Na povabilo občina sta Posoški razvojni center in Euroservis, v sodelovanju s PromoTurismom FVG, pripravila skupno čezmejno srečanje za omenjeno predstavitev. Kot je bilo povedano, se je že skozi analizo in razvoj teh projektnih idej pokazala nujnost posodobitve obstoječe infrastrukture našega smučišča Kanina v čezmejnem prostoru dveh povezanih smučišč, kar je lahko izhodišče, po katerem lahko začnemo govoriti o čezmejnem gorskem centru oziroma o nekem osredotočanju na Kanin kot celoletne aktivne turistične ponudbe.
Toda od takrat so se razmere močno spremenile. Kot vemo, je ciljni načrt nujna strokovna podlaga za strateške odločitve pri večjih investicijah. Razvoj ciljnega načrta temelji na natančni analizi obstoječega stanja in dobrem poznavanju širših razmer. Nastaja interdisciplinarno v široko odprtem dialogu. Uspešna in gospodarna izvedba investicij temelji na jasni viziji trajnostno naravnanega razvoja, ki je utemeljena z analizo izvedljivosti, natančnim terminskim načrtovanjem in finančno vzdržnostjo v letih od 2024 naprej.
Vemo tudi, da sta bili med ping-pongom občina-vlada izgubljeni dve leti. Menim, da je nujno narediti temu neskončnemu zastoju konec. Nujno je, da domače turistično gospodarstvo, povezano v konzorcij za izgradnjo nove žičnice, vnaprej pripravi samostojen projekt, ki bi ga sicer realiziralo v primeru javno-zasebnega partnerstva. Razmisliti je treba o možnosti, da mu občina proda ali da v 30-letni najem restavracijo Prestreljenik na Kaninu, sedežnico Prevala s smučarsko progo ob njej, ki omogoča povezavo obeh čezmejnih smučišč. Konzorcij oboje posodobi, začasen dostop pa bi bil iz italijanske strani.
Miran Mihelič, Bovec