Društvo keramikov in lončarjev se v razstaviščih Mestne hiše v Ljubljani s svojo letno razstavo predstavlja že enaindvajsetič. Letošnja tema razstave je Spomin. Trenutni, bežni spomin na izkušnjo, dogodek, misel ali osebo pride in izgine. Če je povezan z močno čustveno izkušnjo, pa neizbrisno ostane. Lahko je lep, srečen, žalosten, otroški, boleč, navdihujoč in vpliva na naše življenje. Spomin pusti tudi sled v materialu – odtis, zapis pritiska, stika s predmetom. In kot je lahko raznolik spomin, so raznolika tudi dela na razstavi.

Spomin vsakemu ustvarjalcu pomeni nekaj drugega in izraziti ga v umetniškem delu je bil za vse izziv. Razstava v Mestni hiši predstavlja rezultate navdiha, premisleka in ustvarjalnosti, v katere so ustvarjalci prelili svoje likovno in tehnološko znanje, so zapisali ob razstavi.

Kot dodajajo, je keramika zelo zanimiv medij; je naša zemlja in ima svojske tehnike oblikovanja. Vrhunski ustvarjalci so mojstri oblikovanja in tehnologij. Glina je krotka in obenem zahtevna za obdelavo in potrebnega je precej znanja in prakse, da nastane vrhunski izdelek. Obenem je tako prijazna, da lahko vsak otrok naredi kroglico, skodelico, živalco. Je večna, s peko na visoki temperaturi pridobi trdnost, in znano je, da so najdbe keramičnega posodja in kipov stare tudi več kot 10.000 let.

Društvo keramikov in lončarjev je bilo ustanovljeno leta 1995 za potrebe organizacije prvega sejma keramike in lončarstva. Pred tem so njegovi člani delovali v skupini Keramika pri Javnem skladu za kulturne dejavnosti RS. Danes ima 150 članov in je bilo med drugim med ustanovitelji mednarodnega trienala UNICUM. Razstava društva keramikov in lončarjev v Mestni hiši je vsakokrat spremna razstava trienala.

Na razstavah društva redno razstavljajo tudi lončarji, ki skrbijo za ohranjanje slovenske kulturne dediščine. Letos se na razstavi prvič predstavlja Saša Žuman iz Lončarstva Žuman iz Lendave, ki letos praznuje 150-letnico lončarske dejavnosti.

Razstava v Mestni hiši bo na ogled do 26. avgusta.

Priporočamo