Robotski pes z imenom Spot, ki ga je razvilo ameriško podjetje Boston Dynamics, je postal najnovejše orodje v arzenalu ameriške tajne službe. Napravo so nedavno opazili pri patruljiranju obsega letovišča Mar-a-Lago v Palm Beachu na Floridi, ki je v lasti ponovno izvoljenega predsednika Donalda Trumpa. Spot, kot so pojasnili, nima orožja in ga je mogoče nadzorovati na daljavo ali pa deluje samodejno, če je njegova pot predhodno programirana. Na vsaki od njegovih nog pa je opozorilni napis: »Ne božajte.«

»Ne vem, ali bi kdo sploh želel pobožati te robotske pse. Ne izgledajo ravno prijazno,« je za britanski BBC, ki je nedavno poročal o tej novi pridobitvi, dejala Melissa Michelson, politologinja na Menlo Collegeu.

Posnetki robotskega psa, ki se sprehaja okoli posestva, so postali viralni na tiktoku. Reakcije segajo od navdušenja nad njegovo »kul« in »ljubko« podobo do občutka, da je nekoliko srhljiv. Postal je tudi tema šal v ameriških večernih televizijskih oddajah. Vendar pa je njegova naloga vse prej kot šala.

»Varovanje izvoljenega predsednika je naša glavna prioriteta,« je v izjavi za javnost dejal Anthony Guglielmi, vodja komunikacij ameriške tajne službe.

Povečana varnost

V mesecih pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je bil Trump, naj spomnimo, tarča dveh poskusov atentata. Prvi se je zgodil julija na zborovanju v Butlerju v Pensilvaniji, drugi  septembra na golf igrišču Mar-a-Lago.

Zaradi skrbi za »operativno varnost« tajna služba ni želela podati podrobnosti o uporabi robotskih psov v Trumpovi varnostni ekipi, vključno s tem, kdaj so začeli napravo uporabljati na njegovem posestvu. Podjetje Boston Dynamics je potrdilo, da tajna služba uporablja njihovega robota, vendar dodatnih komentarjev za BBC ni podal.

Ron Williams, nekdanji agent tajne službe in zdaj direktor varnostnega podjetja Talon Companies, meni, da so poskusi atentata na Trumpa pospešili prizadevanja agencije za nadgradnjo tehnologije za zaznavanje in odvračanje groženj.

Na posestvu Mar-a-Lago, kjer je veliko območja odprtega, so robotski psi več kot dobrodošli. »Lahko pokrijejo veliko večje območje kot ljudje,« pravi Williams. Pričakuje tudi, da bodo ti psi sčasoma postali pogost prizor.

Vse bolj priljubljeno orodje

Robotski psi postajajo vse bolj priljubljeno orodje v vojaških in policijskih enotah po vsem svetu. Enota za deaktiviranje bomb v okrožju Montgomery v Pensilvaniji uporablja robota za pregled potencialnih eksplozivov. Lani je newyorška policija kljub kritikam uvedla robotske pse v svojo enoto. V Ukrajini pa jih uporabljajo za izvidniške misije v konfliktu z Rusijo.

Sicer pa je Spot  znan po svoji agilnosti: lahko hodi po stopnicah, se premika skozi ozke prostore in celo odpira vrata. Njegova sposobnost zaznavanja potencialnih groženj je eden glavnih razlogov, zakaj so agencije pripravljene odšteti do 75.000 dolarjev za eno takšno napravo.

Robotski psi so opremljeni s tehnologijo nadzora in vrsto naprednih senzorjev, ki podpirajo zaščitne operacije. Spot ima tudi več kamer, ki ustvarjajo 3D-zemljevid okolice, lahko pa je opremljen še s termalnimi senzorji.

Vse se vendarle še vedno odvija pod človeškim nadzorom, saj  z njim lahko upravljajo s krmilnikom na daljavo ali mu v naprej določijo pot, po kateri se potem pomika  samodejno.

Kljub impresivnim lastnostim  ima tudi  slabosti. Dovolj je že, denimo, če ga  z lakom za lase poškropimo v »obraz«.

Medtem ko Spot, ki so ga opazili v Mar-a-Lagu, ni oborožen, tekmeci že eksperimentirajo tudi s takšnimi  modeli. 

Priporočamo