Zmaga Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah je minuli konec tedna v številnih večjih mestih sprožila demonstracije. Poročajo o več tisočglavih množicah. Hkrati pa je v nekaterih krogih mladih Američank nepričakovano spodbudila feministično gibanje, ki se je pred desetimi leti začelo v Južni Koreji in ki poziva k bojkotu moških ter heteroseksualnih odnosov.

Korejski vzor

Gibanje se imenuje 4B in med drugim zagovarja, naj se ženske odrečejo spolnim odnosom, zmenkom, poroki in otrokom. Ime izvira iz korejskih izrazov za vsako od teh dejanj: »bisekseu«, »bijeonae«, »bihon« in »bičulsan«. Gibanje se je začelo pred nekaj leti kot nadaljevanje pobude #MeToo oziroma #jaztudi. Tako so nekatere Korejke izrazile nasprotovanje predsedniku Jun Suk Jeolu, ki je s protifeminističnimi parolami nagovarjal moške volivce, ter opozorile na družbene in ekonomske razlike med spoloma v Južni Koreji.

V  razpravah ameriških mladih žensk o gibanju 4B na tiktoku in instagramu je poudarek na bojkotiranju mladih moških, ki so glasovali za Trumpa. »Ti pričakujejo seks, hkrati pa želijo, da ženske ne bi imele dostopa do splava. Ne morejo imeti obojega,« je za Washington Post povedala 21-letna Michaela Thomas.

Po sledeh Lizistrate

Morda je res napočil čas za uresničitev napovedi starogrškega dramatika Aristofana. V komediji Lizistrata, ki jo je napisal okoli leta 400 pr. n. št., je predstavil protagonistko Lizistrato, ki je organizirala spolno stavko med ženskami v Grčiji, da bi končala peloponeško vojno. Razočarana zaradi dolgotrajnega spora med Atenami in Šparto je prepričala ženske z obeh strani, naj možem in ljubimcem odrečejo spolne odnose, dokler ne dosežejo miru.

Čeprav je zaplet izmišljen in služi kot satira, poudarja frustracije običajnih ljudi, v tem primeru še posebej žensk. Prikazuje, kako sta bila humor in pretiravanje uporabljena v grški komediji za komentiranje resnih vprašanj, kot so vojna, mir in odnosi med spoloma.

Priporočamo