Tibor Mihelič Syed je na čelo Kina Šiška stopil v začetku avgusta, dober mesec pred praznovanjem 15. obletnice mestne glasbeno-kulturne hiše. Mihelič Syed Kino Šiška sicer od blizu pozna prek različnih vlog, tudi kot glasbenik, saj je na odrih Kina Šiška nastopil že vsaj desetkrat.

Letos Kino Šiška praznuje 15 let. Obletnice so vedno dobro izhodišče za pogled v preteklost in prihodnost. Kaj je Kino Šiška v 15 letih delovanja po vašem mnenju postal?

Center urbane kulture Kino Šiška je postal natančno to, kar nosi v svojem imenu. Torej ne le regionalno središče urbanih umetnosti, temveč center kulture v širšem smislu, kulture sobivanja, kritičnega mišljenja, druženja in sodelovanja. Rahlo nostalgično rečeno je Kino Šiška tudi ena redkih točk v Ljubljani, ki se trudijo ohraniti zdaj že skoraj popolnoma izumrle kvalitete kavarniške kulture tridesetih let prejšnjega stoletja, ki je bistveno vplivala na politična in družbena gibanja, ko so denimo fenomenologi in eksistencialisti v kavarnah razpravljali o umetnosti in politiki. Ob čemer ne smemo pozabiti niti na njeno okolico, kjer deluje kopica nevladnih organizacij; v kulturni četrti Šiška, kot ji pravimo, kmalu vrata odpira tudi prenovljena Vodnikova domačija, s katero bomo v prihodnosti gotovo še več sodelovali. Poleg tega si je Kino Šiška tudi v očeh mednarodnih partnerjev v teh letih ustvaril precejšen ugled. Seveda ima zasluge za to zgodbo o uspehu prejšnja ekipa, ki ji lahko za te dosežke samo ponižno čestitam. V vsakem primeru takšen kapital Kinu Šiška tudi v prihodnje omogoča spodbujanje ne le ustvarjalnih, temveč tudi civilnodružbenih in kulturnopolitičnih procesov.

Članek je dostopen samo za naročnike
Članek je dostopen samo za naročnike
Priporočamo