Storilcem brezvestnega spolnega zlorabljanja in spolnega izkoriščanja otrok na internetu je malo mar za posledice, ki jih zaradi zlorabe občutijo mlade žrtve, ki šele iščejo svoje mesto v svetu. Na nevarnosti spolnih zlorab po spletu, ki lahko preidejo tudi v fizično, in premišljene načine, s katerimi skušajo storilci omrežiti ali prisiliti najmlajše v pogovor ali deljenje vsebin seksualne narave, smo v Nedeljskem dnevniku nedavno že opozarjali.

Da tudi v Sloveniji nismo imuni proti spolnemu izkoriščanju otrok, je, ironično, na evropski dan boja proti spolni zlorabi otrok, ki ga zaznamujemo 18. novembra, potrdila slovenska policija s podatkom, da so v mednarodni kriminalistični operaciji razkrinkali mednarodno pedofilsko mrežo, v katero se je novembra ujelo enajst slovenskih državljanov.

Pomembna tudi pomoč javnosti

Tesno sodelovanje in izmenjava podatkov policije in organizacij, kot sta Interpol in Europol, sta nujni za preprečevanje, odkrivanje, preiskovanje in predvsem zaščito otroških žrtev spolnih zlorab in spolnega izkoriščanja na internetu. V središču tovrstnih preiskav je žrtev, ki se jo poskuša s pomočjo gradiva na spletu in elektronskih napravah identificirati in zaščititi, pravijo v generalni policijski upravi (GPU). Pri tem se lahko zanašajo tudi na Interpolovo bazo s podatki o slikovnih in videoposnetkih, ki prikazujejo spolno zlorabo ali spolno izkoriščanje otrok (sistem International Child Sexual Exploitation ali ICSE). Posebej usposobljeni policisti z vsega sveta lahko v vsakem trenutku identificirajo žrtev in s tem pripomorejo k temu, da se žrtev najde in zaščiti.

Pomembna je tudi pomoč javnosti. Europol je leta 2017 vzpostavil spletno stran Stop Child Abuse – Trace an Object. Na spletni strani so objavljene podobe vsakdanjih predmetov, ujetih na posnetkih ali fotografijah spolnih zlorab otrok, kot so otroški športni copat, napisi na majicah in podobno. V Europolu upajo na pomoč javnosti, da bi prepoznala posamezne predmete in pomagala pri identifikaciji žrtve in iskanju storilca.

»Posamezni detajli, ki so objavljeni na spletni strani, so rezultat Europolove aktivnosti delovne skupine za identifikacijo žrtev, v kateri se na določeni lokaciji in v določenem časovnem obdobju zberejo strokovnjaki z vsega sveta in kot ekipa identificirajo otroke, ki so bili žrtve spolnih zlorab. Pri vseh navedenih aktivnosti sodelujejo tudi posebej usposobljeni kriminalisti iz Slovenije,« pojasnjujejo na policiji in dodajajo, da je brez tovrstnega pristopa skoraj nemogoče preiskovati kazniva dejanja spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja otrok na internetu.

Pregledovanje nekaj tisoč ali deset tisoč posnetkov

Preiskovanje spolne zlorabe in spolnega izkoriščanja otrok na internetu je eno najkompleksnejših preiskovanj policije. S preiskovanjem tovrstnih kaznivih dejanj se praviloma ukvarjajo kriminalisti, ki so pridobivali znanje in bili vključeni v usposabljanje doma in na tujem. Kriminalisti se lahko zanašajo na pomoč drugih strokovnjakov iz policijskih vrst, med katerimi so porazdeljene različne naloge.

Preiskavo vodi kriminalist preiskovalec, pomagajo pa mu strokovnjaki iz enot za računalniško preiskovanje in po potrebi službe, ki se ukvarjajo z analizo podatkov, še pojasnjujejo v GPU in dodajajo, da morajo vsi postopki policije potekati skladno s kazensko procesno zakonodajo. Kot rečeno: cilj preiskav je najprej identifikacija in zavarovanje žrtve, šele pozneje identifikacija storilca. V posameznih preiskavah morajo kriminalisti ovrednotiti tudi po nekaj tisoč ali deset tisoč (včasih tudi več) fotografij in analizirati ure in ure videoposnetkov v posamezni preiskavi.

Cilj preiskav je najprej identifikacija in zavarovanje žrtve, šele pozneje identifikacija storilca. V posameznih preiskavah morajo kriminalisti ovrednotiti tudi po nekaj tisoč ali deset tisoč (včasih tudi več) fotografij in analizirati ure in ure videoposnetkov v posamezni preiskavi.

Ob spremljanju novic o razkrinkanju posameznikov ali skupin, ki so za svoj užitek ali korist izkoriščali otroke, pogosto ostane spregledan visok psihološki davek kriminalistov in drugih, ki so vpleteni v preiskave. Vsakodnevno poslušanje zgodb zlorabljenih otrok ali pregledovanje posnetkov zlorab pušča sledi, gre za stresno delo, ki lahko vodi v različne psihofizične težave.

V generalni policijski upravi pritrdijo, da lahko preiskovanje kaznivih dejanj, kot so vse oblike spolnih zlorab, hude oblike zanemarjanja otrok in vse oblike nasilja nad otroki, pomeni za preiskovalce velik stres in hudo psihično breme. Zato je za psihološko pomoč poskrbljeno, z letošnjem letom so uvedli tudi supervizijo.

Med enajstimi tudi povratnik

Vrnimo se k mednarodni preiskavi Mozaik 2024, v kateri so pod okriljem evropske platforme za boj proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu (EMPACT) in v sodelovanju Europola kriminalisti v Sloveniji, Srbiji, Hrvaški, Republiki Srbski, Bosni in Hercegovini, Madžarski, Črni gori in Severni Makedoniji med 4. in 15. novembrom opravili 59 hišnih preiskav pri 63 osumljencih in zasegli 327 elektronskih naprav.

Policija je lani obravnavala 194 kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, leta 2022 nekoliko manj, 163, do konca letošnjega oktobra pa že 179.

V Sloveniji so kriminalisti med enajstimi hišnimi preiskavami na območju ljubljanske, kranjske, koprske, celjske murskosoboške in mariborske policijske uprave zasegli 132 elektronskih naprav in drugih nosilcev elektronskih podatkov, večjo količino optičnih medijev ter natisnjene fotografije, ki prikazujejo spolno izkoriščene otroke.

Enajst slovenskih državljanov, med katerimi je en specialni povratnik istovrstnih kaznivih dejanj, je prek internetnih omrežij pridobivalo in razširjalo gradivo, ki prikazuje spolno zlorabljene otroke. Zasežene slikovne in videodatoteke prikazujejo mladoletne osebe, ki jih spolno zlorabljajo odrasle osebe, in mladoletne osebe, ki so na posnetku gole. Po doslej zbranih dokazih teh vsebin niso posneli osumljenci sami oziroma ni dokazov, da bi sami fizično spolno zlorabili otroke. Za navedeno kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od 6 mesecev do 8 let.

Med doslej rešenimi in identificiranimi otroškimi žrtvami ni slovenskih otrok, poudarja slovenska policija. Delo nadaljujejo s preiskavo zaseženih posnetkov spolnih zlorab otrok. Doslej zbrani dokazi ne potrjujejo, da bi bili storilci medsebojno povezani. 

Priporočamo