V dobi, ko se vse digitalizira, celo kriminal, se temu prilagaja tudi slovenska policija. Prek elektronskih povezav in spletnih obrazcev lahko policiji predlagate, kje naj opravi prometno kontrolo, prek eUprave lahko naznanite kaznivo dejanje, prek portala Spletno oko prijavite posnetke spolne zlorabe otrok ... Na spletu pa lahko preverite tudi vašo osebno policijsko kartoteko, število kazenskih točk v prometnih prekrških in podobno.
Kontrolo na Celovško, prosim!
Ena bolj zanimivih možnosti e-sodelovanja državljanov s Policijo je elektronski predlog za prometno kontrolo. Na generalni policijski upravi so nam pojasnili, da so lani prek aplikacije Predlagaj prometno kontrolo prejeli 275 pobud, letos (do 23. oktobra) pa 266. »Ocenjujemo, da je večina prijav konstruktivnih in predstavljajo dodaten podatek pri načrtovanju dela policije pri nadzoru cestnega prometa. V začetnem obdobju, ko smo ponudili možnost aplikacije, je bilo predlogov občanov več, v zadnjih letih pa se ljudje omenjene možnosti ne poslužujejo veliko,« ugotavljajo na policijski upravi. In kaj ljudje predlagajo? »Včasih dobimo predloge, ki se nanašajo na okoliščine, ki so policiji že poznane, drugi predlogi so zelo dobri in se policija nanje dejansko odzove, v nekaterih primerih pa ljudje predlagajo nadzor na lokacijah oziroma relacijah, kjer zaradi različnih vzrokov nadzora ni mogoče izvajati, ker denimo ni primernega mesta za izvajanje meritev hitrosti ali ustavljanje vozil. V teh primerih nadzor prilagodimo, da ga izvajamo mobilno ali v bližini mesta, ki je bilo predlagano,« na policiji pojasnijo, kako se na predloge odzovejo.
Več kot 2700 spletnih prijav kaznivih dejanj
Policija je že pred dvajsetimi leti prvič omogočila, da lahko žrtve ali priče elektronsko prijavijo tudi kaznivo dejanje. V spletnem obrazcu E-naznanilo kaznivega dejanja prijavitelj opiše domnevno kaznivo ravnanje, opisu lahko priloži datoteke (fotografije, dokumente …). Na generalni policijski upravi pojasnjujejo, da je prijavitelj v tem primeru znan, identificirati se mora z digitalnim podpisom, sicer ne more oddati prijave. »Oddano prijavo policija preuči in v nadaljevanju običajno opravi razgovor s prijaviteljem, da se razčistijo vse okoliščine ter da od prijavitelja pridobi morebitna dokazila, sledijo pa običajna opravila pri zbiranju obvestil o storjenem kaznivem dejanju. E-naznanilo kaznivega dejanja je torej ena od oblik prijave kaznivega dejanja, ki jo lahko uporabi prijavitelj, pri tem pa mu ni treba priti na policijsko postajo,« pojasnijo postopek.
Če prijavitelj ne želi razkriti svoje identitete, se lahko odloči za anonimno e-prijavo. »Prijavitelj ob prijavi posreduje svoje podatke le, če to želi. Običajno so anonimne prijave vsebinsko manj popolne, pogosto so s pomanjkljivimi podatki. Če anonimna prijava vsebuje premalo podatkov, če na primer manjkajo podatki, na podlag katerih bi policisti lahko določili kraj dejanja ali vpletene osebe, te prijave ni mogoče dopolniti, saj je anonimna in je prijavitelj policiji nedosegljiv,« razložijo. Med elektronskimi prijavami, ki jih prejme policija, je sicer več anonimnih. Po podatkih eUprave je bilo v zadnjih 20 letih po elektronski poti oddanih 2726 vlog oziroma naznanil kaznivih dejanj. V primerjavi z okoli 54.000 kaznivimi dejanji, kolikor jih je policija obravnavala samo v lanskem letu, je delež spletnih prijav majhen.
206 prijav posnetkov spolnih zlorab otrok
Prek spletnega portala Spletno oko je mogoče oddati tudi prijavo posnetkov spolnih zlorab otrok, na katere naletimo na spletu ali nam jih kdo pošlje. Letos je policija prek te strani prejela 206 prijav. Kot pojasnjujejo, prijave v večini primerov vsebujejo podatke o spletnih straneh, za katere obstaja sum, da se na njih nahaja gradivo, ki prikazuje spolno zlorabo otrok. Večina spletnih strani se nahaja na domenah tujih držav, zato jih o tem obvestijo prek mednarodnega policijskega sodelovanja, prijave, ki se nanašajo na Slovenijo, pa ustrezno obravnavajo sami.
Če pa vas zanima, kaj v policijskih kartotekah piše o vas samih in koliko kazenskih točk ste zbrali s prometnimi prekrški, vam prav tako ni več treba na policijsko postajo. Prek portala eUprava lahko vsakdo, ki ima ustrezno digitalno potrdilo, zaprosi za izpis lastnih osebnih podatkov v evidencah policije ter izpis podatkov iz schengenskega informacijskega sistema. Izpišejo se vam lokacija prekrška, dan, morebitne sankcije ... V primerih, ko lahko dokažete, da vam je nekdo povzročil materialno škodo, vas poškodoval, storil kaznivo dejanje ali prekršek, in te podatke potrebujete za uveljavljanje svojih pravic, pa lahko z izkazanim pravnim interesom vpogledate tudi v policijske evidence drugih oseb.