Festival Kranj Foto Fest se je v štirih letih uveljavil in utrdil v svojem poznoavgustovskem terminu, ki tudi v Kranju, tako kot v Ljubljani, kjer si festivali kar podajajo roke, ujame čas postopnega vračanja počitnikarjev, preden se začne septembrska rutina.
Letos se je festival posvetil temi kolektivnega odziva, kar po besedah direktorice festivala Fernande Prado Verčič pomeni, da so se ob razpisu odrekli tematskim omejitvam minulih let; lani je bila tema na primer Človek – narava. »Ta odločitev se je izkazala za osvobajajočo. Prejeli smo mnogo kolektivnih del ali del parov. Obenem smo pri nas in v tujini opazili nenaden pojav kolektivov, skupin in združenj različnih generacij ter jih, časom primerno, povabili k sodelovanju na okrogli mizi med uvodnim tednom festivala. Morda je prav fotografski festival sam po sebi en velik kolektiv,« je pojasnila direktorica Fernanda Prado Verčič.
Prejeli 1014 prijav
Na brezplačni javni razpis je letos prispelo 1014 prispevkov fotografov in fotografinj skoraj sto različnih narodnosti s šestih celin. Žirija je nagradila dvajset projektov, od tega enega zmagovalca in devetnajst umetnic oziroma umetnikov v ožjem izboru. Kolektivno delo je tako tudi letošnji zmagovalec javnega razpisa, to sta nagrajenca Slovenca Ana Zibelnik in Jakob Ganslmeier, ki se bosta predstavila z razstavo Prelomnica. Ta raziskuje psihološke učinke ekološke tesnobe in družbene polarizacije, posebno med mladimi. Postavitev presega dokumentiranje fizičnih posledic podnebnih sprememb ter se osredotoča na globlje družbene in psihološke razsežnosti. Po besedah nagrajencev Prelomnica osvetljuje vpliv podnebne krize v Evropi na podlagi različnih družbenih odzivov – od migracij, ki jih sprožajo okoljski dejavniki, prek ekološke tesnobe in aktivizma, do alarmantnega naraščanja populistične retorike: »Zanima naju podrobnejši pregled takšnih situacij – kako skrajni podnebni pojavi vplivajo na posameznike? Kako strah, ki izhaja iz takšnih razmer, pripomore k razvoju sovražnih ideologij?«
Razstave tudi v Ljubljani
Med izbranimi razstavami so tudi projekti iz ožjega izbora razpisa, kamor so se uvrstili Poljakinja Marta Bogdańska, Španec Jordi Ruiz Cirera, Argentinka Luciana Demichelis, Iranec Amin Yousefi, Belgijec Marcel Top, Bangladeševec Ismail Ferdous, Italijanka Diambra Mariani in drugi. Ti avtorji bodo svoje projekte predstavili na različnih lokacijah v Kranju in Ljubljani, kar bo omogočilo širok dostop do vrhunskih fotografskih del.
Povabljeni gost Kela
Kranj Foto Fest je uporabil še en ključ do najširše palete del, k sodelovanju je namreč povabil kolektiv Kela. Ta je za letošnjo izvedbo pripravil razstavo Sestav, pri čemer so imeli popolno ustvarjalno svobodo. V projektu Kela raziskuje prehajanje umetniškega dela med člani kolektiva. Njihov pristop vključuje odvzemanje, dodajanje in tudi redefiniranje materialov, kar ustvarja edinstveno in dinamično umetniško delo.