Lamax je češko podjetje, ki je znano zlasti po kamerah za adrenalince, ki svoje podvige radi razkazujejo drugim. Očitno izdelujejo tudi slušalke. Več slušalk. Na testu sem imel različico lamax noise comfort 2 anc. Kaj dosti pred začetkom testa sicer nisem pričakoval. Ampak zato sem tukaj. Prvo presenečenje je sledilo že ob odprtju škatle. Slušalke namreč dobiš z zelo lično črno torbico. Ta je dovolj trdna, da bodo slušalke v njej na varnem, hkrati pa ne gre za kakšno poceni plastiko. Zelo všečno. Na notranji strani je torbica prevlečena s filcem za bolj nežno držanje slušalk na mestu. Ob strani pa je še mrežasti žepek za kratek kabel za polnjenje USB-C/USB-A in kabel za žično povezavo sicer brezžičnih slušalk. Torbica mi je bila res všeč, zato sem še enkrat preveril ceno. Na spletni strani podjetja Lamax jih prodajajo za 69,99 evra. Zanimivo.
Prijel sem slušalke. Večinoma so narejene iz črne plastike. Tudi ta deluje dokaj kakovostna na otip. Zaključek je še nekoliko matiran, tako da težav s puščanjem prstnih odtisov nisem zaznal. Naušnika se obračata za 90 stopinj. Desni ima nad seboj še dodatno koleno. To omogoča, da se slušalke lepo zložijo in poravnajo ter posledično pospravijo v priloženo torbico. Dizajn sicer močno spominja na Sonyjeve naglavne slušalke, kar je zagotovo plus. Ko si jih nastaviš na glavo, si navdušen nad njihovo udobnostjo. K temu glavnino prispevajo mehke blazinice okoli naušnikov in blazinica na spodnji strani svoda loka, ki povezuje naušnika.
Udobje ni kratkotrajnega diha. Nekatere slušalke preveč stiskajo, druge s časom začnejo žuliti, noise comfort 2 anc pa delujejo prijetno mehko tudi po daljši uporabi. Vsekakor velik palec gor. Je pa to dokaj odvisno od velikosti glave. Kdor ima večjo, ima sicer tudi možnost povečanja loka. Tu naletimo na prvi znak, ki izda cenovni razred slušalk. Pri premijskih napravah je plastični lok pod ohišjem ojačan s kovinski trakom, ki je praviloma obarvan v slogu slušalk oziroma njihovega loka. To pomeni, da je tudi raztegnjeni lok še vedno barvno usklajen in všečen na pogled. Pri noise comfort 2 anc so lok ojačali z barvno neobdelanim aluminijastim trakom. Vsekakor dobro, da je lok ojačan. Je pa lahko stvar videti bolje. Vesel sem, da za mojo velikost glave loka ni treba raztegniti.
Nekoliko dvodimenzionalen zvok
Povezava z napravami je lahko brezžična prek bluetooth 5.3 in žična. Ukaze slušalkam delimo prek gumbov desnega naušnika. To je za mnoge celo velik bonus v primerjavi z gestami in tapkanjem po ohišju slušalk, ki se ga gredo sodobne dražje naprave. Kakovost gumbov je dobra. Brez kritik. Kot namiguje ime, pa imajo slušalke tudi zmožnost aktivnega dušenja hrupa. Cena slušalk razkriva, kako daleč je prišla ta tehnologija in kako dostopna je danes. Rezultati so v praksi kar dobri. Ne smemo sicer pričakovati čudežev, a med testiranjem sem večkrat preslišal zvonjenje stanovanjskega zvonca, tako da brez učinka vsekakor niso. Še bolj kot dušenje hrupa navduši način za prepuščanje zunanjega zvoka skozi zvočnike. Ko je ta vklopljen, imaš občutek, kot da na glavi nimaš slušalk. Res dobro.
Ceno naprave pa zopet razkriva podatek, da ni samodejnega premora predvajanja, ko slušalke snamemo, in samodejnega nadaljevanja, ko jih vrnemo na glavo. Nezanemarljiva pomanjkljivost je tudi odsotnost odpornosti proti vodi.
Slušalke so lahko dokaj glasne. Če to hočemo. Med poslušanjem začutimo tudi nekaj učinka basa, kar pa k polnosti zvoka žal ne prispeva veliko. Tudi jasnost visokih tonov pri polni glasnosti ni največja. Oboje pomeni, da je zvok lahko dokaj dvodimenzionalen. Pri polni glasnosti ob hitrih in dinamičnih vragolijah kitaristov pa se zvok bolj kot z udarnostjo spogleduje s hrupnostjo. Ko glasnost znižamo v kaj bolj zmernega, je izkušnja boljša, a tudi toliko bolj dvodimenzionalna.
Pri lamax noise comfort 2 anc gre za večinoma zelo lepo oblikovane in iz solidnih materialov izdelane slušalke, ki udobno sedijo na glavi. Imajo solidno aktivno dušenje hrupa in zelo dobro prepuščanje zvoka, ko to želimo. Avdiofili bodo morali bolj razvezati mošnjičke, sicer pa za 70 evrov dobite soliden paket. Če že res hočete slušalke za na glavo. Tudi zaradi baterije, ki brez dušenja hrupa pri priporočeni glasnosti zdrži okoli 45 ur oziroma okoli 25 ur z vklopljenim dušenjem. Kar v redu. Se pa v tem cenovnem razredu najde tudi kaj zvočno bolj dodelanega za v uho.