilo vedno omejeno na rokovanje, se je začelo – med rokovanjem s trenerjem – s tradicionalnim pozdravom Maorov, prvobitnega prebivalstva Nove Zelandije: dotikom nosov in čel. Reprezentantke so si zaželele nekaj več. Objema. »Objem? Zakaj pa ne?« je dejal kralj. Nato so ga druga za drugo navdušeno in tesno objele. Tudi kralj je bil videti navdušen. Navdušenje je minulo nedeljo požela tudi princesa Catherine, ker se je spet pojavila v javnosti, tokrat v cerkvi blizu zasebnega dvorca Balmoral na Škotskem, kjer že kraljeva družina več generacij najraje preživlja počitnice. Z možem, prestolonaslednikom Williamom, sta se zadnji dan letošnjega poletja v Balmoralu skupaj s kraljevim parom udeležila nedeljske maše. To naj bi bilo še eno znamenje, da princesa uspešno okreva po ozdravljenju neznanega raka. Prejšnji teden smo slišali, da se je vrnila na delo, nismo pa je videli, ko se je na windsorskem gradu srečala z aktivisti njej najljubše dobrodelne organizacije.
Konec tedna brez otrok
V nedeljo smo jo videli v javnosti šele tretjič po lanskem božiču: junija se je udeležila praznovanja kraljevega uradnega rojstnega dne, julija je bila na ženskem finalu v Wimbledonu, in zdaj na nedeljski maši v Balmoralu, kjer sta z Williamom konec tedna preživela brez otrok, kar mora biti zelo dobro znamenje. Dvainštiridesetletna lepa princesa, ki je bolj vitka kot kadar koli prej, je v družinskem videu, v katerem je sporočila, da je končala kemoterapijo, v enem samem stavku povedala vse o tem, zakaj se bo počasi vrnila na delo. »Zdaj se osredotočam na to, da naredim vse, kar lahko, da se rak ne povrne,« je dejala. Tudi William, ki ga velika večina Otočanov hvali zaradi trenutne bradatosti (raziskava javnega mnenja je pokazala, da jo slabi dve tretjini odobravata), je dejal, da je konec ženine kemoterapije dobra novica, a dodal, da je pred njo še zelo dolga pot. Otoški mediji so se očitno »sprostili«, saj jih je v Balmoralu, kjer je bila princesa oblečena nevsiljivo elegantno, najbolj zanimala njena oprava. Izstopali so njen suknjič iz škotskega kara, uhani in klobuk. Poznavalci so izračunali, da so samo ti trije izdelki znanih dizajnerjev vredni 3722 evrov; najdražji so bili uhani, ki stanejo 2154 evrov.
Ugibanja o Harryju in natolcevanja o Meghan
V otoških desničarskih tabloidih je trenutno največ ugibanja o tem, ali se bo princ Harry, ki kmalu prihaja v domovino, že četrtič letos in spet brez žene Meghan, srečal z očetom, s katerim naj bi se dobila samo februarja, ko je prihitel v Veliko Britanijo zaradi sporočila, da ima kralj raka. Takrat naj bi bila skupaj manj kot tri četrt ure. Ko je prišel drugič in tretjič, se nista videla. Tudi zdaj naj se ne bi srečala, saj bo Harry v Londonu, kralj pa takrat na Škotskem, ki je sicer precej bližje Londonu, kot je Kalifornija. Daily Express, eden od najbolj desničarskih tabloidov, je objavil domnevno raziskavo javnega mnenja, v kateri naj bi velika večina vprašanih pozivala kralja, naj ga zaradi prinčeve domnevne nepriljubljenosti v Veliki Britaniji ignorira. Harry je včeraj požel ovacije, ko je imel strasten govor na srečanju dobrodelne organizacije Halo Trust v New Yorku, ki že desetletja pomaga državam po vsem svetu po koncu vojn. Znana je postala leta 1997, ko je princesa Diana hodila po še ne povsem neočiščenem minskem polju v Angoli. Bolj kot Harryjeve besede o tem, kako resno jemlje materino dediščino, je britanske zlobne (beri: desničarske) medije zanimalo, zakaj ga ni spremljala Meghan. Po njihovem mnenju živita ločeni življenji, zaradi česar Meghan sameva doma, kar je navadno natolcevanje.
Srečna, odcepljena od družine, je pred kratkim praznovala Harryjev štirideseti rojstni dan. Slavljenec je dejal, da je bil pred tridesetim rojstnim dnevom anksiozen, pred štiridesetim pa se veseli prihodnosti. Kralj oziroma kraljeva družina sta mu kolektivno javno čestitala na družbenih omrežjih. Čestitala sta mu, ločeno, na enak način, tudi prestolonaslednik William z ženo Kate. Kako? Povsem enako: »Susseškemu vojvodi želimo zelo srečen štirideseti rojstni dan. Dragi sin, dragi brat, dragi svak … vse najboljše za rojstni dan.« Besede so bile hladne in ne tople, kot bi pričakovali pri čestitki ob domnevno prelomnem rojstnem dnevu, vsaj v normalni družini. Dvorni dopisniki vseeno hvalijo kralja in prestolonaslednika. Zakaj? Zato ker sta prekršila protokol in čestitala članu družine, ki ne dela zanjo. Želel je, a na drugačen način, pa so ga izobčili, kar najbrž hudo obžalujejo. Harry je bil od rojstva v soju bolj kritičnih žarometov kot drugi člani družine. Zdaj pravi, da bo, ne oziraje se na starost, nadaljeval svojo misijo: dobrodelnost po svetu. Očitno se bolj kot svojci v Londonu zaveda, kako privilegirano je življenje članov kraljeve družine.