Kaj je bistvo pametne ure? Gre za zapleteno vprašanje, ki se razlikuje od uporabnika do uporabnika. Sam sodim v tabor tistih, ki menimo, da je ura v osnovi modni dodatek, ni pa nujno, da je omejena zgolj s tem, da je videti dobro. Vse se začne z dizajnom. Grdo pametno uro, tudi če bi ponujala stvari, ki jih druge pametne ure ne bi, bi težko vsak dan nosil na zapestju. Zato sem že od nekdaj skeptičen do oblikovanja, ki se zgleduje po Applovih pametnih urah. Spominja me na nekaj, kar bi dal svojim otrokom. Nekaj povsem drugega so Huaweijeve pametne ure, ki se ne ozirajo na poceni »modernost« in že od nekdaj stavijo na klasično eleganco. Njihova ura watch gt 5 pro z ohišjem in paščkom iz titana pa je za moj okus najlepša ura, ki jo je Huawei izdelal doslej.
Fiksna luneta ure ima obliko osemkotnika, ki ustvarja všečen kontrast okroglemu zaslonu. Predvsem pa oko pritegne ukrivljeni del ohišja, ki se povezuje s členki paščka in ustvari vtis, da sta ura in pašček resnično eno. Je pa res, da dizajn bolje izpade na širših zapestjih. Moje suhljato zapestje je pri spodnji meji, ko stvar še izpade posrečeno.
Hrbtišče ure je iz keramike, steklo zaslona pa iz safirnega stekla. Keramika je zelo blagodejna za kožo, zlasti če uro na zapestju nosimo praktično ves čas, tudi med spanjem. Iz istega razloga je dobro imeti tudi safirno steklo na zaslonu. Običajno steklo se hitro poškoduje. Zlasti se znajo pojaviti mikropraske ob odlaganju ure na grobe površine ali ob naključnih udarcih ob omaro, stojalo ali kar koli vam prekriža pot. S safirnim steklom teh prask ni.
Omogoča potapljanje do 40 metrov globoko
Zaslon ure je sicer AMOLED s premerom 3,6 centimetra (1,46 palca) in z ločljivostjo 466x466, kar je povsem dovolj za pametno uro. Svetilnost doseže okoli 1260 kandel, kar je solidno in dvakrat več kot prejšnje generacije Huaweijevih ur, a hkrati približno pol slabše od konkurence. Naprava podpira vselej vklopljeni zaslon. To pomeni, da zaslon ure, ko je ne gledamo, potemni, ostane pa prižgana številčnica. Posledično lahko vselej vidimo, koliko je ura.
Med priročnejše novosti ure sodi virtualna tipkovnica na zaslonu ure, prek katere je mogoče odgovoriti na sporočila SMS in pogovornih aplikacij, kot je whatsapp. Tega prejšnje generacije Huaweijevih ur niso premogle in so v tem pogledu dokaj zaostajale za konkurenco. Žal pa rešitev niti pri trenutni generaciji še ni povsem na nivoju. Virtualna tipkovnica sicer deluje in je dovolj odzivna in natančna, manjkajo pa ji šumniki in celo vejica. Moteče je tudi, da še vedno ne moreš prebrati vsebine prejete elektronske pošte.
Velik minus je odsotnost podpore za plačila. Strojna oprema za brezstično plačevanje je prisotna in domnevno se Huawei tudi ukvarja z izdelavo denarnice za plačila z uro v Evropi, a v tem trenutku storitev še ne dela. Pregovorni golob na strehi. Z uro je prek povezave s telefonom bluetooth seveda mogoče opravljati prostoročne klice. Mikrofon in zvočnik v uri sta dovolj dobra za pogovore v običajnih okoliščinah, a je bolje, če imate uro bliže ustom. S spuščeno roko pri pasu bo mikrofon že imel težave.
Na svoj račun seveda pridejo tudi rekreativci. Huawei je za novo uro izboljšal natančnost tipal in beleženja lokacije, ob tem pa ponudil nekaj zanimivih novosti. V povezani aplikaciji Huawei zdravje je mogoče po novem na zemljevid narisati načrtovano pot za tek oziroma drugo obliko rekreacije. Zarisani poti lahko nato sledimo s pogledom na zapestje. Žal tega luksuza ne ponuja običajna storitev zemljevidov, ki ob povezavi z zemljevidi petal še vedno zgolj kaže puščice na črni podlagi. Potapljači bodo navdušeni ob podatku, da ura podpira potapljanje do 40 metrov globoko (standarda ATM 5 in IP69K). Naprednih funkcij se lahko veselijo tudi golfisti. Ura pozna 15.000 golf igrišč po svetu in uporabniku ob zamahih prikazuje tudi smer in razdaljo do zelenice. Poleg tega pa še relevantne vremenske podatke. Seveda spremlja tudi rezultate. Žal med naborom golf igrišč ni slovenskih, tako da je ta funkcija bolj za tiste, ki golf prakticirajo tudi med potovanji. Sicer pa ura ponuja še programe beleženja biometrije in relevantnih rezultatov za več kot 100 športov.
Baterija zdrži okoli 10 dni
Za rekreativce oziroma tiste, ki bi to radi postali, a težko najdejo prosti čas, so pri Huaweiju pripravili nabor vodenih vadb, joge, meditacije, dihalnih vaj, načrtov za sproščanje in sprostitveno glasbo. To je dostopno znotraj prenovljene aplikacije Huawei zdravje. Nekaj tega je brezplačno na voljo vsem uporabnikom aplikacije. Tudi tistim, ki nimajo ure. Večina pa je zaklenjena za mesečno naročnino. Vsebine so v angleščini, med izvajalci vaj pa najdemo tudi nemško fitnes vplivnico Pamelo Reif.
Biometrični podatki so na voljo tudi manj športnim. Ura beleži kvaliteto spanja, srčni utrip, temperaturo kože, stres, togost arterij, količino kisika v krvi in tudi EKG. Seveda je pri tem vselej treba opozoriti, da so meritve informativne narave in ne nadomeščajo profesionalnih diagnostičnih orodij.
Morda najpomembnejši podatek pa je baterija. Ta v praksi zdrži okoli deset dni med polnjenji. To je nekaj povsem drugega od glavnih konkurentov, kot so Apple, Samsung in Google, pri katerih mora človek iz polnjenja ure narediti dnevni obred.
Nakit pa ni poceni. Za uro watch gt 5 pro v izvedbi s paščkom iz titana je treba odšteti okoli 500 evrov, odvisno od prodajalca. Cene v prosti prodaji kar nihajo. Za okoli sto evrov manj se dobi različico z gumijastim paščkom. Ta je morda bolj priročna za športnike, ni pa videti povsem tako premijsko elegantna kot dražja izvedba.