Vsaka cigareta lahko v povprečju vzame približno 20 minut od pričakovane življenjske dobe, kažejo rezultati nove raziskave, ki so jo po naročilu tamkajšnjega ministrstva za zdravje in socialno varnost izvedli v Veliki Britaniji. Objavljena je bila v znanstveni reviji Addiction.
Po upoštevanju socialno-ekonomskega statusa in drugih dejavnikov so raziskovalci na University College London ocenili skrajšanje pričakovane življenjske dobe na posamezno pokajeno cigareto. Ugotovili so, da lahko moški pokajeni cigareti pripišejo približno 17 minut krajše življenje, ženske pa 22 minut, raziskavo povzema CNN.
Če nekdo pokadi dvajset cigaret na dan, to pomeni, da si v enem samem dnevu življenje skrajša za približno sedem ur, izpostavlja dr. Sarah Jackson, ena od avtoric študije in raziskovalka, ki se ukvarja s preučevanjem odvisnosti od alkohola in tobaka. »Pri kajenju ne gre za to, da bi vplivalo na kasnejše obdobje življenja, za katerega je značilno slabše zdravje. Namesto tega kaže, da spodjeda bolj zdravo obdobje sredi življenja,« je dejala. »Ko govorimo o skrajšanju pričakovane življenjske dobe, govorimo o času, ki bi ga oseba sicer preživela razmeroma dobrega zdravja,« je poudarila.
Poprejšnje študije so že pokazale, da so ljudje, ki so kadili vse življenje, v povprečju izgubili približno 10 let življenja v primerjavi z ljudmi, ki nikoli niso kadili. Do podobnih zaključkov so prišli tudi ameriški raziskovalci, ki so pred časom ugotovili, da je pričakovana življenjska doba kadilcev vsaj 10 let krajša.
Podatki najnovejše študije kažejo, da je škoda, ki jo povzroča kajenje, kumulativna. Pričakovana življenjska doba, ki jo je mogoče obnoviti z opustitvijo, je lahko odvisna od več dejavnikov, kot so starost in kako dolgo je nekdo kadil. »Te študije so pokazale, da imajo ljudje, ki s kajenjem prenehajo v mladih letih – torej v svojih dvajsetih ali zgodnjih tridesetih, podobno pričakovano življenjsko dobo kot ljudje, ki nikoli niso kadili. Toda s staranjem se škodljive posledice seštevajo in s prenehanjem kajenja jih ni več možno izničiti.« »Toda ne glede na to, koliko ste stari, ko prenehate, boste imeli daljšo pričakovano življenjsko dobo, kot če bi še naprej kadili,« opozarja dr. Jackson.
Avtorji študije so bili zelo natančni s številkami. Kot so zapisali, lahko oseba, ki sicer pokadi deset cigaret na dan in s kajenjem preneha 1. januarja, do 8. januarja prepreči izgubo celega dneva življenje. Do 20. februarja bi lahko preprečila izgubo celega tedna življenja. Do konca leta bi se lahko izognila izgubi 50 dni pričakovane življenjske dobe. »Prenehanje kajenja je brez dvoma najboljša stvar, ki jo lahko storite za svoje zdravje,« je še dejala dr. Jackson.