Gre za reprodukcijo slike Ivane Kobilca, ki pa je v originalu na gradu Strmol nekdaj res visela. Kofetarico, ki jo je 26-letna Kobilca v Münchnu naslikala leta 1888, je namreč leta 1937 od avtoričine nečakinje Mire Pintar, ki je sliko podedovala, kupil industrialec in mecen Rado Hribar. Visela je v njegovem gradu Strmol, dokler je niso, kot pojasnjuje direktorica Narodne galerije dr. Barbara Jaki, leta 1970 v Narodni galeriji prevzeli zaradi restavriranja in je od takrat v galeriji tudi ostala. Leta 1972 so sliko razstavili v Kranju, leta 1976 pa so jo predstavili v katalogu Narodne galerije in na razstavi Nove pridobitve. V sodobnem času je poleg Poletja, ki je prav tako Kobilčino delo in je obe mogoče videti na stalni postavitvi v Narodni galeriji, med občinstvom najbolj priljubljena umetnina.

Kopija za avtentičnost prostora

Poleg originala, ki je v Narodni galeriji postavljen na ogled že dalj časa, pa je znamenita Kofetarica ob temeljiti prenovi gradu Strmol pred desetimi letu dobila tudi svojo kopijo. »Pobuda za reprodukcijo slike, da bi ohranili avtentičnost prostora, je prišla s strani avtorjev prenove gradu, ki jo je vodila Damjana Pečnik. Kopijo, gre za kakovosten print na platnu, so naredili v restavratorskem centru Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije,« pojasni Barbara Jaki. S kopijo so sliko, katere original je v lasti dr. Petra Hribarja in v posesti Narodne galerije, tako na neki način »vrnili« na njeno nekdanje mesto.

Kofetarica je naprodaj

Kofetarico, ki je po osamosvojitvi z denacionalizacijo pripadla Hribarjevemu nečaku Petru Hribarju, kot še pripoveduje Barbara Jaki, pa njen lastnik v zadnjem času prodaja. A Narodna galerija, ki ima zaradi posesti umetnine predkupno pravico, je zaradi previsoke cene in pravnih omejitev ne more kupiti. Oktobra 2020 so v Narodno galerijo prejeli cenitveni izvid, ki so ga pripravili Aleksander Bassin, dr. Ferdinand Šerbelj in Milena Zlatar na podlagi virtualne dražbe galerije Antikvitete Novak. Cena slike naj bi bila več kot milijon evrov.

Priporočamo