Mednarodne zaveze, ki jih je sprejela RS ob vpisu Plečnikovih del, izhajajo iz Konvencije o svetovni kulturni in naravni dediščini, zato je bilo tudi zahtevano poročilo, elaborat »HIA – Heritage Impact Assessment«”, presoja vplivov planiranih posegov na Plečnikovo kulturno dediščino. Poročilo-elaborat je po naročilu Mestne občine Ljubljana (MOL) decembra 2023 izdelal Studio TSK oblikovanje krajine Tanja Simonič Korošak, s. p. Elaborat je MOL posredovala Zavodu za varstvo kulturne dediščine OE Ljubljana (ZVKDS). Elaborat javnosti ni dosegljiv, čeprav je plačan s sredstvi davkoplačevalcev.
Dne 10. 4. 2024 je Zavod za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS) od ministrstva za kulturo RS (MK) prejel vlogo za pripravo gradiva za stališče o ustreznosti elaborata Studia TSK. Poročilo ZVKDS, datirano 11.6. 2024, ugotavlja, da »poročilo ne vsebuje vseh relevantnih vsebin in informacij ter da morebitni vplivi niso ustrezno opredeljeni, opisani in ovrednoteni«. Zato MK predlaga MOL, da dopis ZVKDS preuči in poročilo ustrezno popravi, dopolni in ga ponovno pošlje v pregled. MOL mora na ustrezen način z javno razgrnitvijo in obravnavo zagotoviti tudi sodelovanje javnosti (MK, 19. 7. 2024). Stališče ZVKDS je javnosti dosegljivo in je osnova temu dopisu.
Elaborat Studia TSK obravnava garažo pod tržnico s pozicijo vstopne/izstopne klančine ter dogradnjo Mahrove hiše. Na dobro ohranjeno zadnje srednjeveško arheološko dediščino pod Vodnikovim in Krekovim trgom v Ljubljani pa so pozabili.
Že leta 2010 sva s kolegom Kerševanom izdelala predlog posodobitve tržnice brez garaž. Za potrebe tržnice je predlagan uvoz/izvoz brez klančine iz Poljanskega nasipa pod Kopitarjevo ulico. Pokrita tržnica je na območju obnovljene Mahrove hiše izven mestnega obzidja, servisna dejavnost je v eni sami kletni etaži ob Mahrovi hiši, kjer ni pričakovati arheoloških ostankov, saj to območje ni bilo nikoli pozidano. Predlog ne vpliva na Plečnikovo dediščino.
Kulturnovarstveni pogoji, ki jih je ZVKDS izdalo leta 2008, dovoljujejo dogradnjo Mahrove hiše samo in vključno na območju cvingerja, prostora med obema obrambnima zidovoma. Dogradnja ne sme posegati na območje Laibaco intra murum civitatis znotraj srednjeveškega območja Stare Ljubljane na prostor nekdanjega frančiškanskega vrta. Potek dvojnega obzidja od Kloštrskih vrat do Vodnega stolpa ob Ljubljanici je izmeril že leta 1788 Jožef Schemerl. Nikjer nisem opazil, da bi ZVKDS zavrnila projekt MOL, ki grobo posega na območje intra murum v nasprotju s kulturnovarstvenimi pogoji ZVKDS.
Kaj se bo zgodilo s srednjeveško dediščino na območju Vodnikovega in Krekovega trga, nam še nihče ni sporočil. Predlog srednjeveškega muzeja in vzhodnega mestnega obzidja s trdnjavo in Kloštrskimi vrati in kapelo Turjaških (Kerševan-Kovač) sta podprli Slovenska akademija znanosti in umetnosti in mednarodna organizacija EWT European Walled Towns, Leta 2016 je ZVKDS pod pritiskom MOL dovolil odstranitev bogate srednjeveške arheološke dediščine na vsem območju Krekovega/Vodnikovega trga vse do sterilne osnove. Gre za neprecenljivo izgubo, ki jo MOL z elaboratom HIA – Heritage Impact Assessment niti ne omenja.
V poročilu je projekt MOL prikazan kot rezultat analize vseh smiselnih alternativ in izbora najustreznejše, navedena pa je le ena (parkiranje pod grajskim gričem). »Alternative morajo v osnovi izhajati iz ciljev varstva svetovne dediščine. Treba jih je presojati iz vidika iskanja variantnih rešitev v smislu spremembe obsega projekta, gabarita objektov itd. Pričakuje se preverba alternativ, kar lahko privede do ustreznejših rešitev«, je zapisano.
Milan Zdravko Kovač, u. d. i. a., Ljubljana