Žolca je bila vedno jed vseh slojev, pa naj je šlo za mesno, perutninsko, ribjo ali celo zelenjavno obliko te želatinaste jedi. Korejci imajo na primer svojo tradicionalno jed jokpyeon, ki jo pripravijo tako, da skuhajo drobno sesekljane kravje krače in pustijo, da se juha ohladi in strdi skupaj z govejim ali fazanovim mesom ter okraski iz jajc in čilija.

Tradicionalna slovenska žolca

Sestavine:

       2       sveža svinjska parkeljca

       1/4       telečje noge

       1 liter       vode

              korenje, šopek peteršilja, poper, timijan

       1       zelena

       1       čebula

       4 stroki       česna

       2       lovorova lista

       1 žlica       kisa

Priprava:

1       Svinjske parkeljce očistimo in presekamo po dolgem in počez. Telečjo nogo operemo in razsekamo ter vse skupaj damo v lonec z vodo in kisom. Ko zavre, dodamo očiščeno zelenjavo, narezano na večje kose, nato dodamo še začimbe. Kuhamo približno dve uri, da se vse sestavine zmehčajo.

2       Juho precedimo v lonec skozi cedilo in jo postavimo na hladno, da se na površini zbere mast, ki jo posnamemo. Z mesa odstranimo kosti in ga preložimo v manjše porcijske posodice ter prelijemo s precejeno in razmaščeno juho. Skledice postavimo na hladno, da se žolca zgosti.

3       Preden žolco v skodelicah serviramo, jo po želji prelijemo z mešanico kisa, olja, sesekljane čebule, popra in drobno sesekljanega peteršilja, zraven pa se prileže kos dobrega domačega kruha.

Na Kitajskem v provinci Guangdong meso morskega psa zalijejo s kolagensko juho, ki so jo skuhali iz kož istega kralja morija. V Rusiji in drugih državah vzhodne Evrope se je kholodec, narejen iz parkljev, ušes in drugih delov pujsa, v družbi hrena in gorčice nekoč pil skupaj z vodko. Srbi imajo pithtije, Makedonci pivtijo, v Nepalu naredijo svojo znamenito jed takha tako, da skuhajo kolagenske dele bivolov. Praktično ni države, ki ne bi imela kakšne svoje različice žolce, ki jo strežejo bodisi za svečane obroke ali pa samo v obliki predjedi. Čeprav naj bi podobne slastne kreacije pripravljali že v starem Egiptu, se je današnja oblika žolce pojavila v srednjem veku, ko so nadobudni kuharji prišli do spoznanja, da po dolgotrajnem kuhanju kosti, kit, hrustanca, kože in podobnih odpadnih delov, ki vsebujejo kolagen, nastane tekočina, ki se po tem, ko se ohladi, spremeni v prosojno želatinasto stvar z bogatim okusom. Nova pogruntavščina je imela še to dodatno lastnost, da je preprečila oksidacijo in gnitje mesa, sadja ali zelenjave.

Krompirjev zrezek / Foto: DZS

 Foto: DZS

Krompirjevi zrezki

Sestavine:

300 g       krompirja

100 g       sladkega krompirja

30 g       ostre moke

50 g       parmezana

1       jajce

       sol, poper, muškatni orešček, peteršilj

Priprava:

Krompir olupimo, operemo in na debelo naribamo v skledo. Dodamo moko, nariban parmezan in stepeno jajce ter vse skupaj začinimo s soljo, poprom, muškatnim oreščkom in sesekljanim peteršiljem. Iz mase oblikujemo zrezke in jih položimo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko. Premažemo jih z oljčnim oljem in jih za približno 35 minut postavimo v pečico, ki smo jo prej segreli na 180 stopinj Celzija. Za prilogo ponudimo radič s kuhanimi jajci in fižolom.

Prvi zapisi, ki omenjajo v želatini konzervirano meso in ribe, naj bi segali v osmo stoletje, v eni svojih pesmi naj bi krapa v aspiku omenjal eden izmed pesnikov iz obdobja Abasidskega kalifata, ki se je razlegal na današnjem ozemlju Iraka. Prvi zapisan recept za pripravo žolce pa se je, kot navaja zgodovinopisje evropske gastronomije, pojavil v kuharski knjigi oziroma zbirki receptov Le Viandier neznanega avtorja z začetka 14. stoletja. Kot še navajajo kronisti kulinaričnih zgodb, je v 19. stoletju francoski kuhar Marie-Antoine izpopolnil umetnost priprave žolce na tako visoko raven, da je žolca postala redna spremljava na bakanalijah, ki jih je prirejal cesar Napoleon Bonaparte na svojem dvoru. Prav Francozi so tudi skovali ime za »aspic«, po naše aspik, žolco pa smo si sposodili pri Nemcih in jo poslovenili iz besede Sülze. Sicer pa je slovensko izrazoslovje vrsto let žolco enačilo z besedo žele, s tem, da sta tako Valentin Vodnik, ki je leta 1799 iz nemščine poslovenil Kuharske bukve, kot Felicita Kalinšek v svoji znameniti Kuharici, ki jo je priredila po prvi slovenski kuharski knjigi avtorice Magdalene Pleiweis, pisala o želejih in hladetini iz raznih vrst sadja in ne tem, kar danes pojmujemo kot žolco ali aspik. Se je pa zato mesna žolca kuhala doma po vsej Sloveniji kot drugod po svetu največkrat v času kolin in posebnih praznikov. Ko so se v petdesetih letih prejšnjega stoletja začeli pojavljati prvi hladilniki, je tradicionalno počasno kuhanje juhe za pripravo želatinastih jedi iz odpadnih delov različnih pripadnikov živalskega kraljestva pogostokrat zamenjala hitra priprava žolce bodisi z želatino ali agarjem, ki se ga še vedno uporablja predvsem za zelenjavne različice žolce. 

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Cheesecake z granatnim jabolkom

Sestavine:

Za osnovo:

200 g       piškotov​ speculaas

100 g       masla

1 žlica       sladkorja

Za kremasto sredico:

600 g       kremnega sira

200 ml       sladke smetane

150 g       sladkorja

3       jajca

200 g       granatnega jabolka

2 žlici       limonovega soka

1 žlica       želatine v prahu

Priprava:

Pečico segrejemo na 160 stopinj Celzija. Piškote zmeljemo v drobtine, jim dodamo stopljeno maslo in sladkor ter vse skupaj dobro premešamo, da se sestavine povežejo. Zmes enakomerno razporedimo v okrogel pekač, ki ga obložimo s papirjem za peko, in jo kakšnih deset minut pečemo v pečici, da se rahlo zapeče, nato pa jo pustimo, da se ohladi. Vmes v večji skledi zmešamo kremni sir in sladkor, dodamo limonov sok in drugo za drugo še jajca. Dobro premešamo, nato dodamo sok granatnega jabolka in želatino, ki smo jo prej raztopili v vodi. Vse skupaj dobro premešamo in razmažemo po naši piškotni osnovi. Pekač postavimo v pečico, cheesecake pa pečemo približno 50–60 minut. Ko je pečen, ga pustimo, da se ohladi na sobni temperaturi, nato ga postavite v hladilnik vsaj štiri ure, najbolje pa čez noč, da se dobro strdi. Preden kolač serviramo, ga okrasimo s semeni granatnega jabolka.

Priporočamo