München 2022 oziroma evropsko prvenstvo v devetih športnih disciplinah je potrdilo znano dejstvo. Nemci so nesporno najboljši organizatorji velikih športnih prireditev. Kjer koli drugod po svetu se lahko Nemčiji z izjemnostjo zgolj približajo, doseči pa jo je nemogoče. Vse, prav vse je bilo na svojem mestu. Velik delež k temu pripomore gospodarska razvitost države, ki se kaže predvsem v podobi javnega prometa in odlične infrastrukture. Poleg tega so Nemci športni narod, ki polni dvorane, stadione in druge objekte velikih tekmovanj. Vselej pripravijo nepozabno vzdušje.
Zadnji veliki športni dogodek, novega bodo gostili kmalu, ko v Nemčijo prihajajo najboljše evropske košarkarske reprezentance, je imel izjemen učinek tudi v gospodarskem pomenu. V bavarskem velemestu v zadnjih dveh tednih ni bilo mogoče dobiti prenočišča. Nemci so prvenstva organizirali izjemno racionalno. Tekmovanja so potekala na olimpijskih prizoriščih iz leta 1972, za katera se zdi, da so po 50 letih kot nova. Olimpijski park v Münchnu je sploh eden najlepših na svetu, ki živi vse dneve v letu. Kot spektakel pa so postavili športnoplezalni in odbojkarski prizorišči na Königsplatzu ter cilj maratona in cestnih kolesarskih preizkušenj na Odeonsplatzu, da so si lahko gledalci ogledali prireditve tudi v samem središču mesta. Zgolj maraton, ki so ga izpeljali v štirih krogih, si je ogledalo neverjetnih 110.000 gledalcev.
Slovenski športniki so z desetimi kolajnami v štirih različnih panogah pod vodstvom Janje Garnbret spisali novo pravljico. Najboljša športna plezalka na svetu je s tremi zlatimi kolajnami potrdila, da je nesporna prva dama slovenskega športa. Slovensko športno plezanje je bilo s petimi kolajnami, dve srebrni sta osvojila še Mia Krampl in Luka Potočar, celo najuspešnejše med vsemi državami. Druga najbolj prepoznavna slovenska športnika, atlet Kristjan Čeh in namiznoteniški igralec Darko Jorgić, sta z naslovoma evropskih podprvakov ob pravem času na pravem mestu pokazala svojo izjemnost. Z dvema kolajnama je ob koncu prvenstva blestela kajakašica na mirnih vodah Anja Osterman, v nebeškem finalu skoka ob palici pa se je s tretjim mestom izkazala še atletinja Tina Šutej. Slovenski športniki so dosegli tudi številne uvrstitve tik pod zmagovalnim odrom.
V času poročanja iz Münchna se nista povsod cedila med in mleko. Izpostavimo slovensko gimnastiko (predsednik je Damjan Kralj), ki je že pred leti izgubila stik z evropskim in svetovnim vrhom. V Münchnu se je pod drobnogledom kazala v izjemno slabi luči. Uspehi, ki jih slovenski telovadci in telovadke dosegajo na svetovnih pokalih, so tretjerazredni in že leta preveč ovrednoteni v kategorizaciji slovenskega športa pod okriljem Olimpijskega komiteja Slovenije. Vnaprej pričakovano blamažo z dresi si je v Münchnu privoščila Namiznoteniška zveza Slovenije, ki jo vodi Marjan Hribar. Reprezentanti so si pred dvoboji lepili trakove čez napise sponzorjev, da so sploh lahko tekmovali. Nemški opremljevalec Tibhar je sredi prvenstva na svoje stroške zagotovil Jorgiću ustrezne drese, da sramote vsaj niso opazili številni gledalci pred televizijskimi zasloni, ki so navijali za najboljšega slovenskega igralca. Omenimo še piarovstvo Atletske zveze Slovenije, ki jo vodi Roman Dobnikar. Med finalom skoka ob palici se je grdo urezala Tina Šutej, katere nastop se je celo znašel pod vprašajem. Poročevalci, ki smo lovili zadnje sekunde rokov za tisk, o tem nismo bili obveščeni. O nesreči so obvestili le novinarja, ki sta v München odpotovala na stroške atletske zveze.