Si lahko predstavljate, da dandanes nekateri nogometaši trenirajo v povsem temačni sobi, ki je dolga komaj osem metrov in široka šest metrov? Nedavno so v reviji Wired poročali o najsodobnejšem športnem kompleksu Thorp Arch v West Yorkshiru, kjer uporabljajo najnovejšo tehnologijo v prav takšnem prostoru. Ta obljublja izboljšanje motoričnih sposobnosti nogometašev s treningom pod prilagojeno oziroma omejeno svetlobo.

Tehnologija Okkulo, ki ga je zasnoval Mel O’Connor, direktor istoimenskega podjetja, temelji na preprosti, toda inovativni ideji: treniranje v razmerah z omejeno osvetlitvijo lahko izboljša koordinacijo oči, možganov in mišic. S prilagajanjem valovnih dolžin in intenzivnosti svetlobe je mogoče vplivati na hitrost obdelave vizualnih informacij, kar naj bi športnikom pomagalo pri hitrejšem in natančnejšem odzivanju v igri.

Večja učinkovitost

»Hitreje kot možgani in mišice procesirajo informacije, bolj učinkoviti boste,« je za Wired komentiral O’Connor. Njegov pristop vključuje uporabo različnih barvnih svetlob – od modre za testiranje vizualnega fokusa, zelene za periferni vid in rdeče za globinsko zaznavanje. Končna faza, kombinacija vseh treh nastavitev, izboljša koordinacijo oči, možganov in mišic.

Pristop vključuje uporabo različnih barvnih svetlob – od modre za testiranje vizualnega fokusa, zelene za periferni vid in rdeče za globinsko zaznavanje. Končna faza, kombinacija vseh treh, izboljša koordinacijo oči, možganov in mišic.

Študija pri angleškem nogometnem klubu Sunderland AFC je pokazala, da šest tednov treninga z Okkulo izboljša motorične reakcije za tretjino. Igralci so postali hitrejši pri prepoznavanju predmetov in bolj natančni v globinski zaznavi. Pri perifernem vidu so se njihove reakcije izboljšale za petino. Ti rezultati, čeprav obetavni, sicer še potrebujejo potrditve v realnih športnih situacijah.

Uporaba v medicini

Alex Cairns, vratar Leeds Uniteda, je za omenjeno revijo takšen trening opisal kot »šok za sistem«. Njegov mlajši kolega Harry Christy vidi v tehnologiji priložnost za pridobitev konkurenčne prednosti. O’Connor medtem širi svoj doseg tudi onkraj nogometa, torej v baseballu, kriketu in še kje.

Poleg elitnega športa Okkulo raziskuje možnosti za uporabo v medicini, zlasti pri okrevanju po možganskih poškodbah in paralizi. O’Connor razmišlja o tem, da bi tehnologijo prenesel v bolnišnice, domačo uporabo in komercialne telovadnice, podobno kot Peloton.

Čeprav je tehnologija navdušujoča, ostaja nekaj vprašanj. Ali so izboljšave trajne? Ali učinki temeljijo le na placebo efektu? Nadaljnje raziskave bodo morale odgovoriti na ta vprašanja in potrditi dolgoročne koristi treninga pod prilagojeno svetlobo.

Priporočamo