Pred petdesetimi leti, natančneje 16. novembra 1974, je človeštvo prvič poslalo sporočilo v globine vesolja, namenjeno morebitnim zunajzemeljskim inteligentnim bitjem. Arecibovo sporočilo, kot se imenuje, je bilo poslano iz legendarnega radijskega teleskopa Arecibo v Portoriku in je bilo usmerjeno proti kroglasti kopici Messier 13, ki je od Zemlje oddaljena približno 25.000 svetlobnih let.
Sporočilo je vsebovalo vsega 1679 bitov podatkov, razporejenih v 73 vrsticah. Kodirano je bilo v binarni obliki in je vključevalo številke od ena do deset, atomska števila ključnih elementov za življenje (vodika, ogljika, dušika, kisika in fosforja), formulo in obliko dvojne vijačnice DNK, stilizirano podobo človeka ter povprečno višino človeka. Prav tako diagram našega osončja z označenim položajem Zemlje in diagram radijskega teleskopa Arecibo.
Simbolična gesta
Sporočilo je bilo ustvarjeno kot del slovesnosti ob prenovi teleskopa in je služilo predvsem kot tehnološki prikaz zmožnosti človeštva. Vodil ga je dr. Frank Drake, znan po enačbi za ocenjevanje števila naprednih civilizacij v galaksiji.
Čeprav je bila verjetnost, da bo sporočilo dejansko doseglo inteligentno civilizacijo, izjemno majhna, je dogodek simboliziral željo človeštva po komuniciranju z vesoljem in iskanju odgovorov na temeljna vprašanja o našem obstoju.
Število bitov v sporočilu, 1679, je sicer produkt dveh praštevil, 73 in 23. To ni naključje; praštevila so univerzalni matematični koncept, ki bi ga lahko razumela tudi na drugih planetih. S pravilno razporeditvijo bitov v mrežo 73 vrstic in 23 stolpcev se razkrijejo vizualni vzorci, ki predstavljajo vsebino
Kljub temu da je bilo sporočilo poslano pred pol stoletja, je do danes prepotovalo le majhen del poti. Zaradi gibanja kroglaste kopice bo sporočilo ob njegovem prihodu dejansko zadelo praznino. Vendar to ne zmanjšuje pomena podviga, ki ostaja mejnik v zgodovini človeškega raziskovanja vesolja.
Radijski teleskop Arecibo je bil desetletja eden najpomembnejših instrumentov za raziskovanje vesolja. Poleg tega sporočila je prispeval k številnim odkritjem, vključno s planeti zunaj našega osončja in preučevanjem pulsarjev. Teleskop je deloval do leta 2020.
Iskanje se nadaljuje
Arecibovo sporočilo je do danes navdihnilo številne umetnike, pisatelje in filmske ustvarjalce. V filmu Stik (Contact) iz leta 1997, ki temelji na romanu Carla Sagana, je ideja komunikacije z vesoljci osrednja tema. Film poudarja možnost, da bi naša sporočila lahko nekega dne prejela in razumela druga inteligentna bitja.
Danes, petdeset let kasneje, se iskanje inteligentnega življenja nadaljuje z novimi tehnologijami in metodami. Projekti, kot je SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), uporabljajo napredne teleskope za iskanje morebitnih radijskih signalov iz vesolja. Poleg tega misije, kot je vesoljski teleskop James Webb, omogočajo podrobno preučevanje eksoplanetov in njihovih atmosfer.
Do zdaj še nismo prejeli odgovora na Arecibovo sporočilo ali zaznali nedvoumnih dokazov o obstoju inteligentnega življenja zunaj Zemlje. Vendar znanstveniki poudarjajo, da je vesolje ogromno in da je naše iskanje šele na začetku. Arecibovo sporočilo medtem ostaja simbol upanja in radovednosti, ki žene človeštvo naprej.