Prilagajanje na očetovstvo ni, kot smo, upamo, doslej uspeli pokazati, vselej enostavno. Veliko pri takšnem velikem prehodu pomaga, če partnerica poskuša razumeti, kaj partnerju roji po glavi in kaj se dogaja, recimo, z njegovimi hormoni. Globoko in empatično razumevanje je namreč eden od ključev do zdravega, uspešnega odnosa. Ko si pari prizadevajo bolje razumeti misli, čustva in poglede drug drugega, ustvarijo osnovo za zaupanje, intimnost in dolgoročno srečo. Nekaj strategij, ki lahko pri tem pomagajo:
1. Spodbujajte odprto in iskreno komunikacijo
Pogovor je bistvo vsakega uspešnega odnosa. Moški se morda včasih trudijo odkrito izraziti čustva, vendar so pri tem neuspešni – bodisi zaradi družbenih norm bodisi zaradi osebnih navad. Spodbujanje ustvarjanja prostora, ki ga vaš partner deli brez strahu pred obsojanjem, je ključnega pomena. Pomagajo odprta vprašanja, kot sta: »Kako se počutiš glede tega ali onega?« ali »Kaj ti zadnje čase roji po mislih?« Bodite potrpežljivi in dajte partnerju čas; povejte mu, da boste na voljo, ko bo pripravljen.
2. Bodite pozorni na njegov jezik ljubezni
Ljudje izražamo in sprejemamo ljubezen na različne načine, ki jih lahko imenujemo »jeziki ljubezni«. Sem sodijo potrditvene besede, kakovosten čas, fizični dotik in prejemanje daril. Razumevanje jezika ljubezni vašega partnerja lahko pomaga vzpostaviti stik na načine, ki se mu zdijo pomembni. Ob prihodu otroka to postane še toliko bolj pomembno.
3. Bodite radovedni
Aktivno se zanimajte za partnerjeve hobije, kariero in osebne cilje. Ko pride čas velikih sprememb v življenju, lahko takšne reči pripomorejo k ohranjanju tesnejšega stika. Če ga zanima šport, preberite kaj o tem športu in morda kakšno recite tudi o tej temi.
Ob rojstvu prvega otroka se družina razširi in fokus zoži, vendar je vseeno pametno reči kakšno besedo o stvareh, ki resda postanejo manj pomembne, so pa še vedno imenitne za preusmeritev in obogatitev pozornosti.
4. Razumevanje stresorjev in sprožilcev
Življenjski izzivi vplivajo na razpoloženje in vedenje vseh nas. Razumevanje, kaj vašemu partnerju povzroča stres ali sproža turobnejša čustva, lahko pomaga pri zavedanju, kdaj se odzvati s sočutjem. Posebej pomagajo pogovori o tem, kaj partnerju pomaga, da se sprosti in najde mir – naj bo to vadba, hobi ali počitek.
5. Spodbujajte intimnost
Intimnost je več kot zgolj fizična povezanost; vključuje čustveno bližino in zaupanje. Spodbujajte intimnost tako, da ste odprti glede lastnih občutkov, in spodbujate partnerja, da stori enako. Majhne poteze, kot je držanje za roke ali delitev trenutka, lahko okrepijo vašo čustveno povezanost.
6. Spoštujte medsebojne meje
Vsakdo ima različne potrebe po zasebnosti in neodvisnosti. Ko se družini pridruži novorojenček, poskusite uravnotežiti skupen čas s trenutki, ko ste sami ali je vaš partner sam s seboj – s tem ustvarjate zdravo dinamiko povezanosti in individualnosti.
7. Osredotočite se na aktivno poslušanje
Poslušanje je pogosto podcenjeno, vendar je močan način za vzpostavitev razumevanja. Ko vaš partner govori, se popolnoma osredotočite na to, kar govori, namesto da medtem načrtujete svoj odgovor. Premislite o tem, kar ste slišali, saj samo tako lahko zagotovite, da ga boste v celoti razumeli.
Boljše razumevanje partnerja zahteva trud, vendar je nagrada velika. Če si vzameta čas za resnično poslušanje, potrjevanje in podporo drug drugemu, lahko poglobita svojo povezanost in zgradita močan, trajen odnos, četudi se je družina pravkar povečala.