Mesec november je že vrsto let posvečen ozaveščanju o zdravju moških, zlasti na področjih preventive in zgodnjega odkrivanja rakavih bolezni. Podatki Registra raka kažejo, da za rakom vsako leto zboli več kot osem tisoč moških. Med rojenimi leta 2021 bo do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolel vsak drugi moški. Najpogostejša raka pri moških sta nemelanomski kožni rak in rak prostate.

V letu 2021 je v Sloveniji za rakom prostate zbolelo 1617 moških, umrlo pa 487. Ta vrsta raka sodi med bolezni z dobrim preživetjem; od ostalih rakov se razlikuje tudi po tem, da napreduje zelo počasi – od nastanka bolezni do kliničnih znakov mine v povprečju devet do sedemnajst let, do pojava oddaljenih zasevkov pa nadaljnjih pet do sedem let.

V letu 2021 je v Sloveniji za rakom prostate zbolelo 1617 moških, umrlo pa 487. 

V Sloveniji, podobno kot drugod v Evropi, trenutno poteka tako imenovano priložnostno, neorganizirano presejanje za raka prostate, ki pa nima želenih koristi, in predstavlja tveganje za prekomerno diagnostiko in zdravljenje. Zato želijo uvesti organizirano presejanje za raka prostate. Na Onkološkem inštitutu tako od lani vodijo dvoletni ciljni raziskovalni projekt PETER. Njegov namen je, da pripravijo strokovne podlage za z dokazi podprto in vzdržno implementacijo novega presejanja za raka prostate. V sodelovanju z Mednarodno agencijo za raziskave raka in nizozemskimi raziskovalci bodo že v prihodnjem letu začeli s pilotno raziskavo, kjer bodo k presejanju povabili skupino moških med 50. in 69. letom starosti.

»Rak prostate je bistveno drugačen od večine drugih rakov, saj napreduje počasi, je pogosto neagresiven, ne ogroža življenja in ne zahteva takojšnjega zdravljenja, pač pa le aktivno spremljanje. S spremljanjem se izognemo težavam, ki jih lahko povzroči zdravljenje, ne da bi s tem vplivali na preživetje in kakovost življenja bolnika. Nekateri raki prostate pa so lahko agresivni, hitro napredujoči, vplivajo na kakovost življenja bolnikov in ogrožajo njihovo življenje. Ti potrebujejo zdravljenje. Glavni cilj presejalnega programa bo zato poiskati tiste moške, ki imajo agresivno obliko raka prostate,« je dejala mag. Janka Čarman, vodja multidisciplinarnega tima za raka prostate na Onkološkem inštitutu Ljubljana in vodja strokovne skupine za raka prostate pri Državnem programu obvladovanja raka.

Priporočamo