Osrednji dogodek arhitektov bo v petek, 4. oktobra, družili pa se bodo v Novem mestu. Dopoldanski strokovni sprehod po mestu, v okviru katerega si bodo obiskovalci med drugim lahko ogledali lani nagrajene projekte Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS), se bo zaključil na Glavnem trgu z odprtjem razstave Slovenska arhitektura in prostor 2024, na kateri bo na ogled najnovejša produkcija članov ZAPS.
Popoldne bo v Kulturnem centru Janeza Trdine simpozij z naslovom Umetnost poslušanja, kjer se bodo pogovarjali predstavniki različnih strok. Najprej bodo razmišljali o arhitekturi in turbulentnih spremembah v svetu, nato pa kovali ideje, »kako oblikovati zavezništvo, ki bi spremenilo odnos do načrtovanja in upravljanja prostora, da bi iz sredstva za pospešeno izkoriščanje ljudi in okolja postalo infrastruktura boljše prihodnosti«. Kustos letošnjega simpozija Miloš Kosec namreč meni, da se »novih problemov ne da razreševati s starimi orodji«. Sodelovali bodo sociologinja Maša Hawlina, fizik in filozof Matjaž Ličer, zgodovinarka Manca G. Renko, vodja inovacij in razvoja MOON Dušan Lukič ter predavatelj Tomo Žnidaršič.
Priznanja zaslužnim članom
Simpozij se bo slavnostno zaključil s podelitvijo priznanj najboljšim letošnjim arhitekturnim rešitvam ter njihovim zaslužnim članom. Podelili bodo patinasti, platinasti in zlati svinčnik ter naziv častni član 2024. Patinasti svinčnik gre projektu Vzpenjača na Ljubljanski grad avtorjev Mihe Kerina, Majde Kregar in Eda Ravnikarja ml. Žirija je med odločanjem o nagradi sledila prepričanju, da se kakovostna arhitektura v času vse bolj spaja s prostorom in postaja del večje celote – tako kot se ljubljanska tirna vzpenjača, ki je funkcionalno vraščena v grad, navezuje na širši organizem mestnega jedra.
Častni član ZAPS 2024 je postal Matevž Čelik Vidmar. Arhitekt, arhitekturni kritik ter kulturni producent na področju arhitekture, kulture urejanja prostora in oblikovanja, se po mnenju žirije zavzeto, odgovorno in vizionarsko premika med področji arhitekturnega načrtovanja, kritike, teorije in varstva arhitekturne dediščine.
Platinasti svinčnik 2024 gre v roke arhitektki dr. Metki Sitar in krajinskemu arhitektu Nikolaju Andreju Staretu. Sitarjeva je priznanje prejela za svoja akademska naprezanja, Stare pa je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja v severovzhodni Sloveniji oral ledino na področju vključevanja metod krajinskega načrtovanja v prostorske in urbanistične akte.
Zlati svinčnik 2024 za odlično realizacijo bodo podelili šestim arhitekturnim rešitvam.