Nova videoigra Indiana Jones and the Great Circle (Indiana Jones in veliki krog), ki je izšla te dni, se z nostalgijo vrača k izvoru slovite pustolovske franšize, toda obenem prinaša dobrodošle in sveže elemente. Igralci se znajdejo v letu 1937, ko Indiana odpotuje na lov za »starodavnim krogom«, namišljeno črto okoli Zemlje, ki povezuje skrivnostne lokacije, pri čemer se zanje, seveda, zanimajo tudi nacisti.
Igra se prične z odlično uvodno sekvenco, ki je pravzaprav poklon filmu Lov za izgubljenim zakladom iz leta 1981. Nato zgodba igralca popelje v različne regije, vključno z Vatikanom, Gizo in Siamom. Ti trije osrednji kraji pa ponujajo odprta okolja za raziskovanje. Preostali deli igre so, mimogrede, bolj linearni.
Prvoosebni pogled
Indiana Jones se tokrat predstavlja s prvoosebnega zornega kota, kar je pogumna, toda smiselna odločitev razvijalcev. Ta perspektiva igralca namreč postavi v bolj neposreden stik z nevarnostmi in okolji, ki segajo od bleščečih dvoran Vatikana do nevarnih džungel Tajske. Čeprav to pomeni, da igralci večinoma ne vidijo obraza Harrisona Forda, jih ta spremlja prek njegovega prepoznavnega glasu.
Reševanje nalog vključuje mešanico potuhnjenosti, pretepov in redkejše uporabe orožja. Čeprav te mehanike niso revolucionarne, so dovolj dinamične, da ostanejo zanimive. Posebej izstopajo situacije, kjer se igralec znajde v akcijskih prizorih, ki spominjajo na improvizirane rešitve iz filmov – kot je znameniti spopad s pištolo proti meču.
Glavna zvezda igre pa so po mnenju mnogih kritikov številna okolja, ki so zgrajena z osupljivo podrobnostjo in raznolikostjo. Od egipčanskih grobnic do himalajskih vrhov – vse je skrbno poustvarjeno. Perspektiva iz prve osebe poudari tesen odnos z njimi, še posebej v trenutkih, ko se tla pod igralcem podrejo ali ko se ruši starodavni tempelj.
Zvestoba franšizi
Igra ostaja zvesta filmski franšizi, z obilico referenc in vizualnih poklonov izvirnim filmom. Kljub temu se trudi modernizirati nekatere vidike, kot so bolje razviti ženski liki in vprašanja o etičnosti početja Indiane Jonesa.
Lahko bi rekli, da je igra ustrezno nadaljevanje klasične franšize, ki nostalgičnim oboževalcem prinaša znane občutke, a z nekaj sodobnimi izboljšavami. Čeprav ne prinaša revolucionarnih sprememb v igranju, s svojo zgodbo, podrobno izdelanimi okolji in spoštovanjem izvirnika ohranja duh slovitega arheologa z bičem in klobukom.
V njej je tudi delček duha računalniške klasike Indiana Jones and the Fate of Atlantis (Indiana Jones in usoda Atlantide), ki je leta 1992 navdušila številne ljubitelje računalniških iger. Danes slednja ponuja nostalgičen pogled na preteklost, medtem ko Indiana Jones and the Great Circle predstavlja sodobno, prav tako zelo priporočljivo izkušnjo.
Nova igra, pri kateri so sodelovali znani razvijalci (Machinegames, Bethesda in Lucasfilm Games), je med drugim na voljo na platformi steam. Za osnovno različico je treba odšteti 70 evrov.