Vrbsko jezero (Wörthersee) je eno najtoplejših jezer v Avstriji in v poletnih mesecih priljubljeno kopališče. Leži v bližini Celovca, glavnega mesta Koroške, s površino okoli 19 kvadratnih kilometrov pa je tretje največje jezero v Avstriji. Na Vrbskem jezeru vas bodo osvojili čudovita turkizna barva in izjemno čista voda ter različni vodni športi, kot so jadranje, veslanje, jadranje na deski, smučanje na vodi in potapljanje. Prav tako je jezero dom različnih rib, vključno s krapi, ščukami, postrvmi in somi, zaradi česar je priljubljena destinacija za ribolov.
Ima izjemno lepe plaže in urejena kopališča, opremljena s senčniki in ležalniki (kar seveda tudi primerno zaračunajo) ter športnimi objekti. Z vsem tem je idealen kraj za pobeg pred veliko poletno vročino. Mnogi pravijo, da Vrbsko jezero velja za zgleden primerne koroškega turizma. Korošice in Korošci so po naravi gostoljubni, prav tako jih odlikujejo toplina, prijaznost in ljubeznivost. In nepozabno poletno doživetje lahko izkusite le uro in pol vožnje iz Ljubljane.
S parnikom po Vrbskem jezeru
Med sprehodom po znani promenadi – imenovani Blumenpromenade – v Porečah ali med vožnjo s parnikom Thalia po Vrbskem jezeru lahko občudujete elegantne dvorce in vile, ki so jih na 42 kilometrov dolgi obali Vrbskega jezera v času belle epoque postavili aristokrati in industrialci. Za te čudovite in hkrati reprezentativne zgradbe s pomoli, stolpiči in razkošno oblikovanimi loggiami se je uveljavilo tudi posebno poimenovanje: Wörthersee-Architektur. Ti objekti združujejo secesijski slog, angleško podeželsko arhitekturo in regionalno koroško romantiko. Nastala je kombinacija sproščene plemenitosti s pridihom italijanskega življenjskega stila. V nekaterih vilah, ki so bile nekoč v zasebni lasti, lahko danes tudi bivate in uživate v ekskluzivni legi tik ob Vrbskem jezeru.
Romanje tudi slovenskih vernikov
Hkrati ne gre spregledati kraja na južnem bregu jezera, ki mu koroški Slovenci rečejo enostavno Otok, Nemci pa Maria Wörth. Na praznik Marijinega vnebovzetja, 15. avgusta, v cerkvi poteka slovenska maša, na kateri se zbere ogromna množica slovenskih, pa tudi nemških vernikov. Maša je žal le še ostanek nekoč rednega slovenskega bogoslužja v tem znanem turističnem kraju avstrijske Koroške.
To naselje ob Vrbskem jezeru je majhna, a kljub temu tipična občina na zgodovinsko dvojezičnem prostoru avstrijske Južne Koroške. Območje nekdanjega otoka, ki ga lahko po njegovi turistični atraktivnosti primerjamo z otokom na Blejskem jezeru, je bilo do leta 1770 dejansko otok, po čemer je kraj tudi dobil svoje slovensko ime. Kasneje so vas umetno povezali s celino. Območje okoli polotoka že vsaj od začetka 20. stoletja dalje velja za eno najbolj priljubljenih destinacij na Koroškem. Čeprav so številke od vrhunca v 50. letih 20. stoletja močno upadle, gre še vedno za okoli 330.000 nočitev na leto.
Razgledni stolp Pyramidenkogel
Na vrhu Jedvovce, hriba v bližini Vrbskega jezera, visokega 851 metrov, je bil leta 2013 odprt na novo zgrajen razgledni stolp. Z višino 100 metrov je najvišji leseni razgledni stolp na svetu. Konstrukcijo, ki v višino meri 67 metrov, sestavlja 16 mogočnih, eliptično razporejenih lameliranih lepljenih nosilcev iz macesnovine in 80 diagonalnih opornikov iz jekla. Na to konstrukcijo je postavljena glava stolpa z dvema najvišjima razglednima ploščama in prostorom, imenovanim Skybox. Skybox (v 9. nadstropju) je zastekljen z vseh strani in s tem zaščiten pred vetrom ter vremenskimi vplivi. Med vzponom po 441 stopnicah in vožnjo s panoramskim dvigalom lahko obiskovalci uživajo v razgledu na čudovito koroško jezersko in gorsko pokrajino. Dvigalo do 20 oseb popelje na višino 70 metrov. In med najlepše trenutke obiska lahko zagotovo štejemo tudi spust z višine 52 metrov vse do pritličja, in sicer z zaprto drčo. Med spustom je mogoče doseči hitrost do okoli 25 kilometrov na uro, spust pa traja 20 sekund.