Zdravo telo na sedentarnem delovnem mestu je mantra našega časa. V ta namen v trgovinah najdemo police z »bio« prehrano, na televiziji pa oddaje o kulinaričnih dobrotah iz »modrih con«, kjer je registriranih največ najstarejših prebivalcev sveta. K slednjemu v omenjenih krajih domnevno bolj kot dobra prehrana sicer prispevajo slabe evidence in množične pokojninske prevare. Del te sodobne mantre so tudi beleženja rekreacije in drugih biometričnih kazalnikov. Možnost njihovega beleženja povprečnemu kupcu pametne ure predstavlja njeno največjo korist. Manjša navezanost na zaslone ob ohranjanju komunikacijske povezanosti z relevantnimi ljudmi v našem življenju, kar pametne ure tudi omogočajo, ni tako pogosta prioriteta. Recenzenti pametnih ur pa ob vsaki omembi beleženja biometrije že hitro izpostavimo ključni »ampak«, da te naprave sicer ponujajo neko informacijo o našem zdravju, nikakor pa niso dovolj natančne, da bi lahko z njimi nadomestili klinične meritve z namenskimi in certificiranimi zdravstvenimi pripomočki. Ko je govor o merjenju krvnega tlaka, to stalno opozorilo za Huaweijevo uro watch d2 ne velja. Kitajski velikan je napravo namreč povsem podredil tej funkciji in dosegel, da so jo za merjenje krvnega tlaka potrdili celo regulativni organi EU.
Ta prilagojenost specifični funkciji ima posledice. Prvo se pozna na dizajnu naprave. Watch d2 močno odstopa od Huaweijeve siceršnje prakse izdelovanja klasično elegantnih pametnih ur. Zaslon OLED ima diagonalo 4,6 centimetra (1,8 palca) in ločljivost 405 × 405 ter obliko zaobljenega štirikotnika. Ob strani ohišja najdemo še vrtljivo krono in akcijski gumb. Bolj kot čemur koli drugemu je ura podobna Applovim pametnim uram. Ta oblika sama po sebi ne prispeva veliko k natančnejšemu merjenju krvnega tlaka, je pa skladnejša z obliko gumijastega paščka, ki je tokrat ključen.
Ponuja tudi 24-urno »ambulantno« spremljanje
Že na prvi pogled vidimo, da je pašček na watch d2 bolj čokat od običajnih. Ko ga primemo v roke, hitro otipamo nekaj nenavadnega pod hrbtnim delom spodnjega paščka. Gre za meh, ki se ob zagonu meritve krvnega tlaka napolni z zrakom in omogoča odčitavanje. Če bi tak pašček dali na klasično elegantno pametno uro, bi vse skupaj učinkovalo sila nenavadno. Ker se meh napolni s pomočjo črpalke v uri, pa je odstranjevanje oziroma menjava paščka na uri watch d2 tudi precej bolj zapleten proces. Ker je spodnji pašček pravzaprav dvodelen, se lahko ob zapenjanju ure meh včasih tudi nekoliko zatakne. Opazil sem še, da se mehanizem za zapenjanje ure rad odpne, če sponko na koncu zgornjega paščka zataknemo ob kakšen kos oblačila ali kaj drugega.
Za merjenje krvnega tlaka moramo zagnati meritev in zapestje z uro prisloniti ob prsni koš na območju srca. Za bolj merodajne vrednosti je priporočljivo tudi, da se pred merjenjem umirimo in vsaj pet minut sedimo s stopali na tleh. Hkrati velja upoštevati običajna navodila, da pred meritvijo ne pijemo kave oziroma čaja in da pred tem ne vzamemo zdravil. Najboljši čas za meritve je zjutraj, pol ure zatem, ko smo vstali, a še pred zajtrkom.
Meritve so se v praksi izkazale za primerljive z meritvami namenskega domačega merilnika tlaka. Obstaja pa tudi možnost 24-urnega »ambulantnega« spremljanja krvnega tlaka. Ta vsakih 30 minut ali ob drugače nastavljenem intervalu sproži meritev. Čez dan uporabnika malo pred meritvijo opozori z vibriranjem in s tem da znak, da je čas za umiritev. Ponoči pa meritev opravi brez opozoril, saj smo domnevno v snu že mirni. Na koncu 24-urnega programa aplikacija uporabniku postreže z analizo rezultatov meritev.
Ni primerna za plavanje
Med slabosti ure, ki so povezane zlasti s paščkom oziroma mehanizmom za merjenje krvnega tlaka, sodi odsotnost določenih drugih funkcij. Zlasti ura od običajne Huaweijeve ponudbe odstopa po odsotnosti podpore za biometrijo ob izvajanju vodnih športov. Čeprav ima ura uradno certifikat za vodotesnost po standardu IP68, ni primerna za plavanje ali druge vodne športe. Prav tako Huawei v uro ni namestil svojega najnovejšega sistema za merjenje podatkov GPS, zaradi česar je manj natančna pri beleženju opravljene sprehajalne ali tekaške poti od preostalih letošnjih Huaweijevih pametnih ur. Je pa še vedno povsem zadostna za rekreativce.
Ura pričakovano omogoča še beleženje srčnega utripa, temperature kože, kisika v krvi, trajanja in kakovosti spanja ter merjenje EKG z dvema elektrodama (krona in akcijski gumb), kar ni optimalno, je pa nekaj.
Dobro se odrežejo tudi zmožnosti prostoročnega telefoniranja, ko je ura prek bluetootha povezana z mobilnikom, in odgovarjanja na prejeta sporočila. Mogoče je nadzirati predvajanje glasbe na povezani napravi, za več personalizacije pa je na voljo tudi več številčnic. Plačevanje z uro še vedno ni mogoče.
Navduši tudi avtonomija baterije. Ta je zaradi vgrajene črpalke pričakovano nekoliko nižja od običajnih Huaweijevih pametnih ur, a še vedno krepko pred konkurenco. Z običajno uporabo ura zdrži nekje do šest dni med polnjenji, zmore pa tudi štiri celodnevne meritve krvnega tlaka zapored.
Sodeč po rezultatih nedavnega zdravniškega pregleda in meritvah ure watch 2d za zdaj še ne sodim v ciljno skupino, ki ji je naprava namenjena. Vidim pa v tej napravi zares dodelano funkcijo za merjenje biometrije, ki je dejansko koristna, onkraj standardne igrifikacije rekreacije za prelisičenje osebne lenobe. Huawei za večnamenski merilnik krvnega tlaka, ki ga ves čas neopazno nosimo na zapestju, računa okoli 422 evrov.