November vsako leto prevzame prav posebno vlogo – postane mesec brkov, ozaveščanja in dobrodelnosti v podporo zdravju moških. Čeprav je na prvi pogled morda zabavno, ko si moški v tem mesecu množično puščajo rasti brke, je sporočilo Movembra globoko resno in pomembno. Gre za globalno gibanje, ki se osredotoča na izboljšanje zdravja moških in ozaveščanje o zdravstvenih težavah, ki so prevečkrat spregledane ali zavite v molk. Rak prostate, rak testisov in duševne stiske, ki mnogokrat vodijo v samomore, so le nekateri zdravstveni izzivi, s katerimi se moški vsakodnevno soočajo. Movember pa se osredotoča na podporo, raziskave, preventivo in zmanjšanje stigem, povezanih s temi stanji.
Simbol Movembra so postali brki, ki so si jih prvič začeli množično puščati Avstralci leta 2003, da bi s svojo neobičajno izbiro usmerili pozornost na pomembna zdravstvena vprašanja. Ime Movember je sestavljenka angleške besede za brke – moustache in besede november. Brki, ki si jih moški v novembru namenoma puščajo, so pravzaprav osebni, opazni manifest podpore zdravju moških, saj odpirajo vrata za pogovore o temah, ki so bile dolgo tabuizirane.
O prostati ne govorijo radi
Ena od težav, o kateri moški sicer precej težko spregovorijo, je povezana s prostato. To je majhna žleza, ki ima kljub svoji velikosti ključno vlogo v zdravju moškega. Leži tik pod mehurjem in obdaja sečnico, cev, ki odvaja urin iz telesa. S staranjem se prostata lahko poveča, vname ali razvije maligne spremembe, kar povzroča različne težave, ki jih moški pogosto zaznajo šele v poznejših fazah.
Prostata ima vlogo tudi pri proizvodnji semenske tekočine, ki vsebuje snovi, ki ščitijo spermije in povečujejo njihovo gibljivost. Če je prostata povečana ali vnetna, to ne vpliva le na uriniranje, temveč tudi na splošno počutje moškega. Težave s prostato lahko povzročijo bolečine, težave pri spolnosti in duševni stres, saj vplivajo na kakovost življenja in tudi na spolnost. Prostata posredno vpliva tudi na ejakulacijo, saj vnetje ali povečanje prostate lahko vpliva na občutek med ejakulacijo, ki postane boleč ali neprijeten. Prav tako lahko moški zaradi nelagodja ali bolečine pri uriniranju doživlja stres in zmanjšano spolno slo. Pomembno je, da moški prepoznajo prve znake morebitnih težav in ne odlašajo s posvetom pri zdravniku.
Težave s prostato so pogost pojav pri starejših moških, vendar lahko s preventivnimi ukrepi in rednimi pregledi veliko naredimo za zgodnje odkrivanje in uspešno zdravljenje teh bolezni. Redna telesna dejavnost, zdrava prehrana, omejevanje alkohola in kajenja ter obvladovanje stresa lahko bistveno pripomorejo k zdravju prostate. Moški morajo biti pozorni na spremembe, ki lahko nakazujejo na težave s prostato, ter se o njih brez zadržkov posvetovati z zdravnikom. S pravočasnim ukrepanjem in skrbjo za zdravje prostate lahko moški ohranijo kakovost življenja ter zmanjšajo tveganje resnih bolezni, ki bi lahko vplivale na njihovo počutje in dolžino življenja.
Pogosto uriniranje
Med najpogostejšimi težavami s prostato so benigna hiperplazija prostate, prostatitis in rak prostate. Vsaka od teh bolezni ima specifične značilnosti, simptome in tveganja. Benigna hiperplazija prostate ali povečanje prostate je nemaligno povečanje žleze, ki je pri moških zelo pogosto, predvsem po 50. letu starosti. Simptomi vključujejo pogosto uriniranje, predvsem ponoči, šibek ali prekinjen curek urina, težave pri začetku uriniranja in občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja. Čeprav ni smrtno nevarna, lahko močno poslabša kakovost življenja, saj vpliva na spanje in povzroča stres. Zdravljenje običajno vključuje zdravila, ki zmanjšajo velikost prostate, v hujših primerih pa se izvaja kirurški poseg.
Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških in običajno prizadene starejše moške. Ta oblika raka se pogosto razvija počasi, zato moški morda ne opazijo simptomov več let. Kljub temu lahko rak prostate postane agresiven in se širi v druge dele telesa. Dejavniki tveganja za razvoj raka prostate vključujejo starost, družinsko anamnezo in etnično pripadnost. V zgodnjih fazah je raka prostate težko odkriti, zato so redni pregledi pri starejših moških bistveni. Med najpogostejšimi metodami za odkrivanje raka prostate sta krvni test PSA (prostata-specifičnega antigena) in digitalni rektalni pregled (DRP). Simptomi napredovalega raka prostate vključujejo pogosto uriniranje, kri v urinu, bolečine v kosteh in šibkost. Zdravljenje je odvisno od stopnje raka in lahko vključuje operacijo, radioterapijo, hormonsko terapijo ali kemoterapijo.
Presejalni program
Rak prostate je bistveno drugačen od večine drugih rakov, saj napreduje počasi, je pogosto neagresiven, ne ogroža življenja in ne zahteva takojšnjega zdravljenja, pač pa le aktivno spremljanje. S spremljanjem se izognemo težavam, ki jih lahko povzroči zdravljenje, ne da bi s tem vplivali na preživetje in kakovost življenja bolnika. Nekateri raki prostate pa so lahko agresivni, hitro napredujoči, vplivajo na kakovost življenja bolnikov in ogrožajo njihovo življenje. Ti potrebujejo zdravljenje.
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana in v okviru strokovne skupine za raka prostate Državnega programa obvladovanja raka (DPOR) od lanskega leta vodijo dvoletni ciljni raziskovalni projekt PETER, s čimer želijo pripraviti teren za implementacijo novega presejalnega programa za raka prostate. Glavni cilj bo poiskati tiste moške, ki imajo agresivno obliko raka prostate. V sodelovanju z Mednarodno agencijo za raziskave raka in nizozemskimi raziskovalci bodo že v prihodnjem letu začeli pilotno raziskavo, v kateri bodo k presejanju povabili skupino moških med 50. in 69. letom starosti.