V današnji spletni oddaji Zdravnik ob 18h bosta infektolog prof. dr. Janez Tomažič in izkušena moderatorka Vanja Badovinac pojasnila, kako lahko sami poskrbimo, da nas pljučnica ne spravi v posteljo ali še huje, v bolnišnico, kakšna bakterija je pnevmokok in zakaj tu omenjamo tudi vnetje možganskih ovojnic.  

V oddaji, ki ji lahko sledite danes ob 18h na spletni strani www.zdravnikob18h.si ali na YouTube kanalu DnevnikSlovenija, bo prof. dr. Janez Tomažič, specialist infektologije in interne medicine s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, razložil, zakaj je pnevmokokna okužba še posebej nevarna za otroke, mlajše od dveh let, in starejše od 65 let ter za bolnike s kroničnimi boleznimi in osebe z oslabljenim imunskim sistemom.

Cepljenje zmanjšuje tveganje

Kar polovico pljučnic namreč povzroča pnevmokok – to je bakterija, ki jo ima v sluznicah dihal, predvsem v nosu in v žrelu, skoraj vsak človek in lahko povzroči resne bolezni. Poleg pnevmokokne pljučnice so to še okužba krvi (bakteriemija) in vnetje možganskih ovojnic oziroma meningitis. Nekatere hujše pnevmokokne okužbe se lahko končajo celo s smrtjo. Zato bo debata o smiselnosti cepljenja proti pnevmokoku ena od osrednjih tem pogovora.

»Vsaka bolezen, ki jo lahko preprečimo s cepljenjem, pomeni manj zapletov in hospitalizacij,« poudarja prof. dr. Tomažič. Voditeljica oddaje Vanja Badovinac ga bo prosila, naj predstavi znanstvene podatke dolgoletnih raziskav, ki dokazujejo, da cepljenje zmanjšuje tveganje za zaplete in smrtnost v primerih pnevmokoknih okužb, še posebej pri ogroženih skupinah.

Voditeljica in sogovornik bosta opozorila na dejstvo, da je v Sloveniji cepljenje proti pnevmokoknim okužbam brezplačno za vse ljudi, starejše od 65. let, otroke, mlajše od petih let, in kronične bolnike.

Morebitna vprašanja za strokovnjaka pošljite na elektronski naslov zdravnikob18h@dnevnik.si, z veseljem bo odgovoril nanje.

 

Podpornik oddaje:

Priporočamo