Ni se še zgodilo, da bi na uvodu nove sezone svetovnega pokala v smučanju največ pozornosti zbudila nizozemski in brazilski smučar. Letos se je v Söldnu zgodilo prav to, res pa je, da ni šlo za kakšna čudežna talenta, ki bi zrasla v tako eksotičnih državah brez smučarske tradicije. Oba sta svoje mojstrstvo dokazala že v prejšnjih letih, sta se pa uspešne vrnitve po kar dolgem premoru upravičeno veselila kot otroka.
Lepše kot zmage
»Ta uvrstitev mi morda pomeni celo več od kakšne zmage. Vse skupaj je bilo zelo čustveno in zelo lepo. Smučanje je bilo vedno moje življenje in to še vedno velja. Lahko bi veliko izgubil, zaostal bi lahko recimo šest sekund, potem bi vsi rekli, da se staram. Ampak občutek, da lahko spet dirkam, je res privilegij. Ti trenutki so skoraj več vredni od mojih 67 zmag. Nisem si mislil, da bo ob moji vrnitvi vse tako čustveno. Spomini se hitro vračajo, pravo darilo je, da lahko spet dirkam na tem prizorišču. Nikoli si nisem mislil, da bom spet v tem položaju,« je povedal osemkratni zmagovalec svetovnega pokala Marcel Hirscher, ki je po petletni začasni upokojitvi in premoru od tekmovalnega smučanja tekmo končal na 23. mestu, a s tretjim časom na drugi progi nakazal, da ima še kar nekaj rezerve ob ugodnejših startnih številkah. Na prvi progi je namreč 35-letni Avstrijec, ki zdaj nastopa za domovino svoje matere Nizozemke, startal kot 34., na drugi pa kot četrti po vrsti.
Za domovino svoje matere po sporu z norveško smučarsko zvezo in enoletni odsotnosti s tekem zdaj nastopa tudi 24-letni Lucas Pinheiro Braathen, ki se je s številko 41 zanesljivo uvrstil v finale kot 19., nato pa se z daleč najboljšim časom druge vožnje povzpel tik pod stopničke na četrto mesto. Veselje je izrazil kar s spretnim plesanjem sambe v smučarskih čevljih in se nato veselil tudi uspeha svojih treh donedavnih rojakov, ki so ga prehiteli in pobrali prva tri mesta. Na najvišjo stopničko je stopil Alexander Steen Olsen. Žan Kranjec je osvojil šesto mesto in dokazal, da ohranja stik s svetovnim vrhom. »Veseli me, da sem na začetku sezone spet med hitrejšimi, še vedno imam hitrost, vem pa tudi, kje sem pustil nekaj časa, tako da se veselim nadaljevanja sezone,« je povedal naš najboljši smučar.
Manj uspešen je bil začetek smučarske sezone za naša dekleta. Čast je rešila Ana Bucik Jogan, ki se je edina prebila v finale in se tam s šestim časom povzpela s 27. na 21. mesto. »Finale je bil precej boljši in sem lahko bolj pozitivna kot po prvi vožnji. Predvsem sem imela v glavi primernejše nastavitve. V drugo sem bila bolj borbena, preostalo pa je bilo enako kot v prvi vožnji, v kateri sem čutila, da je material deloval dobro,« je ocenila Primorka. Naši drugi predstavnici Neji Dvornik se je z 31. mestom finale za las izmuznil, Andreja Slokar pa v veleslalomu z najvišjo startno številko (62) ni imela pravih možnosti za kaj več od 44. mesta. Zmagala je Italijanka Federica Brignone, Američanki Mikaeli Shiffrin pa kljub vodstvu po prvi vožnji nepričakovano ni uspelo osvojiti svoje že 98. zmage v svetovnem pokalu.
Še ena vrnitev?
