Resveratrol je spojina, ki jo najdemo v grozdju, rdečem vinu, borovnicah in različnih oreščkih. V zadnjih letih je pritegnil veliko pozornosti zaradi svojih domnevnih in resničnih zdravstvenih koristi. Pogosto ga povezujejo z dolgoživostjo, zdravjem srca in protivnetnim učinkom.
O učinkih obstajajo različne informacije in ugibanja, a dejstvo je, da gre za snov fitoaleksin, ki jo rastline proizvajajo za obrambo pred škodljivci in v stresnih razmerah. V človeškem telesu deluje kot antioksidant, ki nevtralizira škodljive proste radikale. Saj veste – slednji v našem telesu nastajajo kot posledica mnogih dejavnikov, kot so onesnažen zrak, ionizirajoče sevanje, UV-svetloba, alkohol, kemikalije in tudi stres. Vse to hkrati vpliva tudi na staranje.
Koliko je primerno?
Če rečemo, da je resveratrol zanimiva spojina z obetavnimi lastnostmi in koristmi za človeka, nismo rekli nič narobe. Na voljo je v obliki prehranskih dopolnil, optimalna doza pa ni natančno določena.
Mariborska študija
Med številnimi študijami, ki govorijo v prid spojini, je tudi nekaj let stara mariborska raziskava o resveratrolu Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo. Raziskovalci so spoznali, da resveratrol spada med najučinkovitejše antioksidante. Narejenih je bilo tudi veliko laboratorijskih raziskav in poskusov na živalih, s katerimi so dokazali, da resveratrol zelo učinkovito lovi reaktivne proste radikale in preprečuje poškodbe celic ter da molekula resveratrola na različne načine ugodno deluje na človekov organizem.