Včasih ne vemo, kaj bi pripravili, da bi bila praznična pojedina bolj pestra in zanimiva. Mi smo zbrali pet receptov Nedeljskega, ki so vam lahko v pomoč. Vsak je malo drugačen, njihova rdeča nit pa je, da ponujajo prav posebno doživetje za silvestrsko kosilo ali večerjo. 

Tempura / Foto: Kazoka30

Tempura / Foto: iStock

Tempura, hrustljavo japonsko cvrtje

Sestavine:

       1             jajce

       250 ml    ledeno mrzle vode

       150 g      moke

       800 ml    rastlinskega olja za cvrtje

       16           kozic

       1             srednje velika bučka

       1             jajčevec

       1             korenček

       1             sladki krompir

       8             šampinjonov ali gob šitak

Priprava:

1       Zelenjavo očistimo in narežemo na tanjše rezine, palčke ali kolobarje. Prav tako očistimo kozice, jim odstranimo lupino in jih rahlo zarežemo, tako preprečimo, da bi se med cvrenjem preveč zvile.

2       Pripravimo testo. V večji skledi z vilicami rahlo razžvrkljamo jajce, prilijemo ledeno vodo in rahlo premešamo, šele nato dodamo moko. Testo naj ostane rahlo grudasto, da bo med peko ostalo hrustljavo.

3       V globoki posodi segrejmo olje na približno 170–180 °C. Vsak košček zelenjave in kozic potopimo najprej v moko, nato pa še v testo, ga rahlo otresemo, da se odcedi odvečna zmes, in previdno spustimo v vroče olje. Tempuro cvremo dve do štiri minute, dokler skorjica ni zlatorjava in hrustljava. Ker sestavine za omako tencuju niso ravno v vsakem gospodinjstvu, si za pomakanje slastnih cvrtkov pripravimo svojo omako po želji, tempuro pa postrežemo za predjed.

Provansalska juha / Foto: Istock

Provansalska juha / Foto: Istock

Provansalska česnova juha

Sestavine:

      1l       vode

      2       glavici česna (približno 14 strokov)

      7       listov svežega žajblja

      5       vejic timijana

      2       žlici ekstra deviškega oljčnega olja

      1       žlička soli

      1/2      žličke sveže zmletega črnega popra

      4       rezine kruha

Priprava:

1      Česen olupimo in v loncu zavremo en liter vode. V vrelo vodo denemo cele stroke česna, žajbelj, timijan in lovorjev list, zmanjšamo ogenj in posodo pokrijemo s pokrovko. Juho kuhamo približno 15 minut, da se česen zmehča.

2      S penovko ali žlico iz juhe odstranimo stroke česna in liste žajblja ter vejice timijana. Zelišča zavržemo, česen pa damo v skledo in ga pretlačimo z vilicami, da dobimo nekakšen pire, ki ga zmešamo z oljčnim oljem.

3      Česen vrnemo v juho, s tem da ga prej še enkrat pretlačimo skozi gosto cedilo, in jo kuhamo še približno deset minut.

4      Česnovo juho postrežemo v skodelicah s sveže opečeno rezino kruha in okrasimo s svežim timijanom ali listom peteršilja.

 

Pastirska pita / Foto: Istock

Pastirska pita / Foto: Istock

Sočno veselje – pastirska pita

Sestavine (štiri porcije):

       500 g       zmlete jagnjetine

       900 g       krompirja

       3       korenčke

       1       veliko čebulo

       3 stroke       česna

       5 dl       goveje juhe

       2 žlici       paradižnikove mezge

       1 žlico       ​worcestrske omake

       1 žlico       oljčnega olja

       85 g       masla

       0,5 dl       mleka

       1 ščep       timijana

      sol, sveže zmlet poper

Priprava:

1       Velik lonec z debelim dnom segrejemo, vanj vlijemo olje in dodamo drobno sesekljano čebulo ter prav tako drobno sesekljan korenček. Med mešanjem popražimo, ko se zmehča, povečamo ogenj in v lonec nadrobimo zmleto meso. Dobro premešamo in med mešanjem pražimo, da porjavi. Dodamo paradižnikovo mezgo in worcestrsko omako, nato pa počasi pražimo še nekaj minut. Zalijemo z juho in ko zavre, pokrijemo počasi kuhamo še 40 minut napol pokrito, da nekaj tekočine povre. Medtem pečico segrejemo na 180 ºC.

2       Pripravimo pire. Krompir narežemo na koščke in kuhamo v slani vodi 15 minut, da se zmehča. Odcedimo ga, dodamo maslo in mleko ter pretlačimo. Nekateri pireju primešajo še 100 g naribanega sira.

3       Kuhano, precej sočno mesno maso enakomerno razporedimo v srednje velik globoki pekač, na vrh pa nadevamo pire in ga »​počešemo« z vilicami. Porinemo v pečico in pečemo 20–25 minut, da se začne krompir po vrhu barvati in mesna masa ob robovih pekača brbotati. Pečeno pastirsko pito pustimo počivati vsaj 5 minut, preden jo postrežemo s kuhanim grahom in solato.

Čas priprave in kuhanja: 75 minut

Tanghulu / Foto: iStock

Tanghulu / Foto: iStock

Tanghulu ali sadje v sladkorni srajčki

Sestavine:

       8       manjših mandarin

       500 g       sladkorja

       2,5 dcl       vode

Priprava:

1       Mandarine olupimo in jim očistimo belo kožico ter jih nabodemo na leseno palčko. Po želji lahko na palčko nataknemo cele mandarine ali samo posamezne krhlje.

2       V vodo dodamo sladkor in na rahlem ognju približno osem minut mešamo, dokler se ne raztopi in začne nastajati sirup. Ko se bo zmes začela zgoščevati, bodo mehurčki opazno večji in počasnejši, temperatura sirupa pa bi morala imeti 93 stopinj Celzija. Če nimamo kuhinjskega termometra, lahko naredimo preskus tako, da eno palčko pomočimo v sirup in nato takoj pomočimo v ledeno mrzlo vodo, torej vodo iz pipe, ki smo ji dodali ledene kocke. Če se na palčki naredi sladkorna prevleka. podobna steklu, je sirup pripravljen.

3       V sirup na hitro pomočimo mandarine, nato pa jih nemudoma potopimo v mrzlo vodo. Nabodala položimo na pekač, obložen s peki papirjem, da se ohladijo.

Španski vetrci / Foto: Istock

Španski vetrci / Foto: Istock

Španski vetrci

Sestavine:

       240 g       beljakov

       220 g       kristalnega sladkorja

       220 g       sladkorja v prahu

Priprava:

1       Beljake stepemo v rahel sneg in vanj postopoma dodamo kristalni sladkor. Ko se masa začne svetiti, postopoma v njih vmešamo še sladkor v prahu.

2       Zmes preložimo v slaščičarsko vrečko za dekoriranje in jo nabrizgamo na pekač v manjših kupčkih. Postavimo ga v pečico na 80 stopinj za približno dve uri, da se španski vetrci bolj sušijo, kot pa pečejo. Če se nam slučajno pripeti, da začnejo pokati, to pomeni, da je temperatura previsoka, zato jo znižamo in jih sušimo malce dlje časa oziroma tako dolgo, tako da so suhi tudi v sredini.

Priporočamo