Rusija naj bi po lastnih navedbah in mnenju nekaterih zahodnih analitikov razvila novo orožje v boju proti satelitskemu komunikacijskemu sistemu Starlink, ki ima ključno vlogo pri ukrajinskih napadih in koordinaciji vojaških operacij na fronti. Gre za sistem Kalinka, ki ga je razvil ruski Center za brezpilotne sisteme in tehnologije (CBST), njegovi snovalci pa ga predstavljajo kot učinkovit »ubijalec Starlinka«, poročajo zahodni mediji.

Ukrajinske oborožene sile se, kot je znano, močno zanašajo na satelitsko omrežje Starlink, ki ga zagotavlja podjetje ameriškega milijarderja Elona Muska. Predvsem na začetku vojne je bila komunikacija med enotami na terenu otežena, zdaj pa so topništvo, izvidniške enote in enote za specialne operacije tesno povezane prek hitrih in stabilnih Starlinkovih povezav. Brez njih bi bilo težko načrtovati napade z morskimi ali letalskimi droni globoko na ruskem ozemlju.

Zanesljive povezave

Sistem Starlink namreč omogoča hitro, zanesljivo in dokaj varno izmenjavo podatkov – od koordinat za natančno topniško podporo do sprotnih informacij s terena. Njegova vloga je tako postala nepogrešljiva, kar pomeni, da je ukrajinska učinkovitost na fronti v dobršni meri odvisna od Starlinkovih satelitov v nizki orbiti.

Če bo Kalinka izpolnila ruska pričakovanja, bi Moskva lahko omejila ukrajinsko sposobnost za izvajanje globokih napadov na njeno ozemlje ter za nemoteno usklajevanje vojaških  sil.

Ruske sile zato že od začetka iščejo  načine, kako omejiti ali povsem onemogočiti ukrajinsko rabo takšnih komunikacij. Eden izmed že znanih pristopov je nakup aparatov  na sivem trgu, ki jih nato ruske sile  aktivirajo, povežejo v omrežje in ustvarjajo moteč podatkovni promet, s čimer upočasnijo ali celo onemogočijo uporabo Starlinka na določenem območju.

Zdaj pa so menda razvili precej naprednejši sistem, imenovan Kalinka, ki je specializiran prav za lociranje, prepoznavanje in motenje Starlinkovih signalov. Po navedbah ruske tiskovne agencije TASS je predsednik CBST, Andrej Bezrukov, potrdil, da so Kalinko že preizkusili v Ukrajini in da naj bi se dobro izkazala. V omejenem obsegu naj bi se že začela serijska proizvodnja.

Oviranje prenosa

Kalinka naj bi imela doseg okoli 15 kilometrov. To naj bi ruskim silam omogočalo, da zaznajo Starlinkove aparate na terenu, določijo njihove točne položaje ter ovirajo prenos podatkov. Sistem naj bi bil dovolj kompakten in mobilen, da ga je mogoče namestiti na različne platforme, kot so čolni ali celo helikopterji. S tem bi Rusija dobila taktično prilagodljivo orožje v elektronskem bojevanju, ki lahko hitro reagira na premike ukrajinskih enot.

Že na začetku vojne je Ukrajina prejela tehnološko pomoč, ki ji omogoča uporabo Muskovih satelitov. / Foto: Istock

Že na začetku vojne je Ukrajina prejela tehnološko pomoč, ki ji omogoča uporabo Muskovih satelitov. / Foto: Istock

Vendar pa strokovnjaki poudarjajo, da učinkovitost Kalinke še ni potrjena z neodvisnimi viri. Opisujejo jo kot »pametno« rešitev, ki ne temelji le na tako imenovani brutni moči oddajanja močnejšega signala, temveč poskuša na bolj prefinjen način onemogočiti ali omejiti prenos podatkov. Zdi se, da Rusija tokrat stavi na tehnologijo, ki deluje subtilneje in učinkoviteje kot prej uporabljene metode.

Močan signal satelitov

Onemogočanje Starlinkovega signala ni preprosta naloga. Sateliti v nizki orbiti namreč oddajajo zelo močan signal, kar otežuje njegovo prekinitev. Poleg tega so lahko terminali fizično zaščiteni z uporabo preprostih, a učinkovitih tehnik, kot je namestitev v globoko, navzgor odprto, s kovino obdano jamo. To omogoča usmerjeno povezavo s sateliti, hkrati pa otežuje zaznavanje in motenje signala s strani sovražnika.

Ukrajina uporablja tudi takšne čolne, ki se za navigacijo zanašajo na satelite. / Foto: Zajem Zaslona

Ukrajina uporablja tudi takšne čolne, ki se za navigacijo zanašajo na satelite. / Foto: Zajem zaslona

Ruskim silam je sicer pri poletni ofenzivi začasno že uspelo onemogočiti obširnejše območje Starlinkovega pokrivanja, kar je omililo učinkovitost ukrajinskih enot.

Če bo Kalinka izpolnila ruska pričakovanja, bi Moskva lahko omejila ukrajinsko sposobnost za izvajanje globokih napadov na njeno ozemlje ter za nemoteno usklajevanje vojaških  sil. Tovrstne tehnologije kažejo, da se spopad v Ukrajini ne odvija le na tleh in v zraku, temveč tudi na frekvenčnih pasovih, v domeni elektronskega bojevanja.

 

 

Priporočamo