Prav vsak dan do 18. decembra (ja, žal ne morem ročno vpisati podatkov že za včerajšnji dan, ko sem tole pisanje oddal, in za današnjega, ko so časopis natisnili) je povprečna dnevna temperatura v Ljubljani neverjetno zvesto sledila povprečni vrednosti. Podobno je bilo v drugih krajih po Sloveniji – no, kje bi lahko našli manjša odstopanja, a če bi bilo res povsod po Sloveniji, v naši raznoliki klimi, povsem enako, bi pa že pomislil na teorijo zarote … Skratka, kaj boljšega! V teh časih podnebnih sprememb imamo končno spet »normalen« december! A vrag je v podrobnostih. Kot sem rekel na začetku, v povprečjih se lahko skriva marsikaj. Kaj sploh je povprečna dnevna temperatura? Enostavno, seštejemo temperaturo ob 7. uri zjutraj, ob 13. in ob 21. uri, to upoštevamo dvakrat ter delimo s štiri. Klasično povprečje, ki nekako upošteva dnevni potek temperature (seveda, če je temperatura negativna, pod ničlo, se odšteva). Tako se jo računa po mednarodnem dogovoru, torej tudi, ne vem, na Fidžiju.

Skratka, kaj boljšega! V teh časih podnebnih sprememb imamo končno spet “normalen” december! A vrag je v podrobnostih.

Enako povprečno temperaturo lahko teoretično dobimo, če so razlike med temperaturami velike ali pa če je dnevni temperaturni hod (razlika med najnižjo in najvišjo temperaturo) majhen. In prav tak tip vremena je prevladoval v letošnjem decembru. Se vam zdi, da je letošnji december tisti pravi december, po temperaturah seveda? Zase lahko rečem, da ne ravno. Od »pravega« decembra bi pričakoval vsaj nekaj pravega jutranjega minusa, vsaj nekaj mrzlih juter, ko bi bilo vsaj minus 5 stopinj Celzija ali še bolj mrzlo. Takega jutra pa v večini nižinskih krajev po Sloveniji sploh ni bilo. Povprečno število hladnih dni (ko se ponoči ohladi pod ničlo) decembra je po Sloveniji precej različno, v Novem mestu, na primer, le osem, v Ljubljani 18, na letališču Brnik kar 22, v Mariboru 10, v Biljah pri Novi Gorici šest in tako naprej. Doslej jih je bilo v Ljubljani šest in nič ne kaže, da bi jih dosegli 18. Tudi če bi preverili ostale kraje, večina ne bi dosegla povprečnega števila hladnih dni.

No, do konca meseca je še deset dni, a če vsaj malo verjamemo napovedi, ni videti trajnejšega mraza. Skratka, v temperaturno povprečnem decembru smo imeli nadpovprečno topla jutra. A zaradi pogosto majhne temperaturne razlike med dnevom in nočjo se to »pomanjkanje mraza« v povprečni temperature ne pokaže. Bomo videli, ali se bo do konca meseca kaj spremenilo. A glede zimskega mraza vemo, kako je v zadnjih letih. 

Priporočamo