"Ljudje že stoletja preučujejo sonce, vendar kraja ne doživiš, dokler ga dejansko ne obiščeš od blizu," je dejala dr. Nicole Fox, vodja oddelka za znanost pri Severnoameriški vesoljski administraciji NASA. Sonda Parker je namenjena raziskovanju in razumevanju delovanja sonca, mimo katerega bo švignila 21-krat, čedalje bližje, a prelet na božični večer bo najbližji.

Od sonca oddaljena le "nekaj centimetrov"

Ko se bo sonda Parker najbolj približala, bo sonda od površja sonca oddaljena "le" 6,2 milijona kilometrov. To morda ne zveni tako blizu, vendar Foxova to postavi v perspektivo: "Od sonca smo oddaljeni 150 milijonov kilometrov. Če postavim sonce in Zemljo en meter narazen, je sončna sonda Parker nekaj centimetrov od Sonca. To je blizu."

S tako hitrostjo še ni potovala nobena naprava

Sonda bo morala prenesti temperature do 1400 stopinj celzija in sevanje, ki bi lahko poškodovalo vgrajeno elektroniko. Zaščitena je z 11,5 cm debelim ogljikovim kompozitnim ščitom, najvišji vročini pa ne bo dolgo izpostavljena. Pravzaprav se bo gibala hitreje od katerega koli predmeta, ki ga je izdelal človek, saj bo drvela s hitrostjo 430.000 km/h – kar je enako, kot če bi letel od Londona do New Yorka v manj kot 30 sekundah. Ta hitrost izvira iz ogromne gravitacijske sile sonca.

Rešitev dolgoletne skrivnosti?

Znanstveniki upajo, da bi s preletom rešili dolgoletno skrivnost. "Površina sonca ima približno 6000 C ali nekaj več, toda korona, tanka zunanja atmosfera, ki jo lahko vidite med sončnimi mrki, doseže na milijone stopinj, veliko več od sonca. Torej, kako je to ozračje bolj vroče ?" je razložila dr. Jenifer Millard, astronomka Fifth Star Labs iz Walesa. 

Priporočamo