Najboljša smučarka vseh časov pa je pozdravila letošnjo vrnitev nekaterih legend, med katerimi je vrnitev v smučarski cirkus napovedala tudi njena rojakinja Lindsay Vonn. Štiridesetletna Američanka, ki je z 82 zmagami tik za rojakinjo Shiffrinovo (97) in Švedom Ingemarjem Stenmarkom (86), namreč namerava kot predtekmovalka nastopiti na tekmi svetovnega pokala v Beaver Creeku, če bo njena forma zadovoljiva, pa se bo nato vrnila v svetovni pokal. To zdaj omogoča sprememba pravil Mednarodne smučarske zveze, ki od letos ne zahteva več zbiranja točk na tekmah nižjega ranga in uvaja posebna povabila za izbrance oziroma upokojene zvezdnike z možnostjo starta takoj za najboljšo trideseterico. »Navdušena sem nad tem. Tudi sama bi želela, da se v svetovni pokal vrnejo legende, kot so Marlies Raich, Tina Maze in druge,« je Mikaela Shiffrin posebej omenila tudi 41-letno slovensko zvezdnico.
Precej bolj zadržana do posebnih povabil za nekdanje zvezdnike in pompa okrog njihove vrnitve je Švicarka Lara Gut - Behrami, ki je uvodno tekmo izpustila. »Je to alpsko smučanje ali gre samo še za trženje? Če je vrnitev nekaterih, ki so že postavili smuči v kot, osrednja tema, potem alpsko smučanje nekaj dela narobe. To ni kritika proti velikim šampionom, je bolj moj razmislek o smeri, v katero gre alpsko smučanje.«
Skrbi za naše
Kako pa uvod v novo sezono in vrnitev nekaterih mladih upokojencev ocenjuje Tone Vogrinec? »Vrnitev Hirscherja in Braathena je bila kar dobrodošla poživitev. Gotovo je prav zaradi Marcela prišlo vsaj pol od velike množice ljudi, ki jim je to prizorišče zlahka dostopno po široki cesti vse do cilja pri 2700 metrih. Čeprav bi lahko še bolj izkoristil boljšo številko v drugi vožnji, ima novopečeni Nizozemec dovolj razlogov za zadovoljstvo, s treningom pa bo še izboljšal formo. Braathen je imel le leto premora, zato njegova vožnja ni takšno presenečenje, bi se pa morali preostali tekmeci še bolj zamisliti, če bi po enoletni odsotnosti takoj prišel na stopničke. Pri Lindsey Vonn gre po mojem mnenju bolj za marketinško potezo. Ne verjamem, da bo res tekmovala, ampak bo nastopila le kot predtekmovalka in za to lepo pokasirala,« meni eden od tvorcev zlatih časov slovenskega smučanja, ki zaskrbljeno spremlja sedanje stanje. »Kranjec je pokazal, da je še vedno pri vrhu, je pa škoda, da je najboljšim kos le na strmini, na drugih delih proge pa žal redno izgublja. Žalostno je, da o moški reprezentanci na uvodu sezone govorimo le v ednini. Pri dekletih je Bucikova osvojila nekaj točk, a šampanjca zaradi takega rezultata ne bomo odpirali. Žal ni uspelo Dvornikovi, ki je lepo peljala, Slokarjeva bo svojo formo lahko pokazala čez dva tedna na slalomu v Leviju. Videli bomo, kako se pozna sodelovanje z Andreo Massijem, ki je gotovo pridobitev za njeno ekipo. Me pa žalosti, da imamo za štiri reprezentantke vključno z Ilko Štuhec kar štiri ločene ekipe. To ni pisano na kožo vsakomur in se ne obnese vedno, kot se je pri Tini Maze. Sam sem bil vedno bolj pristaš večjih ekip. Naši smučarski zvezi primanjkuje denarja, a več posamičnih ekip pomeni še več stroškov kot pri eni večji. Škoda je, da smučarska zveza ni uspešnejša pri pridobivanju sponzorjev, čeprav se trudi. Tekmovalci sicer imajo nekaj osebnih sponzorjev, a če morajo sami prispevati še za priprave, brez pravih uspehov skoraj ne ostane denarja zanje,« razmišlja Tone Vogrinec.