Beseda puttana v italijanščini namreč v grobem prevodu pomeni kurbo ali prostitutko, puttanesca pa je pridevnik, izpeljan iz te besede. Vendar je ime bolj povezano s praktično uporabo besede puttana kot pa z njeno dobesedno definicijo, saj Italijani ta izraz uporabljajo kot nekakšno mašilo oziroma vsestransko kletvico.

Pasta puttanesca with tomato sauce, anchovies, chilli, capers and olives on wooden table / Foto: Gbh007

/ Foto: iStock

Špageti puttanesca

Sestavine:

       400 g       špagetov

       4 žlice       oljčnega olja

       3 stroki       česna

       6       filejev slanih sardonov

       1/2       čajne žličke kosmičev čilijev

       400 g       pelatov

       100 g       razkoščičenih oljk

       2 žlici       kaper

              sol in poper po okusu, svež peteršilj

Priprava:

1       V večji ponvi segrejemo oljčno olje in na njem na hitro rahlo popražimo česen, slane sardone in kosmiče čilijev, tako da česen spusti svojo aromo in se sardoni raztopijo v olju.

2       Dodamo sesekljane pelate iz konzerve, premešamo in vse skupaj na zmernem ognju kuhamo približno deset minut, da se omaka rahlo zgosti.

3       Nato pridamo še oljke in kapre, nakar omako kuhamo še nekaj minut, da se sestavine povežejo. Solimo in popramo po okusu.

4       V večjem loncu zavremo vodo, ki smo jo rahlo osolili, in skuhamo špagete po navodilu na embalaži. Preden jih odcedimo, shranimo kozarec škrobne vode.

5       Odcejene špagete dodamo v ponev z omako in jih dobro premešamo, da se omaka enakomerno porazdeli. Če je pregosta, dodamo nekaj vode, ki smo jo prihranili od testenin. Pred serviranjem testenine posujemo še s sveže sesekljanim peteršiljem.

Čeprav etimologija imena jed povezuje s prijateljicami noči, ki naj bi po nekaterih pripovedih v prostem času dejansko malicale testenine v objemu te omake, pa italijanski kulinarični kronisti nastanek jedi povezujejo z Iskijo, vulkanskim otokom v Tirenskem morju, ki leži v Neapeljskem zalivu približno trideset kilometrov od Neaplja. Prav tam naj bi jed prvič skuhal Sandro Petti, solastnik nočnega lokala restavracije Rancio Fellone, ki je nekega dne tik pred zaprtjem naletel na skupino svojih gostov. Potarnali so, da so lačni, in ga prosili, da jim pripravi kaj za pod zob. Ker se je gostilničar jel opravičevati, da je pozna ura in da v kuhinji nima več nobenih sestavin, potrebnih za pripravo kakšne spodobne jedi, naj bi ga sestradani gostje nagovorili z besedami: »Facci una puttanata qualsiasi.« Kar bi po naše pomenilo nekaj podobnega kot: »Pa zmeči noter, kakršno koli kurbarijo hočeš.« In ker je imel Petti na zalogi zgolj nekaj paradižnikov, kaper, oljk in slanih sardonov, špageti in česen pa so seveda na zalogi v vsaki italijanski shrambi, najsi bo ta domače ali gostinske narave, se je jedi oprijelo ime »spaghetti alla puttanesca«.

Jota Faladur / Foto: Miha First

/ Foto: Miha First

Jota

Sestavine:

200 g       fižola

200 g       krompirja

200 g       kislega zelja

60 g       pancete

1       čebula

20 g       moke

3       stroki česna

       lovorov list, sol in poper

Priprava:

Fižol, na kose narezan krompir in kislo zelje skuhamo vsakega posebej. Panceto narežemo na kocke, jo popražimo in na njej zarumenimo čebulo. Dodamo moko, jo malce popražimo in zalijemo z vodo, da se gladko razkuha. Pridamo fižol, krompir in zelje z vodo vred, strt česen za okus in lovorov list ter vse skupaj kuhamo toliko časa, da se okusi povežejo.

Sicer različne recepte za testenine s podobnimi omakami, ki vsebujejo paradižnik, česen, kapre, oljke in filete slanih sardonov, opisujejo v italijanskih kuharskih knjigah iz različnih obdobij. Kar ni prav nič pretresljivega, saj je bilo teh sestavin po Italiji v izobilju več desetletij, preden jih je v ponev zmetal skupaj Petti. Se pa samo ime špageti puttanesca, kot še omenjajo italijanski raziskovalci gastronomske dediščine, pojavi res šele v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, kar so v raziskavi, ki jo je naročilo Italijansko združenje proizvajalcev testenin, tudi potrdili. Najzgodnejša znana omemba testenin puttanesca naj bi bila zapisana v romanu Ferito a morte (Smrtna rana) Raffaela La Capria iz leta 1961, ki omenja špagete puttanesca, kot jih pripravljajo v Sirakuzah. 

Healthy homemade banana muffins with nuts / Foto: Mariha-kitchen

/ Foto: iStock

Bananini mafini

Sestavine:

2       zreli banani

125 g       sladkorja

1       vaniljev sladkor

80 ml       stopljenega masla

1       jajce

190 g       gladke moke

1 žlička       pecilnega praška

1/2 žličke       sode bikarbone

       ščepec soli

1/2       žličke cimeta

60       ml mleka

80 g       mletih lešnikov

50 g       sesekljanih lešnikov

Priprava:

Pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija in pripravimo pekač za mafine ali pa papirnate modelčke. V skledi pretlačimo banani z vilicami, dodamo sladkor, vaniljev sladkor, maslo in jajce ter vse skupaj dobro premešamo, da dobimo gladko maso. V drugi skledi zmešamo moko, pecilni prašek, sodo bikarbono, sol in cimet. Suhe sestavine postopoma dodajamo bananini zmesi, primešamo še mleko in zmlete ter sesekljane lešnike in mešamo, dokler se vse sestavine ne povežejo. Maso razdelimo v modelčke tako, da vsakega napolnimo približno do treh četrtin. Mafine pečemo od 18 do 20 minut oziroma dokler vstavljen zobotrebec ne pride ven čist. Preden jih postrežemo, jih pustimo v pekaču, da se ohladijo.

Priporočamo