Statični električni »šoki« so ena tistih drobnih, toda neprijetnih nadlog, ki jih skoraj vsi poznamo. Še posebej v tem bolj hladnem času. Ne glede na to, ali gre za dotik kljuke, božanje mačke ali drsenje po toboganu na igrišču, občutek presenečenja ob nenadnem tresljaju ostane enak. Ampak zakaj sploh nastane statična elektrika in ali lahko storimo kaj, da bi se ji izognili? Tukaj je znanstvena razlaga in tudi nekaj praktičnih napotkov.

Porušeno ravnovesje

Najprej vprašanje: kaj pravzaprav je statična elektrika? Ta nastane, ko se na površini predmeta »poruši« ravnovesje električnih nabojev. Vsaka snov je sestavljena iz atomov, ti pa vsebujejo protone, ki so pozitivno nabiti, nevtrone, ki so nevtralni, in elektrone, ki so negativno nabiti. Običajno je število protonov in elektronov v atomu enako, kar pomeni, da je atom nevtralen. Ko pa zaradi trenja ali stika elektroni »skočijo« z enega predmeta na drugega,.  

Dobra stran je, da večina statičnih šokov  neškodljivih, vendar so lahko v določenih situacijah problematični. Iskrica lahko poškoduje občutljive elektronske naprav, statična iskra pa lahko vžge tudi  gorljive pline,

Ko se dva predmeta z nasprotnima nabojema približata, elektroni preidejo z bolj negativno nabitega na pozitivnega, da vzpostavijo ravnovesje. Ta proces imenujejo elektrostatična razelektritev in ustvari majhen električni tok, ki ga občutimo kot neprijeten šok. Tipični primer je hoja po preprogi. Trenje med preprogo in stopali oziroma nogavicami povzroči nabiranje elektronov na vašem telesu. Ko nato primete kovinsko kljuko, elektroni »skočijo« nanjo in vas presune šok.

Vpliv zime

Pozimi oziroma v hladnih dneh je zrak bolj suh in hladen, tako da je statična elektrika pogostejša. Vlažen zrak deluje kot prevodnik in pomaga razpršiti električne naboje. Ogrevana notranjost prostorov še dodatno prispeva k suhosti zraka in povečuje možnost za nastanek statične elektrike.

Deček z naelektrenimi lasmi. Tudi na toboganu se lahko zaradi trenja naelektrimo. / Foto: Istock

Deček z naelektrenimi lasmi. Tudi na toboganu se lahko zaradi trenja naelektrimo. / Foto: Istock

Dobra stran je, da večina statičnih šokov  neškodljivih, vendar so lahko v določenih situacijah problematični. Iskrica lahko poškoduje občutljive elektronske naprav, statična iskra pa lahko vžge tudi  gorljive pline, kar predstavlja tveganje pri transportu nafte ali plina. V industrijah, kjer je statična elektrika kritična, delavci pogosto uporabljajo antistatične trakove, ki odvajajo naboj v tla.

Koristni napotki

Če vas statična elektrika skrajno moti, lahko nekaj storite, če upoštevate naslednje nasvete: 

  • Povečajte zračno vlažnost tako, da porabite vlažilnik zraka, da preprečite suh zrak v domu.  
  • Vlažite kožo, saj suha koža poveča trenje z oblačili. Uporaba vlažilne kreme lahko pomaga.  
  • Izberite ustrezno obutev. Obutev z gumijastimi podplati poveča nabiranje nabojev. Usnjeni podplati so boljša izbira.  
  • Nosite kovinski predmet – kovanec ali ključ lahko uporabite za razelektritev nekega predmeta, preden ga primete.  
  • Izogibajte se sintetičnim oblačilom, ker sintetika poveča trenje, zato izberite oblačila iz naravnih materialov.  
Priporočamo