Splošno prepričanje je, da je velik trebuh le redko mogoče izgubiti za vedno. Čeprav statistika pravi, da velik del tistih, ki izvajajo dieto, povrne vso izgubljeno telesno težo, je še vedno kar nekaj takih, ki jim z disciplino uspe ohraniti rezultate, ki jih doseže dietni režim. Ljudje se lahko – in se – znebijo neželene maščobe, v mnogih primerih za vedno. Če ste že večkrat poskušali zmanjšati trebuh, ne izgubite upanja. Veliki večini je spodletelo v prvem poskusu. Skoraj 80 odstotkov jih je poskusilo trikrat ali večkrat, preden jim je uspelo.
Maščobne obloge okoli pasu, ki dajejo človeku obliko jabolka, so povezane z boleznimi srca, sladkorno boleznijo, visokim krvnim tlakom in povečanim tveganjem za nekatere vrste raka. Poleg tega je treba omeniti tudi »visceralno« maščobno tkivo, ki se nabira okoli vitalnih notranjih organov, kot so črevesje in jetra. Kako boste vedeli, ali velikost vašega trebuha nakazuje nevarnost za zdravje? Preprosto določite razmerje med obsegom pasu in bokov. Število centimetrov okoli pasu delite s številom centimetrov okoli bokov. Vsak rezultat, višji od 0,80, če ste ženska, in 0,95, če ste moški, pomeni, da bi morali izgubiti obseg.
Če spadate v to kategorijo, strokovnjaki svetujejo naslednjih nekaj ukrepov za zmanjšanje trebuha:
Določite svoj režim prehrane. Tisti, ki jim ta dieta uspe, običajno začnejo s tremi osnovnimi načeli izgube odvečne telesne teže: manj uživanja maščob, zmanjšanje vnosa kalorij v telo in redno gibanje. Vendar poleg tega določijo tudi nekatera lastna pravila, s poskusi in napakami, dokler ne najdejo kombinacije prehrane in vadbe, ki jim najbolj ustreza.
Spoštujte razlike med spoloma. Vsaka ženska, ki je kdaj bila na dieti z možem ali prijateljem, ve, da moški hitreje izgubijo trebuh. Za ženske so te razlike lahko frustrirajoče, a če bodo vztrajne in se bodo držale diete, jim bo uspelo. Hitrih rešitev ni. To so zaveze za vse življenje.
Prizadevajte si za »majhne zmage«. Večina nas sprejema velike odločitve, ko namerava zmanjšati trebuh in si reče, »ne bom jedel nič mastnega« ali »vsak dan bom telovadil eno uro«. Strokovnjaki pa ugotavljajo, da tisti, ki jim uspe v tej bitki, običajno dosežejo svoje cilje s pomočjo niza majhnih zmag. Za začetek, recimo, samo sprehod po domači soseski po večerji ali namesto masla na kruh namažite nekaj marmelade.
Zmanjšajte maščobe v prehrani. Če človek zaužije veliko sadja in zelenjave, bo v želodcu ostalo malo prostora za mastno hrano. Nekateri strokovnjaki menijo, da z izgubo velikega trebuha želja po maščobi postopoma izgine.
Da se znebite velikih oblog maščobnega tkiva, morate porabiti energijo, kalorije. Torej:
Redno telovadite. Čeprav je težo mogoče izgubiti brez vadbe, raziskave kažejo, da se ta izguba ne bo ohranila, če oseba ni fizično aktivna. Zanimivo je, da se velika večina tistih, ki se jim je uspelo znebiti velikega trebuha, navduši nad vadbo, da bi ohranili novo doseženo stanje. Dovolj bo, da telovadimo vsaj trikrat na teden po 30 do 45 minut. Pomembno je, da izgubljate kalorije, bodisi s tekom ali vrtnarjenjem. Vaje za trebušne mišice bodo pomagale, da trebuh ne bo preveč »padel ven«.
Soočite se s težavami. Ko se človek sooči z grenkim dejstvom, da je šla roka na tehtnici proti nebu, se ne sme odzvati preveč čustveno ali preveč samokritično. Preprosto, razumeti ga je treba kot problem, ki ga je treba rešiti. Najdejo se tudi takšni, ki odgovornost za takšno situacijo prelagajo na druge, vendar bi se morala taka oseba sprijazniti, da je sama odgovorna za svoj pas oziroma velik trebuh.
Tisti, ki se po dietnih režimih kmalu vrnejo k svoji prvotni telesni teži, se nagibajo k izogibanju soočanju s svojimi osebnimi težavami. Ko so vznemirjeni, jezni, živčni, zaskrbljeni, depresivni, kadijo, pijejo, več spijo, želijo, da težave izginejo – ali jedo! Vse, da bi omehčali, zadovoljili ali zatrli svoja čustva. Nasprotno, soočite se s svojim problemom, svobodno izrazite svoja čustva ali si priznajte, da potrebujete strokovno pomoč.
Tisti, ki jim je shujševalni program uspel, so razumljivo omejili tudi pitje alkoholnih pijač. Znanstvene raziskave so pokazale, da če ena četrtina celotnega dnevnega vnosa kalorij izvira iz piva, vina ali močnih pijač, se hitrost, s katero telo kuri maščobe, zmanjša za približno tretjino v primerjavi s tistimi, ki ne pijejo. Še huje: nepresnovljena maščoba se nalaga neposredno okoli trebuha in pasu. To lahko pojasni, zakaj imajo nekateri ljudje »pivski trebuh«.