Prisluhnite oddaji, v kateri prof. dr. Janez Tomažič, specialist infektologije in interne medicine s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, pojasnuje, zakaj je pnevmokokna okužba še posebej nevarna za otroke, mlajše od dveh let, in starejše od 65 let ter za bolnike s kroničnimi boleznimi in osebe z oslabljenim imunskim sistemom. To so predvsem ljudje s srčno-žilnimi obolenji, sladkorno boleznijo, astmo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo in rakom ter tisti, ki okrevajo po transplantaciji, posamezniki, ki prejemajo imunosupresivno terapijo, in pacienti, ki jih zdravijo z dializo, pa tudi kadilci in alkoholiki.

Pnevmokok – kako nas ogroža?

Pnevmokok je bakterija, ki lahko povzroči resne bolezni. Poleg pnevmokokne pljučnice so to še okužba krvi (bakteriemija) in vnetje možganskih ovojnic oziroma meningitis.

V oddaji pojasnjujejo, kako se lahko zaščitimo pred pnevmokoknimi okužbami. Cepljenje proti pnevmokoku je ena najučinkovitejših oblik zaščite pred temi resnimi okužbami, ki lahko prizadenejo prav vsakogar od nas, v vseh obdobjih leta. Bakterijo pnevmokok ima namreč v sluznicah dihal, predvsem v nosu in v žrelu, skoraj vsak človek. Okužba se prenaša kapljično, ob tesnem stiku dveh ljudi.

"Vsaka bolezen, ki jo lahko preprečimo s cepljenjem, pomeni manj zapletov in hospitalizacij," poudarja prof. dr. Tomažič.  Tudi znanstveni podatki dolgoletnih raziskav dokazujejo, da cepljenje zmanjšuje tveganje za zaplete in smrtnost v primerih pnevmokoknih okužb, še posebej pri ogroženih skupinah.

Spremljajte aktualno oddajo, ki poteka prav zdaj, ogledate pa si jo lahko tudi kasneje, tako kot vse dosedanje oddaje z drugimi strokovnjaki – v arhivu na spletni strani www.zdravnikob18h.si ali na YouTube kanalu DnevnikSlovenija.

 

Podpornik oddaje:

Priporočamo