Prvi program Televizije Slovenija je v neposrednem prenosu predvajal protest skupine državljanov, ki jo predstavlja nekdaj izstopajoči obraz stranke SDS Pavel Rupar. Ta danes sicer zatrjuje, da s stranko nima nič, a v minulih dneh so novinarji v različnih medijih potrdili sume, da mobilizacijska mreža za shod upokojencev poteka prek mreže simpatizerjev, nemara tudi članov stranke SDS.
V osnovi to v demokratični družbi ne bi smelo biti problem, saj ima po ustavi vsak pravico do zbiranja, združevanja in izražanja svojega mnenja. Problem je, ko se pod krinko demokracije, upokojencev in pokojnin skrivajo politikantski interesi, to pa v imenu svobode celo prenaša javni medij. Nekaj podobnega se je denimo zgodilo leta 1994, ko so v državnem zboru odstavljali obrambnega ministra Janeza Janšo v takratni vladi Janeza Drnovška, pa je Televizija Slovenija prenašala izredno sejo in se s sliko selila tudi na Trg republike, kjer se je zbralo nekaj tisoč Janševih podpornikov. Orožarske afere tistega obdobja so takrat dosegle vrelišče, šušljalo se je celo o vojaškem udaru.
V tem kontekstu civilna družba Pavla Ruparja in znanih obrazov iz dosedanjih političnih bitk, ko so napadali vlado Mira Cerarja ali vlado Marjana Šarca, spominja na maskirovko – rusko vojaško doktrino zavajanja in laganja. Gre za metodo, kako preslepiti nasprotnika z dezinformacijami, zanikanji očitnih dejstev, zavajanji in kamuflažami. Demonstracijo klasične ruske maskirovke smo spremljali pred osmimi leti, ko so zeleni oboroženi možiclji okupirali Krim, ukrajinska in svetovna javnost pa se je dneve, tedne spraševala, kaj se dogaja in kakšne namene imajo. Predsednik ruske federacije Putin je takrat vse zanikal in se cinično smehljal, ko je del ukrajinskega teritorija padel v šape ruskega medveda. Nadaljevanje maskirovke smo spremljali pred dobrim letom, ko je Putin do zadnjega zanikal možnost vojaškega napada na Ukrajino. Danes je Rusija globoko na ukrajinskem teritoriju in sporoča svetovni javnosti, naj se sprijazni z novo realnostjo.
Skok v rusko doktrino maskirovke je potreben, ker nekaj podobnega spremljamo tudi v Sloveniji. Potreben je, da bi lažje razumeli cinični komentar Janeza Janše po včerajšnjem shodu Ruparjevih upokojencev. »Kako se percepcija spremeni, ko pravijo tovariši iz RTV Slovenija, da se ne sme groziti vladi ter poročati o protestih proti njej.« Janša je seveda razumel, da je za neuspeh njegove stranke na lanskih volitvah in številnih referendumih »kriva« civilna družba, ki se je zoperstavila avtokratskim tendencam radikalne desne vlade. Po letu dni od volitev smo zato dobili domoljubno civilno družbo, ki je zajahala upokojence.
Glas ljudstva, ki je kolesaril, je navdihnil Glas upokojencev in Ruparjevo društvo se je celo poimenovalo 1. oktober, kar spominja na 8. marec. Namen maskirovke v tem primeru je očitno nevtralizirati civilno družbo, ki je porazila SDS. Prikrito okupacijo opazujemo tudi na medijski sceni. Ko je Janez Janša na začetku leta 2015 zagnal nov politični projekt – televizijo SDS, si nismo mogli niti misliti, kako radikalno bodo posegli v medijske standarde. Danes je direktor TV Slovenija Uroš Urbanija, eden od urednikov strankarske televizije in nekdanji direktor Ukoma, urednica zunanje politike Janševa piarovka, urednik notranje politike pa vodja kabineta ene od ministric iz Janševe vlade. Zato ne smemo biti presenečeni, da je javni medij prekršil vse standarde, ko gre za neposredni prenos nekega dogodka. Najbrž se bo treba tudi na tem področju sprijazniti z novo realnostjo, ustavno sodišče pa si lahko v neskončnost zastavlja vprašanje o nepopravljivi škodi.
A načrt maskirovke se pri medijih in civilni družbi ne bo ustavil. Upokojenci so preveč hvaležno volilno telo, zato ne bi smeli biti presenečeni, če bo v letu ali dveh zaživela politična stranka 1. oktober. To bo stranka upokojencev, ki seveda ne bo imela nič s stranko SDS.