Na Primorskem vlamljajo v vozila kot po tekočem traku, žrtve so največkrat nič hudega sluteči turisti. Posebej dejavni so bili avtomobilski tatovi konec avgusta, ko so policisti na Bovškem obravnavali serijo vlomov v vozila. Za tarčo so si izbirali goste, ki so parkirali v okolici kampa Podklopca in drugje ob reki Soči. Lastniku vozila znamke Citroën so vlomili skozi vrata in iz avta pobrali 460 evrov gotovine, lotili so se škode ljubljanske registracije, a se je poskus končal le s poškodovanimi avtomobilskimi vrati. Neznani dolgoprstnež je izkoristil nepozornost novozelandske turistke, ki se je nedaleč stran hladila ob reki Soči. Razbil je prednje desno steklo avtomobila in iz njega vzel torbico, v kateri je turistka hranila osebne dokumente, bančne kartice in nekaj gotovine. Nemški družbi so blizu naselja Srpenica vlomili v kombi in iz njega pobrali tri denarnice, blizu Trnovega ob Soči pa slovaškim gostom iz avtomobila ukradli nahrbtnik in fotoaparat s pripadajočo opremo. Oškodovali so jih za približno 1600 evrov, dodatno pa na avtu pustili še za okoli 500 evrov škode.

Vlomilci najaktivnejši popoldne in zvečer

Tudi zadnji predpočitniški vikend so v zgornjem Posočju, na Goriškem, Ajdovskem in Vipavskem obravnavali trinajst vlomov v osebne avtomobile in kombije. Pleni niso bili majhni, iz enega od avtomobilov so odnesli več nahrbtnikov s skupno kar 2600 evri gotovine, nemškemu turistu pa nahrbtnik s 1600 evri gotovine. »Storilci so v avtomobile in kombije vlamljali predvsem z razbitjem stekla in iz notranjosti vozil ukradli različne predmete, največkrat denarnice in nahrbtnike, v katerih so oškodovanci imeli poleg gotovine tudi bančne kartice, osebne dokumente, oblačila in druge predmete. Večina vlomov v parkirana vozila se je zgodila v popoldanskih oziroma večernih urah,« pojasnjuje tiskovni predstavnik Policijske uprave Nova Gorica Dean Božnik in dodaja, da so vlomilci največkrat za seboj pustili še kar nekaj škode na avtomobilu.

Tudi če le za trenutek skočimo iz avtomobila – denimo po otroka v vrtec ali da odvržemo smeti na ekološkem otoku – na vidnih mestih ne puščamo torbic, denarnic ali drugih vrednih predmetov. Varneje bodo shranjeni v prtljažniku.

Opozarja, da je marsikatero od tovrstnih premoženjskih kaznivih dejanj mogoče preprečiti, če upoštevamo osnovne zaščitne ukrepe, na katere ne smemo pozabiti niti na dopustu. Posebej tam, kjer se giblje veliko ljudi, torej na parkiriščih ob rekah, izhodiščih za izlete v gore, ob ogledih lokalnih znamenitosti in muzejev.

Za vlom zadostuje 10 sekund

Vlomilec lahko vlomi v vozilo v manj kot desetih sekundah, zato policija svari, naj tatovom ne ponujamo priložnosti. Za varnost svoje lastnine namreč lahko največ storimo sami. Tudi če le za trenutek skočimo iz avtomobila – denimo po otroka v vrtec ali da odvržemo smeti na ekološkem otoku – na vidnih mestih ne puščamo torbic, denarnic ali drugih vrednih predmetov. Varneje bodo shranjeni v prtljažniku. Na varnejše mesto jih pospravljamo, četudi v njih ne hranimo nič vrednejšega, saj so vaba za storilce. Ti namreč ne vedo, kaj je v vrečki ali torbici. Povzročena materialna škoda pa bo ob vlomu neprimerno večja, kot je vrednost odnesenih predmetov. Prav tako zlatnina, denar, kreditne kartice, čeki in dokumenti ne spadajo v predale vozila.

10 sekund

po navadi zadostuje, da vlomilec vlomi v avtomobil.

5 minut

je dovolj, da tatovi ukradejo zaklenjeni avtomobil.

Če je le mogoče, ne puščamo ključev v avtomobilu brez nadzora (denimo v avtopralnicah, na servisih), saj bomo s tem preprečili njihovo ponareditev in kasnejšo enostavno tatvino vozila. Ko zapuščamo vozilo, zapremo vsa okna in vrata ter obvezno zaklenemo vozilo, prtljažnik in pokrov posode za gorivo. Nikoli ne puščamo ključa v kontaktni ključavnici, tudi če vozilo zapustimo le za hip.

Če je vlomilec že vlomil v vaše vozilo, čim prej pokličemo policijo. Do njenega prihoda ničesar ne premikamo in pospravljamo, da ne uničimo koristnih sledi, ki bi lahko pomagale pri odkritju storilca.

Najpogosteje ukradejo renaulte in volkswagne

Če vlomilce v avtomobile pritegnejo torbice in denarnice na sedežih, tatove avtomobilov najpogosteje privabijo renaulti in volkswagni. Ti avtomobilski znamki sta med najpogostejšimi tarčami tatov avtomobilov. Sledijo vozila znamk Audi, Mercedes, BMW, Opel in drugih. Najpogosteje končajo v skritih delavnicah, kjer jih razdrejo in prodajo naprej kot rezervne dele. Pogosto pa storilci že kar na parkirišču z vozila odstranijo dele, ki jih potrebujejo. Vozilo lahko ostane brez platišč s pnevmatikami, ogledal in žarometov. V nekaterih primerih so tatovi odstranili celo pokrov motorja, masko, odbijač, hladilnik, vrata vozila, sedeže, armaturo ... Po podatkih policije v Sloveniji ukradejo oziroma odvzamejo od 900 do 1100 motornih vozil na leto, od tega več kot 60 odstotkov na območju Policijske uprave Ljubljana. Večina avtomobilov je v Sloveniji ukradenih od 23. do 5. ure, storilci pa za to potrebujejo tudi manj kot pet minut. Policiji uspe izslediti četrtino ukradenih vozil. 

Priporočamo