Veliko naravoslovno razstavo V vrtincu sprememb, ki jo že dlje časa snujejo s Prirodoslovnim muzejem Slovenije, bodo novembra odprli v Galeriji Cankarjevega doma. Biologinja dr. Staše Tome iz Prirodoslovnega muzeja je izpostavila aktualnost razstave skozi velike okoljske spremembe, ki smo jim priča, tudi zaradi človekovega posega v naravo. Kaj lahko storimo, da bomo na planetu živeli čim dlje, je izhodišče, ki ga premišljujejo snovalci razstave. Ob tem bo izšla tudi znanstvena monografija, ki po besedah urednika dr. Tomija Trilarja izpostavlja ozemlje Slovenije kot močno točko biodiverzitete Evrope – pohvalimo se lahko s 37.000 vrstami različnih organizmov, tudi redkimi, ki so drugje že izginile.

Razstavo bo pospremila vrsta spremljevalnih dogodkov, med drugim filmski cikel, cikel predavanj Narava v religiji in kozmologiji ter predstava Plastonci skladatelja in lutkarja Petra Husa, ki si jo je zamislil za mlado občinstvo. Ponudila bo razmislek o »smetenju« in proizvajanju odpadkov ter nereflektiranem izkoriščanju narave za dobiček in egoizem človeka. Za predstavo je Hus iz odpadnih materialov ustvaril utopično skupnost plastičnih bitij, daleč od ljudi sredi oceana, ter s te perspektive ponudil pogled na naš čas.

Med izpostavki jesenske sezone je tudi mednarodna konferenca Gospodar, ki jo konec septembra pripravljajo z Mednarodnim heglovskim združenjem Aufhebung, Goethejevim inštitutom v Ljubljani in ljubljansko filozofsko fakulteto. Dr. Mladen Dolar, ki je Barbari Rogelj, vodji kulturnovzgojnega in humanističnega programa v CD, pomagal pri zasnovi konference, ob tem pravi, da naj bi »modernost prinesla smrt gospodarja. Žal pa smo kmalu izkusili, da je bil ta optimistični scenarij velika iluzija. Kljub razsvetljenstvu se je podoba gospodarja reproducirala. Fokus konference bo posvečen temu, kako se je figura gospodarja na novo iznašla skozi novi populizem. Novi gospodarji nastopajo kot figure obscenosti.«

Med velike dogodke sodi tudi tradicionalna januarska koprodukcija, tokrat z ljubljansko Opero, ko bodo na Gallusov oder postavili baletno klasiko Giselle. Koreograf bo španski plesalec José Martínez.

Glasbeni gostje

Vodja programa resne glasbe, opere in baleta Ingrid Gortan, ki CD zapušča in se tako podpisuje pod svojo zadnjo sezono, je za prvi koncert zlatega abonmaja predvidela baročni ansambel Il Pomo d'Oro s koncertno izvedbo Händlove glasbene drame Ariodante. Orkester Romanske Švice bo pod taktirko Jonathana Notta odigral mogočno Straussovo simfonično pesnitev Tako je govoril Zaratustra. Decembra pa bo namesto sprva napovedanega Bergenskega filharmoničnega orkestra prišla v goste angleška skupina The King's Consort z oratorijem Messiah. Orgelski koncerti so zaščitni znak srebrnega abonmaja, prvi koncert, ki bo 21. septembra, je rezerviran za švedskega organista, samosvojega improvizatorja in skladatelja Gunnarja Idenstama. V sodelovanju s festivalom Cellofest Ljubljana bodo nato predstavili nemškega violončelista nadgrajene tonske tehnike Juliana Steckla, prestavljeno gostovanje Ansambla Albana Berga z Dunaja pa se ponovno obeta novembra. Vodja programa Gortan je omenila še (zunajabonmajski) klavirski recital Aleksandra Gadžijeva 16. septembra.

Vodja programa jazza in glasb sveta Bogdan Benigar je v sklopu Cankarjevih torkov izpostavil nastopa hrvaške dive Josipe Lisac in slovenskega dua Silence, predvsem pa se veseli ponovnega nastopa grammyjevke Lile Downs, gvatemalske kitaristke in pevke Gaby Moreno ter skladatelja in producenta Ólafura Arnaldsa.

Teater, film, razstave

Vodja gledališkega in sodobnoplesnega programa Andrej Jaklič je med številnimi gledališkimi projekti izpostavil muzikal Tesla, ki ga pripravljajo s SNG Maribor. Sezono sicer začenja plesna senzacija Faso Danse Théâtre iz Burkina Fasa, ki prihaja s projektom WAKATT v maniri afriškega bluesa. Sledil bo Dance Me, plesni projekt kanadske skupine Ballets Jazz Montreal na glasbo Leonarda Cohena, Vse dobro pa je gledališko inovativna poslastica skupne Needcompany, ki se po dolgih letih ponovno vrača v naše kraje. Decembra se obeta še domača premiera, nosilki projekta Zgodovinjenje (slovenskega sodobnega plesa) pa sta Urška Rupnik in Maša Kagao Knez.

Vodja filmskega programa Simon Popek je napovedal novembrski filmski festival Liffe: država v fokusu bo Kosovo, posebno posvetilo pa bo šlo hrvaškemu avtorju Rajku Grliću. Opozoril je še na filmsko-glasbeni dogodek v živo Nosferatu – simfonija groze. Slovenska kinoteka je skladatelju in pianistu Andreju Goričarju ob stoletnici filma naročila novo partituro za nemo filmsko klasiko, izvedel pa jo bo 27. decembra v Linhartovi dvorani. Katja Ogrin iz CD je predstavila razstavni program; med drugim je opozorila na aktualno razstavo vizualne umetnice in oblikovalke Samire Kentrić Zgodbe z naslovnic ter na prihajajočo, nekonvencionalno fotografsko razstavo Dober dan, dan (Bonjour le jour) avtorjev Klavdija Slubana in Tereze Kozinc

Priporočamo