Pred tednom dni je pristojno sodišče v Kamniku v začasni odredbi potrdilo, da ima mladi slovenski reprezentant Nik Mujanović veljavno pogodbo s Calcitom Volleyjem. S tem bi se morala saga z njegovi prestopom v italijansko Monzo končati v dobro kamniškega kluba, toda le nekaj dni zatem mu je Mednarodna odbojkarska zveza (FIVB) izdala mednarodni prestopni certifikat, tako da je 19-letni odbojkar v ponedeljek že igral svojo prvo tekmo za novi klub.

Mujanović je pogodbo s Kamničani, kjer je začel svojo odbojkarsko pot, razdrl enostransko, in to kljub temu, da je klub redno izpolnjeval pogodbene obveznosti. Pred dvema mesecema so z njim podpisali še aneks k pogodbi, ki je sicer podpisana še za sezono 2024/2025, in mu omogočili večjo plačo ter uporabo klubskega avta. Toda Monze, ki se je s športnim direktorjem Kamničanov Tomijem Šmucem o prestopu pogovarjala že poleti ter dobila košarico, in zastopnikov slovenskega reprezentanta to ni motilo. Po poškodbi Francoza Ibrahima Lawanija, s katerim je sporazumno prekinila pogodbo, je nujno potrebovala korektorja, in našla ga je v Mujanoviću. Pa kaj, če ima veljavno pogodbo.

Mujanovićev zastopnik Blaž Tomažin Bolcar je v sredo v izjavi za javnost med drugim zapisal, da je bil prestop izpeljan skladno z ustaljeno prakso FIVB in da prav vse mednarodne športne organizacije ali vsaj velika večina teh dovoljuje prestope v primeru prekinitve pogodbe. Načeloma morda res, vendar to velja za primere, ko klubi niso izpolnjevali obveznosti do igralcev, ne pa ko so bile obveznosti do njih poravnane.

Prav v teh dneh je aktualen morebitni prestop Benjamina Šeška v Arsenal. Ob Janu Oblaku najboljši slovenski nogometaš igra za Leipzig, kjer ni ravno standardni član prve postave, in po tej logiki bi lahko mirno rekel, da ne bo več igral za nemškega prvoligaša, pač pa bo prestopil v močnejšo angleško ligo. Kaj mislite, kako bi Uefa rešila ta spor? Prepričani smo, da ne Šešku ne njegovim zastopnikom ne Arsenalu na kraj pameti ne bi padlo, da bi se odločili za enostransko potezo. Ampak v odbojki je to očitno mogoče.

Včeraj je dala izjavo za javnost Odbojkarska zveza Slovenije, ki ves čas pozorno spremlja dogajanje, povezano s Calcitom Volleyjem in Mujanovićem. Ker gre za spor med klubom in igralcem, je zveza v okviru svojih pristojnosti upoštevala lastne predpise in s tem podprla kamniški klub. Zveza je tudi v celoti spoštovala začasno odredbo okrajnega sodišča v Kamniku, zato je FIVB obvestila, da v skladu s svojimi akti transferja ne bo podpisala. A se je FIVB tudi na to požvižgal in certifikat za Mujanovića izvedel na podlagi 4. in 5. odstavka člena 6.3.3 »FIVB Sports Regulations 2023«.

Če je soditi po primeru Mujanović, je lov na slovenske odbojkarje in odbojkarice zdaj odprt. Če malce karikiramo, bo za odhod v tujino, in to že v prihodnjih dneh, dovolj, da odbojkarji in odbojkarice enostransko prekinejo pogodbo s svojim klubom. Drugo bodo že uredili njihovi menedžerji, njihovi novi klubi, na koncu pa bo vse skupaj »požegnal« FIVB. Vendar šalo na stran – če temu sploh lahko rečemo šala.

V svetu vladavine prava, v katerem naj bi vsaj v Evropi živeli, bi se pogodbe morale spoštovati. Ali pa so za nekatere klube in zveze – berite: bogatejše, v tem primeru Monzo in italijansko zvezo, ki je vse skupaj tudi dovolila – pravila drugačna kot za druge? Tu nam pride na misel znamenita Orwellova misel v Živalski farmi: »Vse živali so enakopravne, a nekatere so bolj enakopravne kot druge.«

Tudi zato upamo, da bo šel Calcit Volley do konca. Za svojo zaščito in v dobrobit vseh slovenskih klubov, ki že leta ustvarjajo nove in nove talente, toda če jim jih bodo bogatejši klubi »kradli« na tak način, potem …

Priporočamo