Pred sodiščem v Celju se je te dni zbrala množica protestnikov, ki so nosili slovenske zastave in številne napise, ker so želeli na tak način izraziti podporo predsedniku stranke SDS Janezu Janši. Ta je na tamkajšnje sodišče prišel zaradi zadeve Trenta. Za kaj pravzaprav gre?
O čem teče beseda na sodišču? Specializirano državno tožilstvo nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe na škodo podjetja Imos, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju. Janša je, kot kaže, pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki naj bi ga financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi družba Janši podarila preko navideznega posla.
Kakšno zvezo ima to s Trento? Ta navidezni posel naj bi bil povezan z dobrim 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem in staro kmetijo v Trenti. Od tod ime.
V čem je torej problem? Ker so nepremičnine del Triglavskega narodnega parka in je na njem dovoljena le nadomestna gradnja stare kmetije, je tožilstvo prepričano, da je Imos, ki je Janševe nepremičnine sicer kupil posredno prek družbe Eurogradnje, te precej preplačal. Takratni direktor Imosa naj bi tako podjetje oškodoval za okoli 110.000 evrov, Janša in Gantar pa naj bi mu pri tem pomagala.
In kaj pravijo obtoženi? Na kratko: zavračajo krivdo in očitke označujejo tudi za nelogične ter smešne, Janša pa ob tem pravi, da je postopek politično motiviran. Prepričan je, da gre za sojenje, ki bo epilog na prvi stopnji dobilo tik pred naslednjimi volitvami, ker pa bo v dveh letih primer zastaral, pravnomočne sodbe tudi tokrat ne bo.
Zakaj so se torej v Celju zbrali protestniki? To bi bilo potrebno vprašati organizatorje. Takšni protesti so običajno namenjeni političnemu šopirjenju in imajo nemalokrat tudi namen ustvarjati pritisk na pravosodje. Upravičeno lahko dvomimo, da so protesti v kakršnem koli smislu spontani. »Današnje zborovanje v Celju je začetek upora proti krivosodju, ki bo trajal, dokler bo treba. Lahko nas zaprejo, lahko nam naložijo še 100.000 evrov kazni, a mi ne bomo odnehali,« je zbranim v torek dejal Janša. To nekaj že pove. Ob tem je, mimogrede, izrazil upanje, da njegova stranka na naslednjih volitvah zbere 51 odstotkov glasov.
Zakaj Janša ne počaka, da sodišče do konca opravi svoje delo? To je eno ključnih vprašanj, ki bi jih morali zastaviti njemu. Korektno bi bilo počakati do sodbe in potem izrekati mnenje, kajne.
Je glede primera pametno vedeti še kaj? Morda to, da je v središču še cenitev omenjenega zemljišča, ki je bila takrat narejena. Najbolje, da povzamemo dogajanje v sodni dvorani v torek. Zaslišan je bil namreč nekdanji komercialni direktor Imosa Mitja Majnik. Ta specializiranemu državnemu tožilcu med drugim ni mogel niti potrditi niti zavrniti trditev nekdanje sodelavke Nikolaje Kogovšek Gilčvert, da je cenitev zemljišč v Trenti, ki je znašala manj kot 20.000 evrov, opravila po njegovem naročilu in mu jo nato predala. Povedal je še, da je zemljišče in nepremičnine v Trenti poznal, ker se je tam večkrat vozil s kolesom, ogledal si ga je tudi skupaj z obtoženim Kastelicem. Prepričan je - in to je ena ključnih trditev - da so bile na trgu vredne precej več kot ocenjenih 17.000 evrov, sam pa si jih kot direktor podjetja po tej ceni ne bi upal prodati.
Kakšen je odgovor obtožene trojke? Niso bili pri besedi. Zdaj je sojenje namreč v fazi zasliševanja prič. Nadaljevalo se bo predvidoma 6. decembra. Samo upamo lahko, da bomo doživeli konec sojenja ter dobili bolj jasno in resnično sliko, kaj se je dogajalo. Do tedaj pa so vse politične govorance zgolj prazne besede.
Pa bomo dočakali sodbo sodišča? Upamo. Policija je ovadbo v zadevi vložila že leta 2013. Čez leto dni se je začela sodna preiskava, ki je zaradi pridobivanja različnih izvedenskih mnenj trajala pet let.
In če bodo spoznani za nedolžne oziroma krive? Kot gre to pri nas običajno, se bo nekdo na sodbo pritožil, potem gre zadeva, če tako rečemo, naprej.