Najnovejše poročilo Unicefa o svetu v letu 2050 opozarja na tri ključne trende, ki bodo oblikovali prihodnost otrok: podnebne spremembe, demografske spremembe in napredek tehnologije. Po napovedih naj bi te sile v prihodnosti povzročile globoke spremembe, ki bodo močno vplivale na življenja mladih generacij. Vse več otrok bo izpostavljenih ekstremnim vremenskim pojavom, rastočemu staranju prebivalstva in hitremu tehnološkemu napredku. Na to temo so svoje poglede delili otroci in mladi v Sloveniji, ki v okviru U-Reporta, globalne platforme Unicefa, izražajo svoje skrbi in pričakovanja za prihodnost.

Na vprašanje, kakšen svet si predstavljajo čez 35 let, so otroci in mladi v Sloveniji v anketi U-Report izrazili precej pesimistične poglede. Kar 38 odstotkov vprašanih meni, da bo prihodnost zaznamovana z vojnami, podnebnimi katastrofami, pomanjkanjem hrane in vode. Optimističen je pogled na prihodnost le pri treh odstotkih sodelujočih. 

Vse manj medosebne povezanosti 

Mnogi mladi v Sloveniji pričakujejo, da bo izobraževanje v prihodnosti postalo bolj tehnološko podprto, z umetno inteligenco, ki bo prilagajala učenje posameznikom. Prav tako je zanimivo, da 44 odstotkov vprašanih meni, da bodo zaradi vse večje digitalizacije človeški odnosi v prihodnosti bolj oddaljeni in manj povezani. Zaskrbljujoča je tudi ocena, da bodo imeli otroci v prihodnosti več težav z duševnim zdravjem, kar je posledica hitrega življenjskega tempa in stresnih razmer.

Po drugi strani so mladi tudi zelo angažirani in želijo aktivno sodelovati pri odločanju o prihodnosti: 40 odstotkov U-Reporterjev meni, da bodo prihodnost oblikovali preko spleta in družbenih omrežij, kjer bodo imeli priložnost izraziti svoje mnenje. Zaskrbljujoče pa je, da se mladi ne vidijo kot nosilci okoljske odgovornosti, saj večina meni, da bodo ljudje težko spremenili svoje navade v smeri trajnostnega razvoja.

Podnebna kriza je že sedaj ena največjih groženj za otroke po svetu, napovedi pa kažejo, da bo ta problem le še naraščal. Leta 2024 smo bili priča najtoplejšemu letu v zgodovini, kar je samo še potrditev naraščajoče resnosti podnebnih sprememb. Po napovedih bo v prihodnjih desetletjih močno naraslo število otrok, izpostavljenih ekstremnim vročinskim valovom, ekstremnim poplavam in požarom. Unicef zato opozarja na nujno potrebo po globalnih okoljskih ukrepih, ki bodo zaščitili otroke in zmanjšali tveganja zaradi podnebnih sprememb.

Svet v prihodnjih desetletjih čakajo znatne demografske spremembe: število otrok na svetu bo nižje, a hkrati bo v regijah, kot sta Južna Azija in Afrika, njihov delež še vedno visok. Na drugi strani bo v razvitejših državah staranje prebivalstva postajalo vse bolj izrazito. Ta demografski razkorak pomeni, da se bo treba osredotočiti na povečanje storitev za otroke v mladih regijah, medtem ko bodo države z večjo starostno populacijo morale prilagoditi politike za starejše.

Razlike v dostopnosti do interneta

Napredne tehnologije, kot je umetna inteligenca (UI), bodo v prihodnosti igrale ključno vlogo pri oblikovanju življenj otrok in mladih. Otroci in mladi se že danes srečujejo z UI v aplikacijah, igrah, virtualnih pomočnikih in učnih programih. Vendar pa obstajajo tudi velike tehnološke razlike med državami. Dostop do interneta v državah z visokimi dohodki je skoraj univerzalen, medtem ko v državah z nizkimi dohodki ostaja zelo omejen. Ta digitalni razkorak bo v prihodnosti vplival na dostop do izobraževanja in delovnih priložnosti.

Kaj sporočajo mladi?

Unicefovo poročilo in mnenja mladih iz Slovenije jasno nakazujejo, da moramo danes začeti sprejemati odločitve, ki bodo oblikovale svet za prihodnje generacije. Za to, da bo svet leta 2050 boljši, je ključno, da se v središče postavijo otroške pravice in da se zagotovi aktivno vključevanje mladih v oblikovanje prihodnosti. S samo domišljijo ne bomo ustvarili boljše prihodnosti; potrebna so konkretna dejanja, ki bodo poskrbela za zdravje, varnost in možnosti za vse otroke in mlade po svetu. Tomaž Bergoč, izvršni direktor Unicefa Slovenija, opozarja, da upoštevanje otrokovih pravic pomembno le za preživetje, temveč tudi za razvoj celotne družbe. Odločitev, ki jih sprejmemo danes, bodo določile svet, v katerem bodo odrasli otroci prihodnosti.

Priporočamo