Pakoro v južni Aziji poznajo tudi pod imeni, kot so pikora, pakoda, pakodi, ter regionalnimi imeni, kot so bhaji, bhajiya, bora, ponako in chop. Kot pravijo raziskovalci prehranske dediščine, ime izvira iz sanskrta ter je sestavljenka besed »pakva«, kar pomeni kuhano, in »vaṭa«, kar naj bi bil prevod besede majhna kepica, beseda bhaji, ki se prav tako pogosto uporablja, pa izvira iz sanskrtske besede bharjita, kar naj bi pomenilo ocvrt. Prve zapiske o tej jedi naj bi našli v tamilski literaturi iz obdobja prvih stoletij našega štetja, v kateri so opisovali hrustljavo ocvrto zelenjavo, prvi zapisani recepti menda izvirajo iz kuharske knjige Manasollasa iz leta 1130 našega štetja, v kateri omenjajo pakode – zelenjavo, narezano na koščke, ki so jo povaljali v čičerkini moki skupaj z začimbami in cvrli v gorčičnem olju. Danes so pakore stalnica v južnoazijski kuhinji in jih strežejo kot prigrizke ali predjedi, pa najsi bo to med družinskimi kosili, v uličnih prodajalnah hrane ali boljših restavracijah, so pa tudi nepogrešljiv del praznovanj in festivalov, kjer jih strežejo skupaj z drugimi tradicionalnimi jedmi.

Pakore

Sestavine:

Za marinado:

       600 g       piščančjih prsi

       ½       limone

       ½       čajne žličke kajenskega popra

       ½       čajne žličke kumine u prahu

              Sol po okusu

Za zmes za cvrtje:

       375 ml       vode

       240 g       čičerkine moke

       1       čajna žlička soli, suhega česna v prahu, kajenskega popra

       ½       čajne žličke kumina, kurkume v prahu

              Olje za cvrtje

Priprava:

1       Piščanca narežemo na trakove in ga damo v marinado, dobro premešamo in pustimo počivati 15 minut v hladilniku.

2       V posodi pripravimo mešanico čičerkine moke, česna, kajenskega popra, kumine in kurkume. Postopno dodajamo vodo in mešamo, dokler ne dobimo gladke zmesi.

3       V ponvi ali cvrtniku segrejemo olje. V pripravljeno zmes povaljamo meso in ga ocvremo, da postane zlatorjave barve, nato pa odcedimo na papirnati brisači, da se znebimo odvečnega olja. Piščančjo pakoro postrežemo z jogurtovo omako z zelišči.

Največkrat v čičerkino testo, ki daje ocvrtkom njihovo značilno teksturo in okus, namakajo čebulo, kroglice iz leče in zdroba, jajčevce, krompir, čili, špinačo, cvetačo in mlado koruzo, s tem da krompir uporabljajo šele od 16. stoletja, ko so ga v Indijo prinesli Portugalci. Čeprav so najpogostejše zelenjavne pakore, lahko v nekaterih različicah najdemo tudi piščanca, ribe ali mladi sir panir. Ponekod sicer čičerkino moko mešajo tudi z riževo, a kot pravijo Indijci, naj bi bila prava pakora le tista, ki se pripravlja iz čičerkine, začimbe, ki se dodajajo v zmes moke in vode za cvrtje, pa so največkrat kumina, koriander, kurkuma, garam masala in čili v prahu, kar daje pakoram aromatičen in pikanten okus. Pakore so postale moderne tudi zunaj Azije, saj je čičerkina moka postala neverjetno priljubljena med vsemi tistimi, ki poskušajo zmanjšati količino zaužitih ogljikovih hidratov in prisegajo na različne diete. Ima namreč veliko več beljakovin in manj kalorij kot pšenična, poleg tega naj bi bila precej varnejša izbira za ljudi s celiakijo, ker nima glutena, uporablja pa se tudi za zgoščevanje jedi. 

 

Baked salmon steak with tomato, onion, mix of green leaves salad in a plate. healthy food. / Foto: Drong

Pečen lososov file s svežo zelenjavo / Foto: Getty Images

Pečen lososov file s svežo zelenjavo

Sestavine:

4       fileji lososa

1       žlica ekstra deviškega oljčnega olja

       Sol in poper

       Sezonska solata, češnjevi paradižniki, čebula

Priprava:

Lososa začinimo s soljo in mletim poprom ter ga položimo na ogreto ponev z oljem tako, da je koža na spodnji strani. Pečemo ga od tri do pet minut, odvisno od debeline fileja. Ko se polovica lososa spremeni v nežno rožnato barvo, ga obrnemo in pečemo še dve minuti, da se tudi druga stran obarva rožnato. Ribo pustimo počivati dve do tri minute, nato pa jo položimo na posteljico iz sveže sezonske solate, češnjevih paradižnikov in čebule, začinjene z nekaj kapljicami oljčnega olja, soljo in poprom.

 

Coconut Sweet Laddoo OR Nariyal Ladduis a Popular Festival food from India. Served over moody background, selective focus / Foto: Arundhati Sathe

Kroglice iz kokosa in bele čokolade / Foto: Getty Images

Kroglice iz kokosa in bele čokolade

Sestavine:

200 g       kokosovega mleka iz konzerve

75 g       masla

1       vaniljev sladkor

450 g       bele čokolade

125 g       kokosovih mrvic

40       blanširanih mandljev

50 g       kokosovih mrvic za oblogo

Priprava:

Kokosovo mleko (obvezno mora biti mleko iz konzerve in ne napitek iz kokosa), maslo in sladkor segrejemo, da se maslo stopi in tekočina zavre. Nato jo prelijemo čez na koščke narezano belo čokolado in mešamo, da se čokolada povsem stopi. Dodamo mrvice kokosa, premešamo in pustimo kakšne tri ure, da se zmes strdi. Oblikujemo kroglice, vanje vstavimo blanširan mandelj ter jih povaljamo v kokosovi moki.

Priporočamo