V krajih  jugozahodne Francije so v torkovih zgodnjih urah doživeli zares neobičajno visoke temperature, poročajo francoski in svetovni mediji. Živo srebro se je ponoči povzpelo na 26,9 Celzijevih stopinj. »To so izjemne temperature – celo za poletje, kaj šele za konec novembra,« je izmerjeno komentiral Matthieu Sorel, klimatolog iz Météo France.

Föhnov efekt

Podnebni znanstveniki po vsej državi so nočno vročino opisali kot »osupljivo« in »sila neobičajno« za tako pozni letni čas. Météo France sicer ni mogel potrditi, ali je to najvišja temperatura, zabeležena v novembrski noči, saj imajo ažurne podatke šele od približno leta 1990. Toda kljub temu gre za neobičajen pojav. »Kolikor se spomnimo, še nikoli nismo videli takšnih temperatur ponoči v tem letnem času,« je komentiral Sorel.

Na francoski strani Pirenejev se namreč občasno pojavljajo izjemno tople noči, ko zrak iz Afrike in Sredozemlja prispe čez gore in se ob spuščanju stisne ter dodatno segreje. Ta naravni pojav, znan kot Föhnov efekt oziroma fen, je lahko še bolj izrazit zaradi posledic onesnaževanja z izpusti fosilnih goriv, ocenjujejo strokovnjaki.

Mediji so še poročali, da je Danska v ponedeljek prav tako doživela izredno toplo novembrsko noč, vendar je Danski meteorološki inštitut sporočil, da rekordi niso bili preseženi.

Temperature blizu mesta Pau so po podatkih Météo France v torek ob štirih zjutraj dosegle 26,9, v krajih Biarritz in Tarbes pa 24 Celzijevih stopinj.

Podobno je na Danskem

Mediji so še poročali, da je Danska v ponedeljek prav tako doživela izredno toplo novembrsko noč, vendar je Danski meteorološki inštitut sporočil, da rekordi niso bili preseženi. »Kljub temu je bila to zelo topla noč,« je dejala Herdis Preil Damberg iz omenjenega inštituta in katerega besede je povzel britanski časnik The Guardian. »Kot meteorologinja bi to razložila s ciklonom Bert, ki se nahaja blizu Združenega kraljestva in povzroča močne vetrove,« je še dodala in omenila, da je tudi severni del Atlantika te dni toplejši kot običajno.

Priporočamo