Postati oče, še posebno prvič, je izkušnja, ki moškemu močno spremeni življenje. Lahko prinese neizmerno veselje, pa tudi izzive in negotovost. Sprememb in nove vloge pa se novopečeni oče laže navadi, če je seznanjen z nekaj praktičnimi strategijami, s pomočjo katerih se lahko počuti bolj pripravljenega in samozavestnega pri sprejemanju očetovstva.

Poučite se o starševstvu in rojstvu

Znanje je eden najboljših načinov umirjanja občutkov tesnobe. Če si vzamemo čas za branje knjig o starševstvu, obiskovanje predporodnih tečajev in pogovore z drugimi očeti, lahko bolje vemo, kaj pričakovati.

Tečaji starševstva ponujajo praktično učenje, vključno s tem, kako držati novorojenčka, mu zamenjati plenice in ugotoviti, kaj dojenček potrebuje od nas, kar je še posebno pomembno pri prvorojencu. Študije kažejo, da očetje, ki se počutijo sposobne poskrbeti za otroka, doživljajo manj stresa in imajo večjo samozavest.

Vključite se zgodaj in pogosto

Raziskave kažejo, da očetje, ki se počutijo vključene že v najzgodnejšem obdobju nosečnosti, razvijejo močnejšo čustveno povezanost z otrokom. Udeležba na predporodnih pregledih, pomoč pri pripravah na vrtec in prisotnost med porodom pomagajo vzpostaviti vez s partnerico in otrokom. Ta udeležba pomaga očetom, da se počutijo bolj pripravljeni na izkušnjo, kar olajša prehod po rojstvu otroka.

Potovanje v starševstvo je edinstveno za vsak par in dobra komunikacija je pri tem ključnega pomena.

Prepoznajte in sprejmite čustvene spremembe

Očetovstvo prinaša veliko sprememb. Študije kažejo, da precej moških ob tem doživlja mešane občutke – vznemirjenje, strah, ljubezen in tesnobo. To je povsem naravno. Nekatere raziskave potrjujejo, da očetje doživljajo hormonske spremembe, kot je povečanje estrogena in zmanjšanje testosterona, kar poveča občutljivost in spodbudi skrbnost. Zavedanje o tem jim lahko pomaga razumeti, da niso sami, če se počutijo čustveno preobremenjeni, in da pomaga, če se o tem pogovorijo s prijatelji ali družino.

Okrepite komunikacijo s partnerico

Potovanje v starševstvo je edinstveno za vsak par in dobra komunikacija je pri tem ključnega pomena. Z delitvijo odgovornosti, pogovorom o pričakovanjih in priznavanjem čustev drug drugega lahko zgradimo močan sistem podpore. Načrtovanje časa in kratkih odmorov zase in za oba s partnerjem pomaga obema čutiti podporo in zmanjša nesporazume in frustracije.

Vzpostavite podporno mrežo

Očetovstvo se lahko včasih zdi osamljena izkušnja, zlasti če mislimo, da naši prijatelji ali družinski člani ne doživljajo oziroma niso doživeli česa podobneg​a. Gradnja družbene mreže z drugimi očeti ali skupinami staršev je lahko v veliko pomoč. Drugi očetje lahko namreč ponudijo praktične nasvete, delijo podobne izkušnje in omogočijo prostor za izražanje skrbi brez predsodkov.

Priporočamo