December je mesec prazničnih nakupov, ki so se danes preselili tudi na splet. Raznovrstne spletne prevare so danes zelo pogoste in pred njimi ni zares varen nihče. Hkrati pa nepridipravi ne izbirajo tarč, zato so pri Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT določili praznični december za začetek kampanje Pomagajte svojim staršem.

Kako lahko pomagate staršem, babicam, dedkom, stricem in tetam? »Ko greste naslednjič na obisk, si vzemite nekaj časa in preglejte osnovne nastavitve zasebnosti na njihovih napravah. Razložite jim, zakaj ne smejo nikoli vpisovati bančnih podatkov prek spletnih povezav v sporočilih ter da jim kljub obljubam prek telefona, nihče ne bo zares izplačal denarja.« Skupaj preglejte nastavitve telefona, pomagajte jim narediti varnostno kopijo fotografij, pokažite, kako lahko varno hranijo gesla, preverijo sliko podobno. Kampanja nagovarja k aktivni podpori starejšim uporabnikom od 65 let, ki so pogosto tarče spletnih prevar. 

Osnovni koraki k varnosti

  • Preverite, ali imajo starši nastavljenjo zaklepanje zaslona. Skupaj nastavite vzorec, geslo ali prstni odtis.
  • Preveriti velja tudi dovoljenja, ki jih imajo aplikacije in izbrišite tiste, ki jih starpi ne uporabljajo. Poudarite, naj si aplikacije nalagajo izključno iz uradnih tržnic (npr. Google Play, App Store).
  • Opozorite starše, naj na svoje naprave naj nikoli ne nalagajo nobenih aplikacij in programov, če to od njih nekdo zahteva.
  • Skupaj preverite, ali so morda na voljo posodobitve. Opozorite starše na pomembno vlogo posodobitev, ki naj bih redno izvajajo (telefon bo na to sam opozoril), saj s tem izboljšujejo varnost svoje naprave in aplikacij.
  • Da bodo njihovi spomini na varnem, jim pomagajte vključiti sinhronizacijo v oblak (npr. Google Photos). Pri tem upoštevajte, da je brezplačen prostor za hrambo omejen. Zato jim pokažite, kako lahko fotografije nato shranijo na računalnik in tako ustvarijo prostor za nove.
  • Razložite jim, da se lahko za profilno sliko na Facebooku skriva kdorkoli in da lahko na spletu enostavno preverijo, če je bila slika ukradena oz. uporabljena v kateri izmed prevar. To jim lahko pride prav tudi v primeru sumljivih oglasov za počitniške nastanitve, pri spletnih nakupih in podobno.
  • Povejte jim, da imajo vsa lažna sporočila za krajo osebnih in finančnih podatkov dve ključni sestavini. Vsebujejo grožnjo, da se bo nekaj zgodilo, če ne ukrepate takoj. In spletno povezavo, kamor morate klikniti in nato vpisati podatke. Poleg tega jih pomirite, da banke, pošta in druge zaupanja vredne institucije nikoli ne pošiljajo sporočil, v katerih zahtevajo vpis gesel ali finančnih podatkov. Če kdaj niso prepričani, je vsekakor bolje, da ne ukrepajo, kot da podatke posredujejo goljufom.
  • Pomagajte jim organizrati rokovnik z gesli. Pri geslih je bistveno, da imamo za vsako storitev svoje geslo. A, ker si povprečni uporabnik ne more zapomniti vseh različnih gesel, je najbolje, da si jih zapiše in shrani na varno. Npr. v za to namenjen notesnik, ki bo pospravljen v predalu. Bolje je, da uporabljamo preprosta gesla, ki se ne ponavljajo, kot eno geslo za vse.

Kampanja vključuje tudi videoposnetke, ki prikazujejo različne življenjske situacije, povezane s spletnimi prevarami in vključujejo konkretne nasvete, kako prepoznati in ravnati pri prepoznavanju smishing prevar (sporočial SMS za krajo podatkov), lažnih nagradnih iger ali ponudb za hitre kredite prek spleta, lažne kredite, klicih o pozabljenih sredstvih na računih in drugih prevar. Posnetke so objavljeni na družbenih omrežjih Varni na internetu (Facebook in Instagram) in na njihovem Youtube kanalu.

Ključne nasvete za varnost so zbrane v zgibanki 8 zlatih pravil spletne varnosti. Zgibanka je na voljo na ogled na spletni strani Varni na internetu in jo je mogoče natisniti. Brezplačno zgibanko je mogoče naročiti tudi na dom (predhodno je potrebno izpolniti obrazec za naročilo), v obeh primerih pa velja, naj starši zgibanko shranijo na vidno in dosegljivo mesto (na primer, na vrata hladilnika).  

Več gradiva za starejše ter manj vešče uporabnike interneta in pametnih naprav je na voljo tudi v priročniku ABC varnosti na spletu.

 

Priporočamo