Redno sprotno čiščenje doma je sicer res najboljši način, da se izognete obsežnemu in zamudnemu velikemu pospravljanju, toda marsikaj lahko storite tudi na hitro. Kuhinja, kopalnica, spalnica in dnevna soba so glavni prostori, ki zahtevajo pozornost – še posebej zdaj, v prazničnem času, ko morda pričakujete goste. S pravimi pripomočki in čistili lahko hitro ter učinkovito poskrbite za prijetno, varno in zdravo bivalno okolje.

Kuhinja

Začnimo pri pomivanju posode. Če pomivate ročno in je pred vami trdovratno zažgan lonec, posujte prizadeto mesto s sodo bikarbono in prelijte z vrelo vodo. Ko se voda dovolj ohladi, z gobico dobro podrgnite, nato lonec operite še z vročo milnico. Tako boste hitreje odstranili trdovratne madeže.

Če imate doma pomivalni stroj, se držite pravila, da umazano posodo nalagate od zadnjega dela proti sprednjemu, da kar najbolje izkoristite prostor in posodo razporedite pregledno.

S sodo bikarbono se lahko lotimo nadležnih madežev na posodi. / Foto: Istock

S sodo bikarbono se lahko lotimo nadležnih madežev na posodi. / Foto: Istock

Korito in pipe vedno obrišite z razkužilnim ali univerzalnim čistilom, saj se ju pogosto dotikate z rokami, umazanimi od surove hrane.

Če je gobica umazana, jo operite kar v pomivalnem stroju ali jo na kratko razkužite v mikrovalovni pečici (prej jo dobro namočite in preverite, da ne vsebuje kovinskih delov).

Če se je nabrala plesen okoli korita, lahko težje dostopna mesta očistite s staro zobno ščetko, namočeno v belilo ali kis (nikakor ne mešajte obeh!), nato sperite z vročo milnico.

Pult in štedilnik po vsaki uporabi prebrišite z univerzalnim čistilom. Maščoba in ostanki hrane se hitro primejo, če s čiščenjem odlašate. Za odstranjevanje že zasušenih madežev na štedilniku uporabite nežno, a učinkovito in ne preveč grobo gobico ter blago čistilno sredstvo. Pri jeklu drgnite v smeri »zrnatosti« kovine, da se izognete praskam.

Majhne gospodinjske aparate, kot so toster, kavni aparat ali mešalnik, očistite s čistilom, ki odstranjuje tudi maščobo. Pri številnih aparatih lahko nekatere dele odstranite in pomijete tudi na roke ali v pomivalnem stroju.

V hladilniku lahko nastanejo posušene packe. Za čiščenje uporabite »obkladek« iz vroče vode: gobo ali krpo namočite v zelo toplo vodo in jo nekaj časa držite na zasušenem madežu, da se razrahlja, nato ga lažje obrišete.

Kopalnica

Redno čiščenje je tu nujno, saj gre za vlažen in topel prostor, kjer se lahko hitro razvijejo bakterije in nabira vodni kamen.

Za steklene površine je včasih dovolj že kuhinjski papir. / Foto: Istock

Za steklene površine je včasih dovolj že kuhinjski papir. / Foto: Istock

Za prho, kad, umivalnik in stranišče uporabite namensko sredstvo (na primer proti plesni in vodnemu kamnu) ter ga pustite delovati nekaj minut, preden drgnete s krtačo ali gobico.

Tudi fuge lahko hitro očistite: razpršite sredstvo proti plesni, pustite ga delovati, nato s ščetko skrtačite.

Madeže na steklenih površinah preprosto odstranite z navadnim kuhinjskim papirjem in, če je potrebno,  čistilom za steklo. Krožno podrgnete po površini in nato obrišete s čisto krpo.

V kopalnici najprej suho očistite tla. Posesajte ali pometite dlake, saj se mokri lasje prilepijo in jih je težje odstraniti. Okoli umivalnika in stranišča jih po potrebi poberite z vlažno papirnato brisačo.

Ročni sesalnik v kopalnici vam lahko prihrani veliko dela.

Dnevna soba

Posebej poskrbite za urejenost v dnevni sobi, saj se tu največ družimo, sprejemamo obiske in sproščamo.

Odstranite vse, kar tja ne sodi: pogosto se v dnevni sobi znajdejo predmeti, ki »pripadajo« drugim prostorom (na primer: umazane nogavice, kuhinjski kozarci, orodje). Umaknite jih s kavča in mize ter vrnite na njihovo mesto.

Preproge posesamo, kavč pretresemo, iz dnevne sobe odstranimo vse, kar ne sodi tja. / Foto: Istock

Preproge posesamo, kavč pretresemo, iz dnevne sobe odstranimo vse, kar ne sodi tja. / Foto: Istock

Poravnajte in pospravite blazine in odeje, hitro pretresite kavč. Tako boste prostoru že z minimalnim trudom dali bolj urejen videz.

Revije, knjige in drobnarije vizualno razporedite v skupine ali kupčke – prostor bo videti bolj organiziran.

Vedno najprej obrišite prah, šele nato posesajte. S tem preprečite, da bi se prah s polic preselil na sveže očiščena tla.

Tla

Talne površine zahtevajo različne pristope čiščenja glede na vrsto materiala. Najpomembnejša orodja so dober sesalnik, metla ter ustrezna krpa ali čistilni nastavek.

Preproge in tapisoni: imejte pri roki namensko čistilo za preproge in oblazinjeno pohištvo, da boste hitro odstranili nesrečne madeže.

Za površinsko zaščitena tla uporabite mlačno vodo, po potrebi z nekaj kapljicami blagega detergenta ali kisa. Oljena tla so bolj občutljiva, zato jih čistite suho ali z rahlo vlažno krpo.

Vedno najprej obrišite prah, šele nato posesajte. S tem preprečite, da bi se prah s polic preselil na sveže očiščena tla.

Za čiščenje laminata zadostuje suho brisanje ali rahlo vlažna krpa. Če je umazanija trdovratna, lahko dodate malo kisa ali amoniaka. Podobno velja za linolej.

Ploščice in naravni kamen: čistite jih s primernim (mehkejšim) nastavkom na sesalniku ali z ustrezno krpo. Ploščice lahko pomivate z razredčenim univerzalnim čistilom ali klorovim belilom, pri čemer vedno upoštevajte navodila na embalaži.

Spalnica

Postelja naj bo postlana. To ustvari prijeten vtis urejenosti, obenem pa ujame zgornje pokrivalo morebitno dlako ali prah. Če je od zadnje zamenjave rjuh minilo več kot teden ali dva, je morda pravi čas, da jih preoblečete. Čista posteljnina vedno ustvari občutek svežine.

Prah s polic in nočnih omaric lahko zelo hitro odstranite z lahkotno peresno metlico ali suho mikrokrpo. Če imate alergije, je priporočljivo, da je krpa rahlo vlažna, saj bo tako zadržala prah in preprečila, da bi se dvigoval po zraku.

Priporočamo