Pred časom smo že poročali o protestih številnih stanovskih društev in strokovnih združenj v kulturi zaradi odločitev državne volilne komisije (DVK), ki je zavrnila večino njihovih predstavnikov na minulih volitvah v državni svet, češ da organizacije niso dokazale, da se njihovo članstvo res poklicno ukvarja z umetniško oziroma kulturno dejavnostjo. Enaka usoda je doletela tudi društvo Asociacija, ki združuje poklicne nevladne organizacije in ustvarjalce v kulturi; ker pa so v Asociaciji prepričani, da je bila odločitev komisije napačna, bodo volitve v državni svet izpodbijali po sodni poti, saj naj bi bile njihovim članom – tako kot tudi drugim poklicnim ustvarjalcem na področju kulture – kršene volilne pravice.
Ljubitelj postal svetnik?
Zaradi volilnih nejasnosti ter nedoslednosti pristojnih organov so v Asociaciji volitve v državni svet že označili kot »farso«; kandidat Asociacije Borut Pelko se zato četrtkovih volitev ni udeležil, edini priznani elektor društva Jurij Krpan pa je oddal neveljavno glasovnico. »Da gre za farso, potrjuje tudi dejstvo, da je bil za državnega svetnika za področje kulture in športa izvoljen Tomaž Horvat, ki je bil v dosedanjem mandatu v državnem svetu predstavnik lokalnih interesov; iz podatkov, ki jih je o njem objavil državni svet, je namreč razvidno, da je zaposlen v Carinski upravi RS in rad igra nogomet – je torej ljubitelj,« dodajajo v Asociaciji. Menijo še, da je združevanje področij športa in kulture v državnem svetu sporno in lahko vodi le do stanja, ko so interesi ene skupine bolj (in bolj strokovno) zastopani kot interesi druge, zato bi bilo treba zakon ustrezno spremeniti.
V Asociaciji so se kot mreža poklicnih nevladnih organizacij in zagovorniška organizacija poklicnih ustvarjalcev na področju kulture letos sploh prvič odločili, da bodo sodelovali v izbiranju državnega svetnika za področje kulture in športa. Pri tem so, kot pravijo, »resno in ustrezno preverili« podatke o številu svojih članov, ki so volilni upravičenci, ter na podlagi tega določili število elektorjev. »Od vseh organizacij, ki so naše članice, smo pridobili podatke ter izjave o njihovih članih oziroma njihovem zaposlitvenem statusu na področju kulture; v kvote članov smo všteli le zaposlene, samozaposlene v kulturi in samostojne podjetnike. Preko razvida članstva smo preverjali tudi statuse članov, ki so v društvo včlanjeni kot fizične osebe in delujejo na področju kulture. Iz pridobljenih podatkov smo odstranili podvajanja članov in v celoti izvzeli člane Zveze društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, ki je v volilnem procesu nastopala samostojno,« so pojasnili v Asociaciji. »Pri tem pa v kvoto nismo šteli članov, od katerih nismo pravočasno pridobili informacij, pa čeprav ustrezajo zakonski opredelitvi volilnega upravičenca, torej poklicnega delavca na področju kulture. Ravnali smo torej izredno skrbno in previdno, ob pojavu vsakršnega dvoma pa smo člana iz kvote izvzeli.«
Nejasne pristojnosti
Na podlagi pridobljenih podatkov so oktobra izvolili devet elektorjev in kandidata. »Naša strokovna služba je vso zahtevano dokumentacijo, vključno s podatki o številu članov in seznamom izvoljenih predstavnikov, pravočasno vložila pri državni volilni komisiji.« Toda ta jih je – podobno kot druge kulturne organizacije – nato obvestila, da je zavrnila osem njihovih elektorjev, priznala pa le enega, češ da niso izkazali, da so število elektorjev določili ustrezno številu članov, ki se poklicno ukvarjajo z dejavnostjo. »Na to odločitev komisije smo se pritožili na vrhovno sodišče. Trdimo namreč, da smo z oddano dokumentacijo v celoti zadostili določilom postopka ter ustrezno izkazali, da se člani, ki smo jih upoštevali pri določitvi števila in izvolitvi elektorjev, s svojo dejavnostjo ukvarjajo poklicno,« trdijo v Asociaciji.
Vrhovno sodišče je pritožbo Asociacije odstopilo ustavnemu sodišču, ker naj ne bi bilo pristojno za odločanje v njihovem primeru (četudi je le tri dni prej v vsebinsko enakem primeru razsodilo v prid pritožniku), ustavno sodišče pa jo je zavrglo s pojasnilom, da še niso bila izčrpana vsa pravna sredstva, saj lahko Asociacija pritožbo vloži po opravljenih volitvah. »In to bomo tudi storili – s ciljem, da našim članom in drugim poklicnim ustvarjalcem zagotovimo glas,« so še sporočili iz Asociacije.