Te strožje smernice so rezultat aktualnega spoznanja, da prekomerno onesnaževanje zraka na podlagi prvotno predpisanih mejnih koncentracij povzroča znatno preveliko ogrožanje zdravja prebivalstva. Svetovna zdravstvena organizacija je zatorej aktualizirala in minimirala skoraj vse emisijske mejne vrednosti ključnih onesnaževal zraka ter tako jasno opozorila, da je vsako preseganje teh, celo znatno znižanih mejnih koncentracij, še vedno hudo povezano s prekomernim ogrožanjem našega zdravja in življenja.
Striktno upoštevanje novih smernic bo tako rešilo na milijone življenj, saj je po navedbah Evropske agencije za okolje (EEA) zgolj zaradi dosedanjih škodljivih emisij tekom leta 2020 na območju EU prezgodaj umrlo najmanj 238.000 prebivalcev. Čeprav se v EU na splošno kakovost zraka postopoma izboljšuje, ti preostali onesnaževalci zraka, posebej še v večjih urbanih središčih, še vedno pomenijo eno največjih okoljskih tveganj za zdravje prebivalstva.
Na podlagi številnih terenskih meritev je EEA slovensko prestolnico (med skupno 372 evropskimi mesti) na podlagi aktualnega dejanskega stanja škodljivih onesnaženj zraka in posledično zvišanega ogrožanja zdravja v preteklih dveh letih (s predhodnega 272. mesta) uvrstila celo že na globoko 310. mesto. Prepričan sem, da bo MOL po izgradnji predvidene ogromne ljubljanske sežigalnice odpadkov uspela »prehiteti« še preostalih 62 evropskih mest in bo tako Ljubljani, ki bo ponujala najvišjo možnost inhalacije najbolj onesnaženega ter nezdravega zraka, uspelo zasesti zadnje mesto na tem seznamu.
Ko je pred dvema letoma Zdravniška zbornica Slovenije pisno posvarila slovensko javnost pred predvidenim dodatnim hudim zvišanjem škodljivih emisij in s tem zdravstvenim ogrožanjem prebivalstva zaradi bodoče gradnje sežigalnice odpadkov ter posledično poslabšanja že akutne prekomerne stopnje onesnaženja zraka v ljubljanski kotlini, je vsa ta obširna strokovno utemeljena opozorila župan Janković (ob poslušni podpori njegovih »strokovnjakov«) kratko malo in neutemeljeno označil za prazno natolcevanje.
Kakor že večkrat ponovno doživeto (na primer pri kanalu C0 itd.), so temu sledile še županove prazne ali hudo zavajajoče, neizvedljive in neodgovorne obljube glede uporabe le najboljših in najnaprednejših tehnologij sežiganja odpadkov, zaradi pogoste temperaturne inverzije potrebne gradnje na barjanskih tleh temeljenega več sto metrov visokega dimnika, napovedane pocenitve položnic za odstranjevanje odpadkov itd.
Kar se tiče županovih zavajanj glede uporabe (neznanih) najboljših in najnaprednejših tehnologij, mu je o tem nedavno nehote primerno odgovoril Tomaž Vuk (predsednik uprave družbe Alpacem Cement). Navedel je namreč, da je upravi te družbe v Anhovem že več kot 20 priznanih svetovnih ponudnikov tehnološke opreme naprav za sežiganje odpadkov pisno potrdilo, da nikjer na svetu še ni na voljo tako napredne tehnologije, ki bi zadostila novim pravilom ter omogočala izpolnjevanje strogih emisijskih zahtev iz naše novele zakona o varstvu okolja (ZVO).
Ostalih nestrokovnih trditev in praznih obljub pa zaradi omejene dolžine tega mojega pisma bralcem ne nameravam komentirati, saj se bodo njihove škodljive posledice hitro izkazale že med gradnjo sežigalnice. Žal pa zanje dandanes tako politično kakor finančno nihče ne odgovarja.
Franc Maleiner, univ. dipl. inž. kom., Ljubljana