Na današnji »ta veseli dan kulture«, ki bo znova postregel z množico brezplačnih kulturnih prireditev po vsej državi, bodo že tradicionalno razglasili tudi prejemnike oziroma prejemnice najvišjih državnih nagrad za umetnost – Prešernovih nagrad za življenjsko delo in nagrad Prešernovega sklada za umetniške dosežke v zadnjih treh letih. O nagrajenkah in nagrajencih je odločal upravni odbor Prešernovega sklada, ki od letos deluje v novi sestavi in mu predseduje Zdenka Badovinac.

Prenova vsaka štiri leta

Glavnina nalog upravnega odbora Prešernovega sklada je povezana ravno z vsakoletno podelitvijo nagrad: vsako leto objavi javni poziv za predloge za nagrade (ki jih lahko podajo tako fizične kot tudi pravne osebe, ki delujejo na področju kulture), imenuje strokovne komisije za posamezna umetnostna področja, izključno na podlagi nominacij in mnenj strokovnih komisij pa zatem izbere nagrajence; o dodelitvi nagrad odloči z dvotretjinsko večino članov. Ob tem odbor sodeluje tudi pri oblikovanju programa državne proslave ob kulturnem prazniku in določi slavnostnega govornika, h govoru na proslavi pa povabi še oba prejemnika Prešernove nagrade.

Mandat upravnega odbora, ki ga sestavlja petnajst članic in članov iz vrst kulturnih ustvarjalcev ter uglednih strokovnjakov s področja kulture, traja štiri leta. Prejšnjemu, ki ga je vodil slikar, teoretik in profesor Jožef Muhovič, je ta potekel septembra letos, zato je državni zbor na predlog vlade vanj julija imenoval nove člane in članice; te je ministrstvo za kulturo izbralo na podlagi javnega poziva, na katerega se je prijavilo skupno 23 kandidatov in kandidatk, seznam izbrancev pa so oblikovali na podlagi enakovredne zastopanosti različnih področij kulture in umetnosti, sledili pa so tudi merilom uravnoteženosti po starosti, spolu, kraju delovanja in tako dalje. Na prvi seji ob koncu septembra so članice in člani novega upravnega odbora (bolj podrobno jih predstavljamo spodaj) za predsednico imenovali kustosinjo Zdenko Badovinac, nekdanjo direktorico Moderne galerije, za podpredsednico pa producentko in direktorico zavoda Bunker Almo R. Selimović.

Pomoč šestih komisij

Skladno s pravilnikom lahko upravni odbor o prejemnikih nagrad odloča zgolj na podlagi nominacij področnih strokovnih komisij, katerih vsakokratno sestavo določi sam; tudi te so v novem mandatu zato zaživele v spremenjeni zasedbi. Komisij, ki pregledajo in ovrednotijo prispele predloge za nagrade, je šest, v vsaki pa je sedem članov in članic: strokovni komisiji za književnost tako predseduje prevajalka Nada Grošelj, v njej pa so še Igor Divjak, Špela Frlic, Ana Geršak, Eva Mahkovic, Primož Mlačnik in Primož Vitez. Strokovno komisijo za glasbo sestavljajo Drago Ivanuša (predsednik), Igor Bašin, Liljana Jantol Weber, Luka Juhart, Alja Kramar, Luka T. Zagoričnik in Sara Zupančič; komisiji za uprizoritvene umetnosti predseduje Petra Vidali, v njej delujejo še Maša Radi Buh, Ivica Buljan, Barbara Cerar, Maja Delak, Regina Križaj in pa Jaka Smerkolj Simoneti; strokovno komisijo za avdiovizualne umetnosti vodi predsednica Varja Močnik, njene članice in člani pa so Špela Čadež, Miha Jaramaz, Rok Kajzer Nagode, Stanko Kostanjevec, Maja Krajnc in Katja Šoltes.

Predsednica strokovne komisije za likovne in novomedijske umetnosti je Andreja Hribernik, člani pa Miha Colner, Alenka Gregorič, Živa Kleindienst, Aleksij Kobal, Maja Smrekar in Igor Španjol; strokovno komisijo za arhitekturo in oblikovanje pa sestavljajo predsednica Lenka Kavčič, Matija Bevk, Zaš Brezar, Petra Čeferin, Sanja Grcič, Nina Mihovec in Nejc Prah. 

2024-12-02-UE- presernov-sklad-clani-web

  

Priporočamo